Wiadomości - Artykuły

NASA i NOAA potwierdzają - 2019 r. drugim najgorętszym rokiem od prawie 140 lat

2020-01-17 11:56:45

Chyba ciężko jest już mówić o globalnym ociepleniu, jako o czymś odległym. Wzrost temperatur jest odczuwalny na całym świecie, a brak śniegu i ciepłe zimy to coś, co możemy zobaczyć na własne oczy. Teraz możemy zobaczyć też specjalistyczne badania - NASA i NOAA opublikowały badania, wedle których ostatnia dekada jest najgorętszą w historii pomiarów.

Emisja gazów cieplarnianych na Ziemi wg NASA

Globalne ocieplenie

NASA oraz NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) opublikowały wideo, na którym przedstawiły zmiany temperatur, jakie miały miejsce na Ziemi od 1880 r. Według ich niezależnych badań wynika, że rok 2019 był drugim najgorętszym rokiem w historii pomiarów. Cieplej było tylko w 2016 r., a ostatnia dekada była najgorętszą w całej, liczącej prawie 140 lat, historii pomiarów temperatur. 

Zmiany temperatur na Ziemi

Wedle pomiarów, od 1880 r. średnia temperatura na powierzchni Ziemi podniosła się o więcej niż 1 stopień Celsjusza. Już samo w sobie nie jest to dobre, tym bardziej że wedle obserwacji - odwrócenie tego procesu w najbliższym czasie wydaje się niemożliwe i potrzebne będą długofalowe zmiany przeprowadzane na wielką skalę.

Dane wykorzystane do analizy zebrano łącznie z ponad 20 tys. stacji meteorologicznych na całym świecie, w tym takich na statkach i specjalnych stacjach badawczych, w celu poznania zmian na oceanach i regionach trudno dostępnych, takich jak Antarktyda.

Powody ocieplenia klimatu

Badania naukowe wykorzystujące makiety klimatyczne i analizy statystyczne wskazują na czynnik ludzki, jako główny powód ocieplenia klimatu. Związane jest to ze spowodowanym rozwojem cywilizacyjnym nienaturalnym wzrostem emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz produkcji innych gazów cieplarnianych.

Zobacz też: Ślad węglowy - definicja i redukcja>>

Globalne ocieplenie - skutki

Zmiany związane z temperaturą, jakie zachodzą w otoczeniu, powodują wiele ekstremalnych zjawisk takich jak fale upałów, pożary i ulewy. Topnieją też lodowce w Grenlandii i Antarktyce co skutkuje podniesieniem się poziomu mórz i oceanów. Rosnąca temperatura w jednym miejscach świata powoduje susze i wyniszczenie roślinności, a ulewne deszcze w innych miejscach prowadzą do powodzi. Zmiana warunków życia powoduje też pośrednio i bezpośrednio anomalie, takie jak ogromny pas alg na Oceanie Spokojnym. Sprawę pogarszają też wielkie pożary w Amazonii oraz Australii, które nie tylko uwalniają do atmosfery dodatkowe pokłady dwutlenku węgla, ale też niszczą roślinność, tworzącą tlen.

Film o zmianach temperatur

Tutaj wideo opublikowane przez NASA i NOAA:

KSK

fot. youtube.com/NASA Goddard

źródło: nasa.gov

Słowa kluczowe: Globalne ocieplenie skutki przyczyny, wzrost temperatur, badania naukowe, NASA, NOAA
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Åźłobek Wrocław
Rusza nabór do wrocławskich żłobków Wrocław

Jesienią na maluchy czeka ponad 3500 wolnych miejsc.

17. edycja Young Design 2024: rozstrzygnięcie konkursu i nagrody [FOTO]

Konkurs Young Design to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń dla młodych projektantów w Polsce.

Polecamy
Objawy Koronawirusa - jak rozpoznać, że ktoś jest zarażony? Co wtedy zrobić? Jak się chronić?

Kilka porad dotyczących profilaktyki, diagnostyki i bezpieczeństwa innych.

Bitomat
W Warszawie pojawiło się ponad 300 nowych bitomatów! Warszawa

Bitomaty to urządzenia, które służą do wymiany kryptowaluty na gotówkę.

Polecamy
Ostatnio dodane
Åźłobek Wrocław
Rusza nabór do wrocławskich żłobków Wrocław

Jesienią na maluchy czeka ponad 3500 wolnych miejsc.

17. edycja Young Design 2024: rozstrzygnięcie konkursu i nagrody [FOTO]

Konkurs Young Design to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń dla młodych projektantów w Polsce.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.