Wiadomości - Artykuły

Lasy Amazonii płoną od 3. tygodni - co jest przyczyną?

2019-08-22 12:35:46

Kiedy Katedra Notre Dame stanęła w ogniu, cały świat na chwilę wstrzymał oddech, a media zalewały nas informacjami o poziomie zniszczeń i przerażeniu ludzi. Kiedy jednak tropikalne lasy Amazonii, które produkują 20% tlenu na Ziemi, płoną od trzech tygodni - wszelkie środki masowego przekazu milczą. Sprawa nabrała rozgłosu dopiero kilka dni temu za sprawą internautów na Twitterze. Podobnie zresztą było w przypadku tegorocznego pożaru na Syberii, który przemknął bez większego echa. Tymczasem kryzys ekologiczny pogłębia się, a winni są jak zawsze ludzie. 

Las deszczowy, Amazonia

Przyczyny pożaru w Puszczy Amazońskiej

Ogień sieje spustoszenie na terenie całej Puszczy Amazońskiej, a jego rozprzestrzenianiu sprzyja panująca susza. Tylko od 15 sierpnia doszło do 9,5 tysiąca pożarów, natomiast od początku roku wybuchło ich ponad 70 tysięcy. Wynik ten jest z resztą rekordowy - jeszcze w ubiegłym roku zanotowano ich "zaledwie" 40 tysięcy, czyli o 84% mniej. Skalę problemu podkreśla fakt, że dym z pożaru dotarł do oddalonego o 2,7 tysięcy kilometrów São Paulo, pogrążając miasto w ciemności. 

Przyczyną tej katastrofy są hodowcy, którzy ścinają drzewa i podpalają je, by stworzyć rancza dla bydła. Jego wypas odpowiada za 80% trwającego wylesienia lasów tropikalnych. Ekolodzy oskarżają jednak przede wszystkim Prezydenta Brazylii, który - niegdyś nazywany haniebnym tytułem "Kapitana Piła Łańcuchowa" - teraz został okrzyknięty "Neronem spalającym Puszczę Amazońską". Zarzuca mu się, że od dłuższego czasu ignoruje wszelkie ostrzeżenia, by tylko poprawić sytuację gospodarczą kraju. On z kolei obwinia rolników wypalających trawy i agencje pozarządowe. Tymczasem prawie pół miliarda drzew już spłonęło, a organizacje zamiast ratować Amazonię, tylko szukają winnych.

Lasy Amazonii - znaczenie

Lasy deszczowe niegdyś pokrywały 14% powierzchni lądów. Teraz zajmują około 5,5 mln km² (3%) i nie bez powodu są nazywane zielonymi płucami naszej planety. Na ich obszarze żyje milion rdzennych mieszkańców, a także trzy miliony gatunków roślin i zwierząt. To właśnie amazońskiej florze zawdzięczamy do 40% kosmetyków, leków farmaceutycznych i ziołowych. Blisko 3000 tysiące roślin charakteryzuje się właściwościami antynowotworowymi, a aż 70% z nich występuje tylko w lasach tropikalnych. Mając zresztą na uwadze fakt, jak wiele gatunków nie zostało jeszcze odkryte, można śmiało stwierdzić, że lasy Amazonii obfitują w bezcenne surowce dla człowieka, których być może nie zdążymy nawet poznać.

Jednak przede wszystkim śmierć Puszczy Amazońskiej wiąże się z postępującymi zmianami klimatu. Dotychczas filtrowane przez nią 20% dwutlenku węgla skutecznie spowalniało globalne ocieplenie. Jeśli zabraknie głównego producenta tlenu na naszej planecie, który także reguluje obieg wody w przyrodzie, dojdzie do klęski ekologicznej. Jej skutki będą odczuwalne dla wszystkich w postaci katastrof naturalnych i głodu.

Oprócz lasów Amazonii płoną także te na Syberii, Grenlandii, Gran Canarii i Alasce. Problem dotyczy nawet terenów pokrytych śniegiem, co do tej pory się nie zdarzało. Choć pożary od zawsze były naturalnym zjawiskiem przez specyfikę tych miejsc, w ostatnim czasie do ich rozniecenia dochodzi również przez niekontrolowane wypalania terenów przez farmerów, co nasila problem, nad którym nie da się zapanować.

DD

fot 1. pexels.com, fot 2. Instagram.com, fot 3. Instagram.com

źródło: tech.wp.pl, tvnmeteo.tvn24.pl, Instagram.com

Słowa kluczowe: Pożar, Lasy deszczowe, Lasy tropikalne, Kryzys ekologiczny, Puszcza Amazońska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim
Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim i zostaje nowym prezydentem Zielonej Góry Zielona Góra

Po 18. latach miasto zadecydowało o zmianach.

Polecamy
UNICEF dzieci a koronawirus
UNICEF o wpływie koronawirusa na życie dzieci

Według najnowszego raportu organizacji, co dziewiąte zakażenie COVID-19 dotyczy dziecka lub nastolatka.

Tulia
Przemyślmy stulecie. Kultura niepodległej Polski w legalnych źródłach

Fundacja Legalna Kultura przygotowała wybór kluczowych utworów polskiej kultury z lat 1918-2018.

Ostatnio dodane
Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.