Wiadomości - Artykuły

Wrocław rezygnuje z sylwestra, Europy na Widelcu i maratonu. Nadchodzą mroczne czasy?

2022-09-20 14:11:57

Horrendalne ceny prądu i plan oszczędzania energii we Wrocławiu! 339 milionów złotych – o tyle więcej Wrocław miałby zapłacić w przyszłym roku za energię elektryczną na oświetlenie miasta, zasilanie tramwajów oraz placówek (szkoły, przedszkola czy instytucje kultury). Zaproponowana oferta wyższa jest o ponad 500 procent w stosunku do tegorocznych cen – dlatego Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podjął decyzję o unieważnieniu przetargu. Co nas teraz czeka? Czy Wrocław spowiją mroki średniowiecza? Miasto podaje plan działania.

Niesamowity wzrost cen prądu

Wrocław kupuje prąd we wspólnym przetargu dla około 270 jednostek – to między innymi: MPK, szkoły, instytucje kultury oraz oświetlenie miasta. W przetargu na przyszły rok wpłynęła tylko jedna oferta - od PGE Obrót S.A - na kwotę 405 mln złotych. To o 339 mln złotych więcej niż w roku bieżącym – obecnie koszt ten wynosi 66 mln złotych.

- Polska jest w absolutnym kryzysie, pierwszy raz sytuacja jest tak poważna, że zagraża dostarczaniu podstawowych usług dla mieszkańców. Dotyczy to nie tylko Wrocławia. Domagamy się i domagać będziemy stworzenia przez rząd rozwiązań osłonowych - i przypominam, że energie dostarczają nam nie prywatne firmy a spółki należące do skarbu państwa - podkreślił Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Za kwotę 339 milionów złotych, którą Wrocław musiałby dopłacić za energię w przyszłym roku można by wybudować m.in. dwie strategiczne inwestycje komunikacyjne po przeciwnych stronach miasta: Aleję Wielkiej Wyspy i obwodnicę Leśnicy. To także suma kluczowych inwestycji sportowych ostatnich lat: remontu Stadionu Olimpijskiego, budowy Wrocławskiego Centrum Sportu, hali przy ul. Racławickiej i dwóch Aquaparków. 339 milionów złotych to niemalże równowartość Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór.

Tylko oświetlenie wrocławskich ulic kosztowało w tym roku 13 mln złotych a teraz – zgodnie z proponowaną ofertą  - kwota ta miałaby wzrosnąć o 66 milionów złotych. To oznaczałoby ponad 500 procentowy wzrost – czyli 79 mln złotych za oświetlenie miasta w roku przyszłym.

Według szacunków Związku Miast Polskich, w skali całego kraju samorządy zapłacą za prąd w przyszłym roku o ok. 30 mld złotych więcej, niż wydają obecnie. Dla porównania, to prawie dwa razy tyle, co NFZ planuje przeznaczyć na działanie wszystkich POZ-ów i połowa kwoty, którą wyda na szpitale. Skala podwyżek cen energii jest na tyle wysoka, że bez wprowadzenia rozwiązań systemowych przez rząd, samorządy nie poradzą sobie z jej konsekwencjami.

- Przed wakacjami nie zostały przyjęte wstępne założenia budżetowe, bo spodziewaliśmy sie takich rozstrzygnięć. Trzy miesiące temu ostrzegaliśmy, że to czysta fikcja by przy ówczesnej drożyźnie i szalejących cenach energii przedstawiać plan budżetowy. Teraz widzimy, ze czarny scenariusz się sprawdza - dodaje Prezydent Wrocławia.

Plan oszczędzania energii

Wrocław, podobnie jak inne miasta w Polsce, przygotowuje się do wprowadzenia planu oszczędzania energii elektrycznej wymuszonego przez gigantyczne podwyżki cen prądu. W ponad 300 miejskich obiektach wprowadzone zostaną nowe zasady oszczędzania. Jeszcze w tym miesiącu Prezydent Miasta podpisze specjalne zarządzenie z wytycznymi dla zarządców obiektów, a pracownicy zostaną przeszkoleni z zapisów tego zarządzenia. Zalecenia te będą weryfikowane. Temperatura w budynkach miejskich  będzie wynosiła 19 stopni, część pracowników – tam gdzie jest to możliwe – będzie pracowała w trybie zdalnym. W tym zakresie analizowane są jeszcze rozwiązania prawne. Dodatkowo, w miejskich budynkach obniżona zostanie także temperatura wody w kranach. Dyrektorzy placówek edukacyjnych otrzymali informację z prośba o maksymalną optymalizację zużywanej energii elektrycznej.

