Wiadomości - Artykuły

Studenckie wakacje czyli carpooling, real time ridesharing i aplikacja A2 DO EUROPY od Autostrady Wielkopolskiej

2015-09-21 14:25:20

Dla niemal 1,5 miliona* studentów w Polsce wakacje jeszcze się nie skończyły. Mniejszy tłok i niższe ceny sprawiają, że wrzesień jest dla studentów doskonałym czasem na zwiedzanie kraju. Dzięki najnowszym trendom takim jak carpooling, którego ideą jest współdzielenie kosztów dojazdu i real time ridesharing, czyli „łapanie stopa” za pomocą smartfonu, podróżowanie stało się jeszcze łatwiejsze. Wystarczy dobrze przemyślana strategia podróży by szybko i tanio dotrzeć do celu. Warto zacząć od kompleksowego zaplanowania przebiegu trasy. Pomoże w tym bezpłatna aplikacja A2 DO EUROPY od Autostrady Wielkopolskiej.

A2 DO EUROPY ściśle związane z Google Maps, wskaże długość i czas przejazdu samochodem do wybranego miejsca w Europie. Wystarczy wpisać miejscowość początkową i końcową by dowiedzieć się, że np. podróż z Łodzi do Kazimierza Dolnego powinna zająć ok. 3 godziny i 23 minuty, natomiast trasę Poznań-Szczecin pokonać można już w 2 godziny i 38 minut. Zdarza się, że miasta, które warto zobaczyć leżą znacznie bliżej niż mogłoby się wydawać, dlatego sprawdzanie czasu dojazdu może stać się inspiracją do ruszenia w podróż. Aplikacja wskaże też szczegóły dotyczące płatnych odcinków dróg, pokaże listę niezbędnego wyposażenia samochodu, a nawet wysokość mandatów w każdym z 46 krajów europejskich. Ta wiedza pomoże zaplanować podróż nie tylko kierowcom, ale i autostopowiczom.

W badaniu przeprowadzonym przez Polską Organizację Turystyczną, 77% respondentów  zadeklarowało korzystanie ze środków transportu zbiorowego w celu dotarcia do miejsca wypoczynku. Do tego rodzaju przejazdu zalicza się także autostop i coraz bardziej popularny carpooling. Wprawdzie nie jest on spontaniczny i bezpłatny jak tradycyjne „łapanie stopa”, ale dojazd do celu jest pewny, szybki i bardziej bezpieczny. Jego nowoczesną odmianą jest real time ridesharing – zjawisko, które wykorzystuje połączenie nowych technologii: nawigacji GPS, sieci społecznościowej i smartfonów z dostępem do internetu. Dzięki temu autostopowicze mogą śledzić, gdzie znajduje się samochód, który deklaruje chęć podwiezienia.

Decydując się na skorzystanie z autostopu, carpoolingu, czy real time ridesharingu należy pamiętać o bezpieczeństwie. Umawiając się z kierowcą na trasie trzeba wybrać przystosowane do tego miejsce: parking, stację paliw, Miejsce Obsługi Podróżnych. – Bardzo często mamy do czynienia z przypadkami, gdy podróżujący stopem młodzi ludzie łamią przepisy próbując zatrzymać samochód w niedozwolonych miejscach - na węzłach autostradowych, czy pasie awaryjnym. Takie sytuacje są bardzo niebezpieczne, zarówno dla autostopowiczów, jak i kierowców. W ramach akcji „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” pokazaliśmy już jak bezpiecznie „łapać stopa” na autostradzie, a mianowicie tylko i wyłącznie na parkingach autostradowych (niekonwencjonalny animowany filmik edukacyjny dostępny tutaj: : http://tiny.pl/qhcwh). Temat jest wciąż aktualny, dlatego warto o tym przypominać, zwłaszcza, gdy studenckie wakacje wciąż trwają – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA.

* Według danych opublikowanych przez GUS 1.04.2015, liczba studentów wynosiła 1 469 386 (stan na 30.11.2014 r.)
***

A2 DO EUROPY jest bezpłatną aplikacją, dzięki której można zaplanować podróż po 46 krajach Europy w aż 7 językach do wyboru: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim oraz rosyjskim. To mobilne kompendium wiedzy, które pozwala na kompleksowe przygotowanie się do podróży – od poznania przebiegu trasy, poprzez koszty, czas przejazdu aż do listy niezbędnego wyposażenia samochodu i wysokości mandatów w danym kraju. Przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnych wyjazdów dane aplikacji zostały zaktualizowane o najnowsze dostępne informacje na temat wysokości opłat obowiązujących na wszystkich europejskich autostradach oraz uzupełnione o nowe trasy – objęte wyłącznie elektronicznym poborem opłat.
Mechanizm aplikacji posiada wbudowany system geolokalizacji, dzięki któremu aplikacja przesyła pakiet informacji dotyczących prowadzenia pojazdu w kraju, w którym aktualnie znajduje się użytkownik. Narzędzie podaje szacunkowy czas przejazdu na podstawie danych z Google Maps, pokazuje także ile procent trasy (wraz z liczbą kilometrów) przebiega przez autostrady. Aplikacja udostępnia również wirtualny alkomat.



A2 DO EUROPY można znaleźć na oficjalnym fanpage AWSA na Facebooku (https://www.facebook.com/AutostradaWielkopolska) z możliwością mobilnego odbioru (iOS, Android, Windows Phone), na stronie internetowej www.autostrada-a2.pl lub bezpośrednio wybierając www.europa-autostrada-a2.pl. Aplikacja jest też dostępna bezpłatnie we wszystkich app storach.

Link do instrukcji aplikacji YouTube: http://youtu.be/z2YzjZh6FMQ

ip

Słowa kluczowe: wakacje, student, aplikacja, carpooling
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
portfolio studenckie uczennica
Polska Akademia Nauk ogłasza poważne zmiany w ortografii

Na naukę jest czas do 1 stycznia 2026 roku.

Smakowita eskapada: Festiwal azjatycki i smaków świata w Opolu Opole

Szukasz pomysłu na ciekawy weekend? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Polecamy
Rejestracja ciąÅźy
Obawy w związku z obowiązkową rejestracją ciąży od 2022 roku

Jakie zmiany zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku?

21 edycja Programu StypendiÃłw Pomostowych
Stypendia Pomostowe do zdobycia! Pieniądze dla zdolnych maturzystów 2022

W tym roku na zdolnych, niezamożnych maturzystów z małych miejscowości czeka ponad 460 stypendiów na I rok studiów.

Polecamy
Ostatnio dodane
portfolio studenckie uczennica
Polska Akademia Nauk ogłasza poważne zmiany w ortografii

Na naukę jest czas do 1 stycznia 2026 roku.

Smakowita eskapada: Festiwal azjatycki i smaków świata w Opolu Opole

Szukasz pomysłu na ciekawy weekend? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.