Wiadomości - Artykuły

Trwają zgłoszenia na Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Propozycje w 5. edycji konkursu

2020-11-13 11:08:33

Już od 19 października do 30 listopada można zgłaszać swoje propozycje na Młodzieżowe Słowo Roku w 2020 roku. Czy "jesieraniry" i "alternatywki" utrzymają się na podium? Zobacz, jakie były tegoroczne trendy i propozycje, które mogą znaleźć się nawet na pierwszym miejscu konkursu.

Czym jest Młodzieżowe Słowo Roku?

Plebiscyt organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN już od 2016 roku. Ten ogólnopolski konkurs z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i ma wyłaniać najczęściej używane przez młodzież wyrażenia. Podczas tej edycji w składzie jury zasiądą: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka). To właśnie oni zdecydują, które zgłoszone propozycje są najbardziej kreatywne.

Jak zgłosić swoją propozycję Młodzieżowego Słowa Roku?

Chcąc wziąć udział w plebiscycie, musimy wypełnić odpowiedni formularz na stronie Wydawnictwa Naukowego PWN. Po kliknięciu w rubrykę "Zagłosuj! – przejdź do formularza" będziemy mogli podać swoją propozycję Młodzieżowego Słowa Roku, następnie napisać jego definicję i wpisać swojego maila. W konkursie mogą brać udział osoby pełnoletnie, jak i te, które ukończyły 13 lat posiadające zgodę rodziców. Regulamin pozwala na wysyłanie wielu swoich propozycji przy użyciu tego samego adresu mailowego.

Zobacz też: Jak memy wpływają na język, którym się posługujemy?

Propozycje słów do konkursu w 2020 roku

Jak podają organizatorzy na stronie plebiscytu w dniu 5 listopada, w ciągu 2 tygodni odkąd chętni mogą pisać swoje tegoroczne propozycje, wpłynęło około 93 tysiące słów, co jest prawie dwukrotnością łącznych zgłoszeń w 2019 roku. O 5. edycji konkursu, coraz częściej możemy usłyszeć w mediach społecznościowych, gdzie ludzie wspólnie dyskutują na temat najlepszych propozycji, które można wysłać za pomocą formularza. Jedną z nich miało być słowo "sasin", jako jednostka monetarna o wartości 70 milionów zł. Ta propozycja nie ma jednak szans na zdobycie miejsca na podium, ponieważ nie jest zgodna z regulaminem, kojarząc się z nazwiskiem konkretnej osoby. Odrzucane także będą wszelkie słowa będące wulgaryzmami.

Oprócz "sasina" możemy także zauważyć inne słowa zyskujące coraz większe poparcie wśród ludzi. Przykładem takich propozycji jest określenie "julka", mówiące o dziewczynach, które dzielą się w mediach społecznościowych swoimi często radykalnymi przemyśleniami. Innym słowem podawanym w formularzu jest "foliarz", mający opisać osoby wierzące w liczne teorie spiskowe. Zeszłoroczne określenie "jesieniara", które zajęło 2 miejsce podczas 4. edycji  konkursu, zostało wzorem, dla tegorocznej propozycji "rzepiary".

Kiedy będą wyniki 5. edycji plebiscytu?

Organizatorzy nie podają dokładnych informacji na temat konkretnej daty podania wyników Plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Biorąc pod uwagę fakt, że koniec wysyłania zgłoszeń przypada na 30 listopada, to zapewne w grudniu bądź na początku stycznia poznamy 3 faworytów konkursu. W tym roku zainteresowanie plebiscytem jest coraz większe, a ilość zgłoszeń rośnie z dnia na dzień, dlatego 5. edycja może przynieść ze sobą niespodziewane wyniki.

BS

fot. twitter.com/PWNwydawnictwo

Źródło: sjp.pwn.pl

Słowa kluczowe: Młodzieżowe Słowo Roku 2020, 5. edycja plebiscytu, zgłoszenia, konkurs, Wydawnictwo PWN, julka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Polecamy
Internet bez limitu opcja studencka - na czym polega oferta?
Internet stacjonarny bez limitów – jaką wybrać usługę? Warszawa

Jaki internet stacjonarny wybrać, aby spełniał oczekiwania domowników?

Ostatnio dodane
Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.