Wiadomości - Artykuły

Zwyczaje kuny domowej

2018-10-05 09:53:27

Kuna domowa, znana również pod nazwą kamionka, to niewielkich rozmiarów drapieżnik, należący do rodziny łasicowatych.  Gatunek ten wyróżnia się jasno-brązowym ubarwieniem futra, oraz charakterystyczną białą bądź kremową, rozwidloną plamą umiejscowioną na szyi, która biegnie aż do nasady łap. Wydłużone ciało o krótkich kończynach, dorasta do 40-50 centymetrów długości. Głowa o szeroko rozstawionych uszach zakończona jest pyskiem o różowym nosie.

Zwyczaje kuny domowejMiejsce występowania kuny domowej

Kuna domowa to gatunek zamieszkujący prawie całą Europę i obszar Azji o klimacie umiarkowanym. Występuje na terenie całej Polski, zamieszkując głównie lasy oraz miejsca znajdujące się nieopodal ludzkich domów. Na swoją kryjówkę wybiera opuszczone ruiny budynków, strychy w domach, piwnice czy stodoły. Na terenach naturalnych zamieszkuje nory skalne, dziuple i puste drzewa. Możemy ją spotkać zarówno na wsiach jak i w miastach. Ciekawe informacje na temat kuny domowej: https://budujesz.info/artykul/jak-pozbyc-sie-kuny-domowej-najlepsze-sposoby-na-kuny,1395.html

Zdobywanie pożywienia

Gatunek ten żywi się pokarmem zwierzęcym i roślinnym. Często poluje na gryzonie tj. myszy, nornice i szczury, a także na ptaki, wspinając się do ich gniazd. Niestety kuny domowe atakują zwierzęta hodowlane tj. króliki czy kury, napadając i zabijając stada. Żywią się także jajami ptaków, owadami, owocami czy roślinnością.

Tryb życia kuny domowej

Kuna domowa prowadzi raczej samotniczy tryb życia. Swoją aktywność wykazuje najczęściej w nocy, w dzień zazwyczaj przesiaduje w kryjówkach. Tylko w okresie godowym gatunek ten szuka towarzyszów i łączy się w pary, po to by spłodzić i wychować swoje potomstwo. Ich ciąża trwa do 9 miesięcy, a na świat przychodzi około 3-4 do 8 młodych osobników. Okres ten przypada zwykle jesienią. Często samce walczą o samice, a nocami słychać głośne nawoływania. Okres życia każdego osobnika trwa od 8 do 10 lat.

Kuna domowa jest ssakiem chronionym, a jej futerko jest bardzo cenne. Łatwo można je oswajać, jednak nie stosuje się hodowli klatkowej, w przeznaczeniu na cele futrzarskie.

Wpływ kuny domowej na środowisko i gospodarstwa domowe

Kuna domowa powszechnie uznawana jest raczej na szkodnika żerującego w siedzibach ludzkich. Nie należy jednak zapominać, że żywiąc się gryzoniami myszowatymi w znacznej mierze przyczynia się do wyeliminowania ich z gospodarstw domowych.

Niestety gatunek ten potrafi też uprzykrzyć życie. Zamieszkując strychy czy piwnice może narobić tam sporego bałaganu, a wieczorami jest źródłem dużego hałasu. Zaśmieca pomieszczenia swoimi odchodami, rozsiewając bakterie i pozostawiając nieprzyjemny zapach, a także budując tam swoje gniazda. Może takie niszczyć izolację i ocieplenie, a jeśli dostanie pod maskę samochodu pozostawi tam poprzegryzane kable. Odstraszacze kun oferuje ten sklep https://sklep.swiatkwiatow.pl/na-kuny/    

Także w ogrodzie może narobić dużo szkód. Jest zagrożeniem dla roślin, niszczy i objada drzewa owocowe. Największy problem stanowi dla hodowców kur, królików czy ozdobnego ptactwa. Poluje na nie i zabija. Walka z kuną domową nie jest prostą sprawą. Jest to gatunek chroniony, nie należy jej zabijać, a jedynie odstraszać.

Artykuł partnera

fot. www.shutterstock.com/CreativeNature_nl

Słowa kluczowe: informacje, ciekawostki, kamionka, życie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz MłodzieÅźowe Słowo Roku wybrane w plebiscycie PWN-u!
Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2018

Zobacz Młodzieżowe Słowo Roku wybrane w plebiscycie PWN-u!

nVidia
Charytatywna inicjatywa graczy na rzecz pacjentów Kliniki Rehabilitacji w Centrum Zdrowia Dziecka

Internetowa 54-godzinna kwesta kolejny raz jednoczy miłośników gier, chcącym pomagać potrzebującym dzieciom.

Zobacz filmik, na ktÃłrym zarejestrowano niedźwiedzia na ulicach w Braszowie!
Niebezpieczne zwierzę biegało po ulicach w Rumunii [WIDEO]

Zobacz filmik, na którym zarejestrowano niedźwiedzia na ulicach w Braszowie!

Polecamy
Festiwal Dobrego Piwa 2016 za nami. Zobacz zdjęcia [ZDJĘCIA]
Festiwal Dobrego Piwa 2016 za nami. Zobacz zdjęcia [ZDJĘCIA] Wrocław

W ubiegły weekend w stolicy Dolnego Śląska odbyło się największe w Polsce święto piw rzemieślniczych.

Wrocław: Wiosną ruszą prace nad budową afrykarium
Wrocław: Wiosną ruszą prace nad budową afrykarium Wrocław

Spółka Zoo Wrocław jest coraz bliżej podpisania umowy na budowę afrykarium. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace powinny ruszyć już w kwietniu.

Ostatnio dodane
Zobacz MłodzieÅźowe Słowo Roku wybrane w plebiscycie PWN-u!
Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2018

Zobacz Młodzieżowe Słowo Roku wybrane w plebiscycie PWN-u!

nVidia
Charytatywna inicjatywa graczy na rzecz pacjentów Kliniki Rehabilitacji w Centrum Zdrowia Dziecka

Internetowa 54-godzinna kwesta kolejny raz jednoczy miłośników gier, chcącym pomagać potrzebującym dzieciom.

Konkurs Ziaja