Wiadomości - Artykuły

Znamy gości Śląskich Dni Fantastyki 2024

2024-04-09 12:01:46

Śląskie Dni Fantastyki to konwent promujący szeroko pojętą fantastykę, który co roku zrzesza setki fantastów, RPG-owców, Tolkienistów, ludzi zafascynowanych tą społecznością. W tym roku organizowany jest już piąty raz.Tegoroczna edycja odbędzie się 13-14 kwietnia 2024 roku na terenie 3 Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie, przy ulicy Farnej 7.

Śląskie Dni Fantastyki 2024W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mieli szansę zagrać w planszówki, poszukać czegoś dla siebie na stoiskach wystawców, wziąć udział w warsztatach, prelekcjach, konkursach.

Więcej o wydarzeniu >>

Goście Śląskich Dni Fantastyki 2024

Robert M. Wegner rozpoczął przygodę pisarską w 2002 r. publikując w 19 numerze miesięcznika „Science Fiction” opowiadanie zatytułowane „Ostatni lot Nocnego Kowboja”. Jego debiutem książkowym był wydany w 2009 zbiór opowiadań fantasy pt. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe”, którego kontynuacją był wydany w 2010 drugi tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód”. W 2012 r. na rynek trafiła pierwsza powieść osadzona w zarysowanych wcześniej realiach Meekhanu zatytułowana „Niebo ze stali”. Wszystkie te książki ukazały się nakładem wydawnictwa Powergraph.

Mąż fantastycznej żony i ojciec dwóch niesamowitych córek, od lat mieszkający i pracujący na Śląsku. Laureat licznych nagród literackich, m.in. Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla, Srebrnego Wyróżnienia, przyznanego przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Sfinks. Jego książki przetłumaczono na język czeski, rosyjski i ukraiński. Najbardziej znany z cyklu fantasy „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” obejmującego jak na razie dwa tomy opowiadań i trzy powieści, jednak na koncie ma również szereg opowiadań zaliczanych do nurtu SF, publikowanych w czasopismach „Science Fiction”, „Science Fiction, Fantasy&Horror” oraz kilku antologiach książkowych.

Radek Rak to pisarz i lekarz weterynarii. Zadebiutował powieścią „Kocham cię, Lilith.” Jego kolejna powieść Puste niebo (2016) była nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i otrzymała Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (2019) otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. Za napisaną w 2022 “Agla: Alef” otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego.

Paweł Majka urodził się w Krakowie. W 1987 roku zajął trzecie miejsce w Konkursie Literackim Złota Ostroga, organizowanym przez pismo młodzieżowe Świat Młodych. Do pisania wrócił dopiero w roku 2006, opowiadaniem w wydanej przez Fabrykę Słów antologii „Tempus Fugit”.

Kolejne opowiadania i teksty publikował w czasopismach: Nowa Fantastyka, Science Fiction, Fantasy i Horror, Fantasy & Science Fiction” (Edycja Polska), Czas Fantastyki; „Smokopolitan”, „Horyzont Zderzeń Fantastycznych” w antologiach: „Kanon barbarzyńców”, „Nie pytaj o Polskę”, „Nowe idzie”, „Science Fiction”, „Rok po końcu świata”, „Przedmurze”, „Geniusze Fantastyki”, „Fantazmaty”, „Wolsung Antologia”, „Neolegendy krakowskie”, „Wenus”, „Epidemie” a także w internetowych magazynach: Fahrenheit, Esensja i Creatio Fantastica. W 2014 roku ukazała się jego pierwsza powieść, „Pokój Światów” (Genius Creations). Od tamtego czasu wydał dwanaście powieści, w tym jedną wspólnie z Michałem Cetnarowskim a dwie z Radkiem Rusakiem.

Marek Jeziorski
- ćwiczył szermierkę zanim to było modne. Twórca formuły MCF i założyciel Szkoły Szermierki ARAMIS. Niektórzy wierzą, że oddał duszę diabłu, w zamian otrzymując tajemną wiedzę szermierczą wraz ze sporą dozą sarkazmu. Obecnie żelazną ręką rządzi szermierczym imperium, ucząc tych, którzy okażą się godni uwagi Maestro.

