Wiadomości - Artykuły

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019 - kiedy przestawiamy zegarki?

2019-10-25 08:27:06

Końcówka roku może być przygnębiająca. Wychodzimy rano z domu - ciemno, wracamy wieczorem - jeszcze ciemniej. Pomóc w tym może zmiana czasu z letniego na zimowy, dzięki której (w teorii) więcej czasu w ciągu dnia spędzimy, kiedy świeci słońce. Wszystko fajnie, jednak związane ze zmianą korzyści wydają się znikome, a większość ludzi generalnie jest za jej zniesieniem… Czy przestaniemy zmieniać czas? Bez względu na to, co czeka nas w przyszłości, w 2019 roku jeszcze zmieniamy czas.

Zegar na dwukolorowym tle (blady róż i mienta)

Zobacz też: Czy zmiana czasu szkodzi zdrowiu?>>

Kiedy przestawić zegarek?

Czas zmieniamy dwa razy w roku. Raz jest to zmiana z czasu zimowego na letni (ostatnia niedziela marca), a drugi to zmiana analogiczna - z letniego na zimowy (ostatnia niedziela października). Zmiana czasu, która odbędzie się 27 października będzie miała miejsce w nocy - o godzinie 3:00 cofamy zegarek do 2:00. Oznacza to, że śpimy godzinę dłużej.

Zmiana czasu często może kojarzyć się z problemami związanymi z nie pojawianiem się gdzieś na czas lub przegapieniem czegoś. Szczęśliwie jednak, teraz w większości przypadków nie musimy się już tym przejmować. Nasze urządzenia elektroniczne wyposażone w zegarki, takie jak smartfony, smartwatche, komputery czy nawet samochody są przygotowane na tę okazję i zmieniają czas samodzielnie. Nam nie pozostaje więc już innego, jak tylko cieszyć się dodatkową godziną snu (która oczywiście później zostaje nam odebrana w marcu - coś za coś).

Czemu zmieniamy czas?

Cofanie zegarków związane jest z bardzo prozaicznym powodem. Chodzi o oszczędność zasobów. Sporo można usłyszeć, że przed erą światła elektrycznego, zmiana czasu na zimowy miała zmniejszyć zużycie świec - większą "aktywną" część dnia ludzie mieli spędzić w czasie, kiedy światło zapewniało słońce, które zimą zachodzi coraz szybciej. Z podobnych powodów rozwiązanie to zostało wprowadzone na większą skalę przez USA w czasie I Wojny Światowe, by nie marnować paliwa służącego do produkcji energii, na oświetlenie. 

Kiedy przestaniemy zmieniać czas?

W dzisiejszych czasach, dzięki automatyzacji tego procesu, zmiana czasu nie jest już tak uciążliwa jak kiedyś. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest to związane z pewnym zamieszaniem. Argument o oszczędności energii również przestał być aktualny, ponieważ jak pokazują różne badania, zmiana czasu wcale jednoznacznie w niej nie pomaga.

Popularnym przykładem są położone na południu Włochy, gdzie łączna oszczędność na energii świetlnej wydaje się być całkiem spora. Eksperci jednak wskazują na fakt, że nie wszędzie można zaoszczędzić tyle, co w bardziej słonecznych częściach globu, a co więcej - owe "oszczędności" nie biorą pod uwagę innych kosztów związanych ze zmianą czasu, takich jak np. dłuższa i intensywniejsza praca klimatyzacji.

Ostatecznie, wygląda na to, że zmiana czasu już niedługo będzie przeszłością - w ankiecie, którą przeprowadziła w 2018 r. Unia Europejska okazało się, że aż 84% obywateli jest za zniesieniem przestawiania zegarków, co w połączeniu z bezcelowością tego rozwiązania w kontekście ekologii, nie pozostawia innego wyboru, jak zrezygnowanie z niej.

Według zapowiedzi, rezygnacja ze zmiany czasu nastąpi najwcześniej w 2021 roku

KSK

fot. pexels.com

źródła: wysokienapiecie.pl; tvn24bis.pl; onet.pl

Słowa kluczowe: Data, Termin, Godzina, Przyczyna, Koniec zmiany czasu, Ile oszczędzamy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Polecamy
Emerytura i Renta 2021 - ile wyniesie?
Waloryzacja emerytur i rent 2021. Świadczenia zostaną zwiększone

Rząd zdecydował się na ustawowe minimum.

kuna
Zwyczaje kuny domowej

Poznaj ciekawostki o tym popularnym, małym drapieżniku.

Ostatnio dodane
Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.