Wiadomości - Artykuły

Przyszłość mostu w Pilchowicach wyjaśniona. Byliśmy na miejscu! [Relacja+FOTO]

2020-08-11 12:43:51

Sprawę wysadzenia zabytkowego mostu opisaliśmy już w artykule: "Zespół Toma Cruise'a planuje wysadzenie 114-letniego mostu w Polsce". Aby poznać zdanie mieszkańców na temat wysadzenia mostu, 6 sierpnia pojechaliśmy spotkać się z Amelią Żygadło - sołtys Pilchowic. Przeczytajcie relację z wyjazdu i zobaczcie aktualne zdjęcia mostu>>

Most Pilchowice

Co sądzą o wysadzeniu mostu mieszkańcy?

Pani sołtys od początku rozmowy jasno zaznaczała, jakie stanowisko przyjmują mieszkańcy na temat całej sytuacji. - Mówiąc w imieniu swoim i mieszkańców wsi, wolimy, żeby ten most się zawalił samoistnie, niż gdyby ktoś miałby go wysadzać na potrzeby filmu. Jesteśmy też troszeczkę zbulwersowani tym, że osoby odpowiedzialne za produkcję, w ogóle nie chciały z nami nawiązać żadnego kontaktu - zaprosić na spotkanie, porozmawiać. Mogłyby przedstawiać nam to w zupełnie w innym świetle. Jesteśmy zawsze otwarci na współpracę.

Jak dodaje pani Amelia Żygadło, nikt osobiście nie poinformował jej o planach filmowców. - Jako sołtys nie dostałam żadnego pisma, żadnej wiadomości, że coś takiego będą chcieli zrobić. Wydaje mi się, że nam jako mieszkańcom, należy się, chociaż taka informacja. O całej sytuacji dowiedziałam się za pośrednictwem mediów i dzięki komunikatowi, jakim podali nam w straży pożarnej, gdzie jestem ochotniczym strażakiem.

Pomysł renowacji linii kolejowej lub stworzenia nowej ścieżki dla rowerów

Napotkani przy moście mieszkańcy pobliskich miejscowości szczególnie wyrażali swoje niezadowolenie planami hollywoodzkiej produkcji. Wspominali, o tym, jak piękna była to trasa kolejowa. Uważali, że równie dobrze zamiast wznowienia ruchu pociągów na tej trasie, można by było stworzyć ścieżkę rowerową. - Jest to bardzo dobry pomysł, który przykuje uwagę turystów - komentuje pani sołtys - Myślę, że jest to fajna alternatywa, chociaż razem z burmistrzem Arturem Zychem, cały czas walczymy o to, żeby kolej przywróciła tę linię. Od 4 lat odkąd ona nie funkcjonuje, Pilchowice i gmina utraciły tak jakby kawałek duszy.

Zalety wysadzenia mostu

Zapytaliśmy panią Annę również o pozytywy ewentualnego wysadzenia mostu. - Nie widzę, żadnych pozytywów. Słyszałem pogłoski, że ludzie bardzo chętnie przyjechaliby tutaj, śladami Toma Cruise'a, ale jakoś mnie to nie przekonuje. Sam most jest dla mnie naprawdę sentymentalnym obiektem, uwielbiam koło niego spacerować. Nie wierzę, że filmowcy mieliby go później odbudować.  

W związku ze sprzeciwem mieszkańców, poruszyliśmy w rozmowie temat ewentualnych protestów w celu ochrony mostu. - Zostałam uświadomiona, że mają się odbyć akcje protestacyjne. Wiem, że była tutaj Anna Mucha, aby wyrazić swój sprzeciw. To wydarzenie  pokazało, że nie tylko my - mieszkańcy, ale również osoby z całej Polski nie zgadzają się na to, żeby producenci zabrali tożsamość tego miejsca, za co bardzo dziękujemy. 

Inne atrakcje w regionie

Oprócz pytań dotyczących mostu w rozmowie poruszyliśmy, również temat innych atrakcji tego regionu, które mogłyby zainteresować filmowców. - Mamy zamek Lenno, który jest najstarszym, murowanym zamkiem w Polsce. Niedaleko znajduje się tama - jedna z największych w kraju. Ona także przykuwa dużą uwagę turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają, aby móc ją oglądać. Są tutaj piękne ścieżki spacerowe, a w pobliżu Pilchowic znajduje się Śnieżka. Dolny Śląsk jest naprawdę bogatym regionem, jeśli chodzi o obiekty turystyczne i zabytki. Nasz most jest jego częścią i nie mogę sobie nawet wyobrazić, jakby go miało nie być.

Oświadczenie reżysera filmu

Mieszkańcy Pilchowic nie muszą się na szczęście już dłużej martwić. Reżyser filmu wydał oświadczenie, w którym jasno zaznaczył, że nigdy nie chciał zniszczyć miejsca, w którym mieliby nagrywać. Potwierdził, że nikt z zespołu filmowego nie prosił nawet o pozwolenie na wysadzenie zabytkowego mostu. Pomimo licznych nieporozumień reżyser ma nadzieję, że uda się im odwiedzić Polskę, gdzie będzie mógł współpracować z dobrymi ludźmi i w jakikolwiek sposób pomóc lokalnemu środowisku i gospodarce. [1]

Barbara Szałasz

fot. Krzysztof Zatycki

[1]https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/mission-impossible-rezyser-odniosl-sie-do-kontrowersji-z-polskim-mostem/bbgxlv0

Słowa kluczowe: wysadzenie, zdjęcia, Mission Impossible, film

Zdjęcia mostu w Pilchowicah (10)

Most w Pilchowicach
Most w Pilchowicach
Most w Pilchowicach
Most w Pilchowicach
Most w Pilchowicach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Narodowy Dzień Sportu - trening judo
Narodowy Dzień Sportu już za nami [Podsumowanie]

Polacy kochają sport! W sobotę, 19 września, w całym kraju odbyły się bezpłatne treningi sportowe dla dorosłych i dzieci.

Jesienne liście
Pierwszy dzień jesieni 2020 - wszystko co musisz wiedzieć!

Kiedy zaczęła się jesień i co to oznacza? Dowiedz się, jak się na nią przygotować!

eWinner Gwardia Wrocław - AZS AGH KrakÃłw
eWinner Gwardia Wrocław wygrywa z AZS AGH Kraków 3:1 [FOTO]

Od zwycięstwa sezon 2020/21 rozpoczęli siatkarze, którzy poza drugim setem, kontrolowali wydarzenia na boisku. Zobaczcie zdjęcia z meczu!

Polecamy
Ontario, Kanada
Koronawirus w Kanadzie: Polacy relacjonują sytuację

Mamy dla was relację z Ontario w Kanadzie. Jak się tam teraz żyje?

Powrót Anonymous. Hakerzy zdjęli stronę policji z Minneapolis i zapowiadają ujawnienie jej tajemnic

Powrót Anonymous. Hakerzy zdjęli stronę policji z Minneapolis i zapowiadają znacznie więcej

Polecamy
Ostatnio dodane
Narodowy Dzień Sportu - trening judo
Narodowy Dzień Sportu już za nami [Podsumowanie]

Polacy kochają sport! W sobotę, 19 września, w całym kraju odbyły się bezpłatne treningi sportowe dla dorosłych i dzieci.

Jesienne liście
Pierwszy dzień jesieni 2020 - wszystko co musisz wiedzieć!

Kiedy zaczęła się jesień i co to oznacza? Dowiedz się, jak się na nią przygotować!

Konkurs Ziaja
Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.