Wiadomości - Artykuły

Rękojmia - wszystko co musisz o niej wiedzieć, aby zareklamować swoje zakupy

2021-12-31 10:10:43
Niezależnie od tego, gdzie kupujemy, mamy prawo oczekiwać od sprzedawcy i producenta, że otrzymamy to, za co zapłaciliśmy. Niestety bywają sytuacje, w których okazuje się, że zamówiony produkt jest wadliwy lub nie spełnia naszych oczekiwań. Czy można go zwrócić? Tak, lecz należy wiedzieć, na co się powołać. Sprawdź, czym jest rękojmia i na jakich zasadach działa.

Zobacz też: Co zrobić z nieudanym prezentem świątecznym? >>

Reklamacja - czy sklep moze odmówić zwrotu produktu?

Czym jest rękojmia?

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym rękojmia jest jednym z podstawowych praw przysługujących konsumentowi. Według zapisu to na sprzedawcy ciąży odpowiedzialność za wady fizyczne lub prawne sprzedanego towaru. W związku z tym, jeśli zauważymy, że zakupiony produkt jest zniszczony lub nie zawiera wszystkich elementów składowych, możemy udać się do punktu, w którym go zakupiliśmy i żądać reklamacji. Najczęściej wystąpi w postaci wymiany na dobrze działający model lub zwrotu gotówki.

Podstawa prawna funkcjonowania rękojmi i definicja

W artykule 556 Kodeksu Cywilnego możemy przeczytać, że: Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia). W kolejnym artykule tej samej ustawy znajdziemy informacje, czym jest wada fizyczna i jak się ją definiuje. Otóż według artykułu 556 § 1 Kodeksu Cywilnego:

Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

  • nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
  • nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
  • nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
  • została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności sprzedawcy

Pamiętajmy jednak, że zgodnie z art. 558 § 1 Kodeksu Cywilnego odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi można rozszerzyć, zawęzić lub wyłączyć, lecz jest to określone w przepisach szczególnych. Co ważne, zgodnie z § 2 tego samego artykułu:

Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.

Reklamacja z tytułu rękojmi

W Polsce można złożyć reklamację w dowolnej formie, lecz najbezpieczniejszą z nich będzie pisemna. Dzięki temu zachowamy potwierdzenie jej złożenia. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie konsument.gov.pl: Reklamacja powinna zawierać opis wady oraz roszczenia konsumenta. W przypadku zakupów online sklepy są zobowiązane do poinformowania swoich konsumentów o procedurze reklamacyjnej na stronie.

Na złożenie reklamacji mamy rok od wykrycia wady. W pozostałych krajach UE (z których również dokonujemy zakupów) jest inny, w zależności od prawa krajowego, lecz nigdy krótszy niż 2 miesiące. W Polsce sprzedawca ma 14 dni roboczych na jej rozpatrzenie. Koszt reklamacji ponosi sprzedawca i to na nim spoczywa odpowiedzialność udowodnienia, że wada powstała z winy konsumenta, ale tylko do roku od zakupu. Jeśli zaś ta pojawiła się w przeciągu 12-24 miesięcy od zakupu, to wówczas konsument musi udowodnić, że przedmiot już w trakcie zakupu był uszkodzony.

Zobacz też: Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia zwracanego towaru? >>

KK

fot. Borevina z Pixabay

źródło: konsument.gov.pl; Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (art. 556 i 558).

Słowa kluczowe: rękojmia, zwrot, reklamacja, zwrot towaru do sklepu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Żywa Biblioteka
Dialog w Żywej Bibliotece we Wrocławiu już 22 czerwca 2024 Wrocław

To innowacyjna koncepcja dialogu społecznego.

"Wakacje z Wojskiem": spędź lato aktywnie i zyskaj nowe doświadczenia! [FOTO]

Projekt jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych letnich zajęć, szczególnie dla studentów.

Polecamy
ciemne uliczki
Wrocław rezygnuje z sylwestra, Europy na Widelcu i maratonu. Nadchodzą mroczne czasy?

Poza Rynkiem nie będzie też iluminacji świątecznych. Wiecie, dlaczego?

romantyczne miasta
Top 10 najbardziej romantycznych miast w Polsce

Jakim miejscem zaskoczyć swoją drugą połówkę w Walentynki?

Ostatnio dodane
Żywa Biblioteka
Dialog w Żywej Bibliotece we Wrocławiu już 22 czerwca 2024 Wrocław

To innowacyjna koncepcja dialogu społecznego.

"Wakacje z Wojskiem": spędź lato aktywnie i zyskaj nowe doświadczenia! [FOTO]

Projekt jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych letnich zajęć, szczególnie dla studentów.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.