Wiadomości - Artykuły

Na wyciągnięcie ręki - nowa akcja społeczna wspiera osoby LGBT+

2021-05-20 15:20:06

W sieci pojawiła się nowa kampania społeczna pt. Na wyciągnięcie ręki. Główną ideą wspólnej akcji Kampanii Przeciw Homofobii i Facebooka jest udzielenie wsparcia młodym osobom LGBT+ i wskazanie, gdzie mogą szukać pomocy – tej specjalistycznej, którą niosą organizacje społeczne, jak i tej, którą mogą dać im rówieśnicy w grupach na portalach społecznościowych.

Na Wyciągnięcie Ręki

Młode osoby LGBT+ w Polsce - co o nich wiemy?

Sytuacja młodych osób LGBT+ w Polsce jest alarmująca. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii i Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW aż 70 proc. z nich choć raz doświadczyło przemocy psychicznej lub fizycznej. Ponad połowa z nastolatków LGBT+ mierzy się z depresją, a prawie 70 proc. ma myśli samobójcze*. Stan psychiczny młodych osób ze społeczności LGBT+ pogorszył się wraz z pandemią. Aż 80 proc. twierdzi, że czas przymusowej izolacji, spędzony w często homo- lub transfobicznym domu, negatywnie wpłynął na ich dobrostan psychiczny**. Znajduje to odzwierciedlenie w liczbie osób zgłaszających się po pomoc do organizacji społecznych, w tym m.in. do Kampanii Przeciw Homofobii, która znacznie wzrosła wraz z pandemią.

Pomoc na wyciągnięcie ręki - organizacje społeczne

W trosce o młode osoby LGBT+ siły postanowiły połączyć Kampania Przeciw Homofobii i Facebook. Efektem ich kolaboracji jest akcja społeczna Na wyciągnięcie ręki, która ma na celu udzielenie wsparcia młodym osobom LGBT+ i wskazanie, gdzie mogą szukać pomocy – tej specjalistycznej, którą niosą organizacje społeczne, jak i tej, którą mogą dać im rówieśnicy w grupach na Facebooku. W ramach akcji do sieci trafiła seria spotów wideo. Ich bohaterkami i bohaterami jest aż 17 młodych osób ze społeczności, które reprezentują wszystkie literki z akronimu LGBTQIAP – lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, interpłciowe, aseksualne i panseksualne. Pojawią się też nagrania z psycholożkami i psychologami, którzy wytłumaczą m.in. jak radzić sobie z izolacją w czasie pandemii i co robić, gdy dopadnie Cię poczucie beznadziei. Na wyciągnięcie ręki to również strona internetowa – www.nawyciagnieciereki.pl, na której zebrano kontakty do organizacji społecznych świadczących bezpłatną pomoc psychologiczną.

- Kluczowe dla młodzieży LGBT+ jest świadomość, że to jak siebie przeżywają nie jest odosobnione. Wiedza na temat tego, gdzie szukać pomocy może uratować niejedno życie. To, co często jest przyczyną chronicznego poczucia bezsensu i depresji to myśl, że funkcjonuje się w pełnej izolacji i nie ma nikogo, kto może nam pomóc. Wiele młodych osób  oraz ich rodziców nie wie gdzie należy zgłosić się po pomoc, a szukanie wsparcia dla osób LGBT+ jest o tyle trudniejsze, że osoby te często odbijają się od gabinetów i miejsc, w których nie mogą uzyskać profesjonalnej pomocy właśnie w tematyce pracy z osobami LGBT+. Dlatego tak ważne są działania informacyjne i takie akcje społeczne jak Na wyciągnięcie ręki, która daje młodym osobom LGBT+ wsparcie i wskazują, gdzie mogą znaleźć pomoc - wyjaśnia psycholożka, Wiola Jaworska.

Wsparcie na kliknięcie palcem

Wsparcia można też szukać na Facebooku, gdzie istnieje szereg grup zrzeszających osoby ze społeczności LGBT+. To bezpieczna przestrzeń, gdzie młode osoby mogą poznać ludzi podobnych do siebie – podzielić się swoimi troskami, porozmawiać i otrzymać wsparcie lub same je dać. Na długiej liście facebookowych tęczowych grup znajdują się m.in. polecane przez Kampanię Przeciw Homofobii Queeratanna, Córki Safony, Komfortawka oraz Grupa Wsparcia dla Osób Transpłciowych.

- Uważam że społeczność osób transpłciowych w postaci grup wsparcia jest bardzo ważna i potrzebna. Możemy w nich uzyskać opinie o specjalistach, zapoznać się z efektami elementów korekty, zwyczajnie poczuć że nie jesteśmy sami w Polsce i porozmawiać z innymi osobami o wspólnych problemach i emocjach - stwierdza Grzegorz, administrator Grupa Wsparcia dla Osób Transpłciowych.

Podobnego zdania jest Ania, która jest adminką Queerantanny: - W dobie pandemii Facebook stał się dla nas miejscem budowania społeczności. Dodatkową zaletą było to, że w aktywności na grupie mogły włączać się osoby z mniejszych miejscowości, które na co dzień są często wykluczone z takich wydarzeń. Queerantanna nie jest dosłownie grupą wsparcia, ale istotne jest w niej dbanie o siebie nawzajem i pomaganie w ramach naszych możliwości. Sam fakt oglądania razem filmu online, spotkania online w ramach klubu dyskusyjnego, zamiast siedzenia samotnie w czterech ścianach daje jedną z ważniejszych rzeczy, poczucie przynależności - stwierdza Ania.

Podaj pomocną dłoń - jak wspierać jako sojusznik/czka?

Nie trzeba być psycholożką czy psychologiem, aby wspierać osoby LGBT+. Do tego, by pomagać innym można wykorzystać sieć i media społecznościowe, na których warto umieszczać informacje o organizacjach społecznych, które oferują specjalistyczne wsparcie. Można też dołączyć do jednej z licznych grup na Facebooku i napisać tam post, że jest się chętnym, by pomóc albo odpisać na wpis osoby, która szuka pomocy wśród rówieśników. Informacje o  tym, co jeszcze może zrobić jako sojuszniczka lub sojusznik są dostępne na stronie www.nawyciagnieciereki.pl akcji społecznej Na wyciągnięcie ręki.

MD/ip


*Sytuacja społeczna osób LGBTIA. Raport za lata 2015 – 2016
**Raport badawczy. Historie młodzieży LGBTQ+ z czasu pandemii i nauczania zdalnego

fot. Łukasz Dziewic/materiały prasowe

Słowa kluczowe: badania, wsparcie, Kampanii Przeciw Homofobii, Facebook
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Red Bull Dance Your Style, