Wiadomości - Artykuły

Gigantyczne pieniądze na współpracę nauki i biznesu

2014-11-03 12:00:45

W nowej perspektywie unijnej będą premiowane wspólne projekty biznesu i nauki - mówi PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. MIR chce, by dzięki tym projektom badawczo-rozwojowym polska gospodarka stawała się bardziej innowacyjna.

- W programie +Inteligentny Rozwój+ największy nacisk zostanie położony na projekty realizowane we współpracy biznesu z nauką. Zakładamy, że te przedsięwzięcia przyczynią się do większej komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych i ich wdrożenia do gospodarki - podkreśliła wiceszefowa MIR.

W przypadku dużych przedsiębiorstw - jak podkreśliła Wendel - mają być preferowane przedsięwzięcia powstające we współpracy z małymi i średnimi firmami.

"Inteligentny Rozwój" to następca "Innowacyjnej Gospodarki", programu z perspektywy unijnej 2007-2013. Jego budżet sięga nieco ponad 8,6 mld euro, czyli ok. 35,91 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,45 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,63 mld euro.

Blisko 820 mln euro to pieniądze m.in. na tworzenie warunków do prowadzenia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, a 1,42 mld euro na zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.

Pieniądze z programu "Inteligentny Rozwój" - jak wyjaśniła wiceminister infrastruktury i rozwoju - mają przyczynić się do rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki, przede wszystkim przez zwiększanie nakładów na badania i rozwój, ponoszonych przez przedsiębiorstwa.

Realizowane projekty mają wpisywać się w tzw. inteligentne specjalizacje. To obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne gospodarki, w których nasz kraj ma szansę być liderem na międzynarodowych rynkach. Polska ma wykorzystywać swoje przewagi konkurencyjne i potencjał rozwojowy. Chodzi o pięć działów: zdrowe społeczeństwo, biogospodarka rolno-spożywcza i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. Każdy z nich ma kilka specjalizacji.

Wendel zaznaczyła ponadto, że zgodnie z zaleceniami KE, na szczególne wsparcie będą mogły też liczyć ekoinnowacje, czyli innowacyjne technologie w dziedzinie ochrony środowiska.

- Z pieniędzy mają też korzystać firmy, które będą chciały rozszerzyć swoją działalność poza granice kraju oraz współpracujące z parkami technologicznymi i klastrami, a także instytucjami otoczenia biznesu - zaznaczyła wiceminister.

Wiceszefowa MIR zwróciła uwagę na sposób oceny innowacyjnych projektów, głównie tych najbardziej przełomowych, które jednocześnie są obarczone największym ryzykiem biznesowym.

- Do tej pory duży poziom ryzyka projektów osłabiał szansę na uzyskanie dotacji. W programie +Inteligentny Rozwój" chcemy to zmienić. Odpowiednie oszacowanie ryzyka jest oczywiście trudne. Zaangażujemy do tego specjalistów, m.in. od nowoczesnych technologii, finansów i zarządzania. Merytoryczna ocena projektów będzie dokonywana przez panel ekspertów, którzy będą potrafili docenić nowatorski, świetnie zapowiadający się pomysł na biznes - zaznaczyła.

Pieniądze z programu "Inteligentny Rozwój" w znacznie mniejszym stopniu będą wydawane na nowe laboratoria. - Mamy już infrastrukturę badawczą, ponieważ sektor nauki korzystał praktycznie ze wszystkich programów operacyjnych, przygotowanych na lata 2007-2013. Dlatego w kolejnych latach chcemy, żeby wsparcie sektora nauki było skoncentrowane w programie +Inteligentny Rozwój+ i w zdecydowanie większym stopniu dotyczyło badań realizowanych na zlecenie i potrzeby biznesu oraz skutecznego wdrażania ich efektów - podkreśliła Wendel.

Dorota Zawiślińska, PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: Inteligentny Rozwój, MIR, Iwona Wendel
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • To szansa dla wyższych uczelni [0]
    absolwent
    2014-12-31 12:12:00
    Działania w sferze B+R powinny być drugim, obok nauczania, motorem rozwoju wyższych uczelni, nie tylko publicznych, ale i prywatnych, działających na rynku komercyjnym. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, która bardzo mocno zaangażowała się w takie działania. Do tej pory powołała Wschodni Klaster Inwestora, którego celem ma być pomoc zewnętrznemu kapitałowi we wchodzeniu na Lubelszczyznę, a w najbliższym czasie zamierza stworzyć pierwszą w Polsce na uczelni wyższej Instytucję Otoczenia Biznesu oraz zarejestrować WSPS w Rejestrze Usług Rozwojowych, co pozwoli na świadczenie dla przedsiębiorstw usług doradczych za pieniądze z UE.
Zobacz także
Red Bull Dance Your Style, Tina
Wielkie święto street dance'u powraca! Przed nami Red Bull Dance Your Style

Najlepsi tancerze z całej Polski będą ze sobą rywalizować w Warszawie w rytm największych muzycznych hitów.

Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]
Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]

Czy konkurs piękności może przydać się do rozwoju kariery?

Militaria
MILITARIA - przed nami Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu

Targi Lublin S.A. zapraszają w dniach 10-12 maja!

Polecamy
EXPERYMENT - Akademia Edukatora Klimatu
Akademia Edukatora Klimatu w EXPERYMENCIE! Informacje o zapisach [Październik 2020]

Zróbmy razem dobry klimat i nieśmy w świat rzetelną wiedzę o zmianach klimatu.

cyklon
Nadciąga huragan nad Polskę. IMGW wydaje ostrzeżenie

Meteorolodzy ostrzegają, że w ten weekend czeka nas niebezpieczna pogoda.

Ostatnio dodane
Red Bull Dance Your Style, Tina
Wielkie święto street dance'u powraca! Przed nami Red Bull Dance Your Style

Najlepsi tancerze z całej Polski będą ze sobą rywalizować w Warszawie w rytm największych muzycznych hitów.

Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]
Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]

Czy konkurs piękności może przydać się do rozwoju kariery?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.