Po 20 latach bycia aktywnym zawodnikiem, w 2015 r. przestał startować w zawodach, bo znudziło mu się, że zgarnia wszystkie możliwe medale. Od tego czasu poświęcił się szkoleniu trenerów i kolejnych Mistrzów Polski MCF. Oprócz szermierki zawodniczej zajmuje się tworzeniem choreografii walk na potrzeby pokazów, gier i filmów.

Łukasz Kucharczyk - Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej UKSW . Autor monografii naukowej pt. „Granice ciała. Somapoetyka w twórczości Stanisława Lema”, monografii „Granice ludzkiego poznania. O wybranych aspektach twórczości Jacka Dukaja” oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i krytycznoliterackich traktujących o polskiej literaturze współczesnej. Prowadzi zajęcia z zakresu polskiej literatury współczesnej, krytyki literackiej, literatury fantasy i science ficton oraz metodyki nauczania języka polskiego jako obcego. Współpracownik kilku czasopism literackich, m. in. „Nowe Książki”, „Nowy Napis” i „Topos”.

Juror w konkursach literackich. W swojej pracy badawczej zajmuje się polską literaturą fantastycznonaukową, fantastyczną oraz polską krytyką literacka. Pracuje również w charakterze nauczyciela języka polskiego jako obcego. W 2022 roku zadebiutował jako pisarz zbiorem opowiadań fantastycznych pt. Granty i smoki. Swoje opowiadania publikuje w antologiach i czasopismach. Laureat Chrysalis Award Europejskiego Stowarzyszenia Science Ficton dla najbardziej obiecujących debiutów, nominowany do Śląkfy 2023 w kategorii Twórcy Roku, nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla.

Istvan Vizvary - Łodzianin, matematyk z wykształcenia, inżynier oprogramowania z zawodu. Interesuje się biologią, ekologią i filozofią. Autor opowiadań  publikowanych w "Nowej Fantastyce" i antologiach oraz dwóch powieści science-fiction: "Vivo" (2017) i "Lagrange. Listy z Ziemi" (2023).

Czerw Fantastyczny - Kiedy nie pisze książek, prowadzi kanał na YouTube pod nazwą Czerw Fantastyczny, poświęcony popkulturze i fantastyce. W swoich filmach opowiada o dobrych serialach i książkach oraz wyśmiewa te złe, dyskutuje z gośćmi, prowadzi także serię filmów o tworzeniu dobrych historii i pisaniu książek. Na co dzień jest szermierzem, ćwiczy Nowoczesną Szermierkę Klasyczną (MCF).

Anna Siemomysła Hrycyszyn to entuzjastka mórz, statków i okrętów. Uczestnicy konwentów mają szansę się o tym regularnie przekonywać podczas punktów programu, jakie organizuje na eventach. Zazwyczaj pojawia się na południu Polski, w końcu zamieszkuje Gliwice, gdzie przebywają z nią mąż i dwie kotki. Anna jest szefową w sekcji literackiej "Logrus" Śląskiego Klubu Fantastyki. Jej pierwszy tekst został opublikowany w tomie II “Fantazji Zielonogórskich”, gdzie jej zamiłowanie do architektury obronnej i rewolucji przemysłowej dają o sobie wyraźne znaki.

Anna Kańtoch z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Łaska (2016),jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. Wiara (2017) otrzymała podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2018 Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.

Strona ŚKF: https://www.skf.org.pl

Bilety na wydarzenie: https://www.sdf.org.pl/akredytacja/

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: program, Dni Fantastyki Chorzów, konwent fantasy Chorzów, prelekcje, bilety
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]
Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]

Czy konkurs piękności może przydać się do rozwoju kariery?

Militaria
MILITARIA - przed nami Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu

Targi Lublin S.A. zapraszają w dniach 10-12 maja!

Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Polecamy
Krzysztof Balawejder
Nie żyje Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław Wrocław

Zmarłego pożegnał już Jacek Sutryk.

Thomas Schaefer
Koronawirus: Niemiecki minister finansów rzucił się pod pociąg

Thomas Schaefer prawdopodobnie nie wytrzymał presji społecznej.

Polecamy
Ostatnio dodane
Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]
Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]

Czy konkurs piękności może przydać się do rozwoju kariery?

Militaria
MILITARIA - przed nami Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu

Targi Lublin S.A. zapraszają w dniach 10-12 maja!

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.