Wiadomości - Artykuły

Uroczysta gala wręczenia Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego [FOTO]

2021-06-04 13:23:49

Swietłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Wołha Kawalkowa, panie walczące o demokratyczne standardy na Białorusi, otrzymały Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali w ogrodach wrocławskiego Ossolineum. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia >>

Swietłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Wołha Kawalkowa

Czym jest Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego?

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego jest wręczana we Wrocławiu co roku. Jej celem jest uhonorowanie osób, a także instytucji, które mają swój wyraźny wkład w obalaniu komunizmu, odzyskaniu przez Polskę Niepodległości oraz w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowo-Wschodniej uosabiając "myślenie o państwie, jako dobru wspólnym". Tego typu wyróżnienie funkcjonuje od 2004 roku i została ustanowiona przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Kolegium Europy Wschodniej, miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Zobacz też: Zamieszki na Białorusii - zobacz, co działo się podczas protestów.

Tegoroczne laureatki Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

W 2021 roku Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego trafia do trzech specjalnych kobiet Swietłana Cichanouska to liderką demokratycznej opozycji na Białorusi. Startowała ona w wyborach prezydenckich w 2020 roku, rywalizując z aktualnym przywódcą Aleksandrem Łukaszenką. Ze względu na sfałszowanie wyników, kobieta przegrała walkę o stanowisko głowy państwa, co było przyczyną licznych protestów na terenie całego kraju. Pomimo poniesionej porażki kobieta nie przestała działać na rzecz kraju. Spotkała się z wieloma światowymi przywódcami w celu skoordynowania wspólnych międzynarodowych działań przeciwko autorytarnym reżimom.

Wołha Kawalkowa to kolejna laureatka wspomnianej nagrody. Kobieta jest inicjatorką i liderką licznych kampanii społecznych, które dotyczą takich obszarów jak opieka zdrowotna, walka z alkoholizmem, czy też systemu sądownictwa i funkcjonowania Białoruskich organów ścigania. Współpracowała ona ze Swietłaną podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku, także była jedną z koordynatorek kampanii "Prawo do wyboru 2020", która miała dopuścić niezależnych obserwatorów do monitorowania przebiegu wyborów.

Maryja Kalesnikawa w maju 2020 roku stanęła na czele sztabu Wiktara Babaryki, stając się twarzą białoruskiej opozycji tuż po tym, kiedy polityk został nielegalnie aresztowany. Oprócz jawnego poparcia dla kandydatki na prezydenta Białorusi w 2020 roku wzywała ona obywateli do głosowania i udziale w wyborach oraz udziale w obserwowaniu jego przebiegu. Maryja weszła także w skład Rady Koordynacyjnej ds. Przekazania Władzy na Białorusi, chcąc pokazać swoim przykładem, że zmiany w kraju są możliwe.

BS

fot. instagram.com/andrzej_halicki/

Źródło:www.wroclaw.pl/cichanouska-kalesnikawa-i-kawalkowa-laureatkami-nagrody-jana-nowakajezioranskiego-2021, muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl

Słowa kluczowe: Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Swietłana Cichanouska, Wołha Kawalkowa, Maryja Kalesnikawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Klub MediaMarkt
Mistrzowskie nagrody w "Klubie niezwyciężonym" w MediaMarkt

Piłkarskie emocje sięgają zenitu w Klubie MediaMarkt.

Polecamy
ŁÃłdź Tattoo Days 2019
Nadchodzi Łódź Tattoo Days 2019 - święto tatuażu, muzyki i rozrywki Łódź

Impreza odbędzie się w dniach 2-3 listopada 2019 w hali Expo-Łódź.

Candace Owens wywołała burzę "Nie popieram Georga Floyda. To żaden męczennik"

Prawicowa komentatorka nagrała prawie 20 minut swoich przemyśleń, które podzieliły internautów.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.