- Wielkim wyzwaniem jest edukacja, mamy aż 220 placówek, które działają w 260 budynkach, a koszty utrzymania drastycznie wzrastają. Dlatego poprosiliśmy dyrektorów szkół i przedszkoli o optymalizację kosztów, na tyle na ile pozwalają przepisy prawne. Dodatkowo ograniczyliśmy dodatkowe projekty w szkołach wyłącznie do tych, które są realizowane ze środków zewnętrznych - mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Miasto bez imprez i iluminacji świątecznych

We Wrocławiu nie będzie organizowana w tym roku zabawa sylwestrowa, festiwal Europa na Widelcu oraz maraton. Poza Rynkiem nie będzie też iluminacji świątecznych. Oświetlenie mostów zostanie skrócone, natomiast od godziny 22:00 stopniowo  wyłączane. Analizowane są możliwości wyłączania lamp ulicznych, tam, gdzie nie będzie to zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców. Membrana Tarczyński Areny Wrocław od najbliższego weekendu (24-25 września) będzie podświetlona jedynie w sobotnie i niedzielne wieczory. Dzięki temu wrocławski stadion dołączy do obiektów zmniejszających zużycie energii elektrycznej i ponoszone z tego tytułu koszty.

Gigantyczny wzrost wydatków

W ramach grupy zakupowej dla Miasta Wrocław jest także zakup energii do zasilania tramwajów oraz obsługi zajezdni czy punktów socjalnych. W tym roku MPK zapłaciło za nią 32 miliony złotych – według oferty, która wpłynęła na rok następny – będzie to 194 mln złotych – czyli więcej aż o 162 miliony. Za kwotę 162 milionów złotych MPK mogłoby zakupić 19 tramwajów Moderus Gamma 2 lub 40 autobusów elektrycznych.  Za kilowatogodzinę MPK płaci obecnie 454,40 zł netto, natomiast według oferty z przetargu -  cena za kilowatogodzinę w przyszłym roku wyniosłaby 2680 zł.

- Zaczęliśmy od siebie i już w tym roku zostały podjęte działania optymalizacyjne, które przyniosły o około 25 mln zł mniejsze wydatki. To m.in. fotowoltaika we wszystkich zajezdniach – co daje 17 procent zielonej energii w spółce. Optymalizacja będzie kontynuowana - mówi Krzysztof Balawejder, Prezes MPK.   

Mając powyższe na uwadze, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na energię elektryczną. Nowy przetarg zostanie ogłoszony w listopadzie i będzie obejmował krótszy okres zakupienia usługi –  tj. pół roku.

Pierwszy przetarg na wywóz śmieci został unieważniony. Oferty, które wpłynęły opiewały na co najmniej 431 mln złotych rocznie. To o 220 mln zł więcej niż do tej pory. Przekładając to na trzyosobową rodzinę, jej czynsz musiałby zostać podwyższony min. o około 90 zł miesięcznie, tylko z tytułu odbioru odpadów. Tak wysokie podwyżki są nie do przyjęcia, dlatego przetarg unieważniono i obecnie trwa nowe postępowanie: już nie na trzy lata ale na rok, a także ze skorygowanym zakresem usługi.

ip

fot. pixabay.com/donterase


Słowa kluczowe: dostawa prądu, problem z prądem, ceny prądu, przetrag, kosztu energii, inflacja w Polsce
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
MediaMarkt wspiera Szkołę Pozytywnego Myślenia
MediaMarkt wspiera Szkołę Pozytywnego Myślenia

MediaMarkt we współpracy z Fundacją Instytut Edukacji Pozytywnej dba o dobrostan uczniów.

MediaMarkt Let’s Go
Let's GO! MediaMarkt wystartował z nową kampanią marketingową [WIDEO]

Międzynarodowa kampania MediaMarkt, która otwiera zupełnie nowy etap budowania tożsamości marki.

Polecamy
spacer z psem w Poznaniu
Gdzie wybrać się na spacer z psem w Poznaniu? Poznań

W jakie miejsca warto wybrać się z pupilem?

Warszawskie Targi Fantastyki
Warszawskie Targi Fantastyki 2019 już w marcu

Impreza odbędzie się w samym centrum Warszawy przy ul. Brackiej 25.

Polecamy
Ostatnio dodane
MediaMarkt wspiera Szkołę Pozytywnego Myślenia
MediaMarkt wspiera Szkołę Pozytywnego Myślenia

MediaMarkt we współpracy z Fundacją Instytut Edukacji Pozytywnej dba o dobrostan uczniów.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.