Wiadomości - Artykuły

Obawy w związku z obowiązkową rejestracją ciąży od 2022 roku

2021-11-24 14:36:11

Już od 1 stycznia ma zostać wprowadzony nowy i kontrowersyjny pomysł Ministerstwa Zdrowia. Miałby on dotyczyć rejestracji każdej ciąży, co przede wszystkim dałoby rządzącym większą kontrolę nad prawem aborcyjnym w Polsce. Kto odpowiedzialny jest za tę decyzję i jak będą wprowadzane tego typu informacje?

Zobacz też: Zakaz wstępu niezaszczepionym studentom i pracownikom na uczelnię w Lublinie

Rejestracja ciążyRejestr ciąży już od 1 stycznia 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 roku mają zacząć obowiązywać zmiany wprowadzone zmiany przez Ministerstwo Zdrowia. Od tego czasu każda pacjentka, która jest w ciąży, ma zostać zarejestrowana do Systemu Informacji Medycznej. Dane do systemu na ten temat mają przekazywać wszystkie placówki medyczne: te działające w ramach NFZ, jak i prywatne. Tego typu rejestracja jest niepokojąca zmian dla wielu osób w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.  22 października 2020 roku stwierdził on, że przepis dotyczący aborcji w przypadku dłuższego prawdopodobieństwa nieodwracalnego upośledzenia jest niekonstytucyjny.

Obawy przed planowanym rejestrem ciąży

Jedną z głównych obaw jest fakt, że rejestr może posłużyć w celach egzekwowania kar w związku ze złamaniem praw aborcyjnych w Polsce. Internauci już teraz zaczęli zastanawiać się, czy wszystkie kobiety, które poronią lub dokonają aborcji za granicą, trafia przed oblicze prokuratora. Kolejną obawą, jaka pojawiła się wraz z informacją o rejestracji ciąży to to, czy kobiety nie będą chętnę do robienia badań u lekarzy ze strachu, że mogą one zostać wpisane do systemu, bez możliwości zadecydowania nad swoją przyszłością.  

Na te szokujące dla wielu osób zmiany zareagował m.in. senator PO Krzysztof Brejza. Domaga się on wyjaśnień od Ministerstwa Zdrowia o tym, kto zainicjował tę zmianę oraz jaki jest jej faktyczny cel. Pragnie się on również dowiedzieć czy Prokuratura będzie miała także dostęp do informacji podanych w systemie.

BS

fot. MART PRODUCTION z Pexels

Źródło: fakt.pl, mamadu.pl

Słowa kluczowe: rejestracja ciąźy, 2022, Ministerstwo Zdrowia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Terapia to NIE wstyd. Zbiórka na Terapiobusa

Wspomóż akcje na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego.

Chemeko-System Gwardia Wrocław
Ligowy, mikołajkowy i darmowy! Gwardia Wrocław gra mecz z Lechią Tomaszów Mazowiecki Wrocław

Chcemy, aby podczas mikołajkowego meczu w Hali Orbita panowała niesamowita atmosfera - mówi prezes klubu Łukasz Tobys.

Polecamy
Inicjatywa artystów do walki z koronawirusem

Zobacz, jak chcą poprawić nam humor!

kibice na stadionach - konferencja prasowa
Kibice wrócą na polskie stadiony już w czerwcu [WIDEO]

Udało się wypracować odpowiednie mechanizmy aby wrócić do gry! - mówi z radością Mateusz Morawiecki.

Ostatnio dodane
Terapia to NIE wstyd. Zbiórka na Terapiobusa

Wspomóż akcje na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.