Wiadomości - Artykuły

Największe miasta studenckie w Polsce

2014-03-31 12:54:54

O pewnych miastach z góry można powiedzieć, że są typowo studenckie.

Jednym z podstawowych kryteriów do takiej oceny jest z pewnością liczba osób studiujących w danym mieście. Bowiem im więcej studentów, tym większy wpływ wywierają oni na lokalną społeczność, przez co stają się ważną częścią takiego miasta. W końcu to dzięki nim w sporej części funkcjonuje rynek wynajmu mieszkań, to oni są podstawą do istnienia wielu barów mlecznych, restauracji, pubów, klubów i dyskotek, to oni  nakręcają lokalne życie kulturalne. Stanowią także ogromną liczbę rąk do pracy, co też nie jest bez znaczenia dla lokalnych gospodarek.

Przyjrzymy się więc, w których polskich miastach jest najwięcej studentów, a więc które z nich zasługują na miano największych ośrodków akademickich.

Warszawa
Zapewne nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, że Warszawa zajmuje pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Na około 1,7 miliona mieszkańców aż 16 procent z nich, czyli ponad 278 tysięcy to studenci. W 2010 roku osoby studiujące w Warszawie stanowiły aż 14,6 procent wszystkich studentów w Polsce. Planując studia w stolicy mamy do wyboru około 78 uczelni, z czego 66 to uczelnie niepubliczne. Do grona ścisłej czołówki warszawskich uczelni należą przede wszystkim Uniwersytet Warszawski (gdzie studiuje ok, 52 tys. studentów), Politechnika Warszawska (ok 33,1 tys. studentów) Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (ok 24,2 tys. studentów) czy też renomowana Szkoła Główna Handlowa (9,9 tys. studentów).

Warszawa to także dla wielu osób szansa na pracę. A możliwość podjęcia zatrudnienia jest z pewnością bardzo ważnym aspektem dla większości studentów. Obecnie stopa bezrobocia w stolicy wynosi zaledwie 4,9 procent (na 14 procent w skali krajowej), a przeciętna wysokość wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw to aż 4995,41 zł (na 3650,06 zł w skali kraju). Warszawa oferuje też bardzo sprawną komunikacje publiczną – autobusy, tramwaje, słynna linia metra i pociągi – całość można sprawdzić na http://www.ztm.waw.pl/, gdzie znajdziemy także cenne wskazówki na temat poruszania się rowerem po mieście.

Mniej optymistyczna strona Warszawy to ceny mieszkań. Koszt wynajmu mieszkania za metr kwadratowy waha się przedziałach od 31 zł do nawet 47 złotych (centrum najdroższe).

Kraków
Druga pozycja w rankingu także nie jest wielką niespodzianką. Kraków to wręcz klasyczny przykład ośrodka akademickiego z wieloletnimi tradycjami. Liczbę studentów w tym mieście szacuje się na około 207,6 tysięcy studentów (na 704,2 tys. mieszkańców). Jeżeli interesują Cię studia w Krakowie, to do wyboru masz aż 33 uczelnie, z czego 19 to szkoły niepubliczne. Tutaj prym wiodą: Uniwersytet Jagielloński (ok. 46 tys. studentów) oraz  Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica (ok. 34,2 tys. studentów). Stopa bezrobocia w Krakowie wynosi 6,1 procent, a przeciętne wynagrodzenie to 3547 zł.  

Miasto to również nie należy do najtańszych, jeżeli chodzi o możliwość wynajmu mieszkania. Z pewnością liczba studentów ma na to ogromny wpływ. Przeciętne ceny za wynajem mieszkania za metr kwadratowy w Krakowie wahają się od 24 do 42 złotych (im bliżej starego miasta, tym drożej).

Wrocław
Wrocław to kolejne miasto z bogatą tradycją studencką. Nic więc dziwnego, że dumnie zajęło ono 3 miejsce w naszym zestawieniu.  Liczba studentów w stolicy Donego Śląska wynosi około 155 tysięcy (na około 631 tysięcy mieszkańców). Wybór studiów w tym mieście jest ogromny – do dyspozycji mamy 38 uczelni, z czego 25 to szkoły niepubliczne. Największa liczba osób kształci się na Politechnice Wrocławskiej (ok. 33,8 tys. studentów), Uniwersytecie Wrocławskim (ok. 31,6 tys. studentów), Uniwersytecie Ekonomicznym ( ok. 16,1 tys. studentów) oraz Uniwersytecie Przyrodniczym (ok. 10,9 tys. studentów). Stopa bezrobocia we Wrocławiu to obecnie 5,7 procent, a przeciętne wynagrodzenie to około 3685 złotych. Po Wrocławiu można sprawnie poruszać się dzięki autobusom, tramwajom i po części pociągom, których rozkład można znaleźć na http://www.wroclaw.pl/rozklady-jazdy. Jeżeli chodzi o koszt wynajęcia mieszkania, to przeciętnie we Wrocławiu zapłacimy od 26 do około 40 złotych za metr kwadratowy.

Poznań
Na czwartym  miejscu w zestawieniu największych miejskich ośrodków akademickich znajduje się Poznań. W sieci można znaleźć informację, iż kształci się tutaj co piętnasty student. Liczba studentów w tym mieście to około 130 tysięcy (na około 550 tysięcy mieszkańców). Osoby pragnące rozpocząć studia mają tutaj do wyboru 25 uczelni, z czego 17 to szkoły niepubliczne. Wśród poznańskich uczelni najbardziej oblegane są Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (ok. 43,1 tys. studentów), Uniwersytet Przyrodniczy (11,5 tys. studentów) Uniwersytet Ekonomiczny (11,2 tys. studentów) oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego (7,9 tys. studentów). Poznań cechuje się bardzo niską stopą bezrobocia, która obecnie kształtuje się na poziomie 4,2 procent. Przeciętne wynagrodzenie w tym mieście to  3081zł, co można uznać za bardzo dobry wynik w skali kraju. Możliwość sprawnego poruszania się po mieście zapewnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (autobusy, tramwaje), na stronie którego znaleźć można wszelkie niezbędne informacje - http://www.mpk.poznan.pl/. Ceny wynajmu mieszkań w Poznaniu oscylują w granicach od 22 do 30 złotych za metr kwadratowy.

Artykuł powstał dzięki współpracy z:


Słowa kluczowe: miasto studenckie, wrocław, warszawa, poznań, kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
euro 2024
Eliminacje do EURO 2024 - kiedy odbędzie się mecz reprezentacji Polski?

Poznaj datę kolejnego meczu reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn.

Kiedy w grudniu będzie moÅźna zaobserwować Zimny KsięÅźyc?
Kiedy będzie można zaobserwować Zimny Księżyc?

Sprawdź, którego dnia grudnia pojawi się na niebie Zimny Księżyc.

spoofing telefoniczny
Oszustwo na "pieniądze z subkonta" - ZUS ostrzega przed podejrzanymi telefonami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami od rzekomych pracowników ZUS.

Polecamy
Kobe Bryant
Kobe Bryant nie żyje

Słynny koszykarz zginął w katastrofie helikoptera.

ŁÃłdź Tattoo Days 2019
Nadchodzi Łódź Tattoo Days 2019 - święto tatuażu, muzyki i rozrywki Łódź

Impreza odbędzie się w dniach 2-3 listopada 2019 w hali Expo-Łódź.

Polecamy
Ostatnio dodane
euro 2024
Eliminacje do EURO 2024 - kiedy odbędzie się mecz reprezentacji Polski?

Poznaj datę kolejnego meczu reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn.

Kiedy w grudniu będzie moÅźna zaobserwować Zimny KsięÅźyc?
Kiedy będzie można zaobserwować Zimny Księżyc?

Sprawdź, którego dnia grudnia pojawi się na niebie Zimny Księżyc.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.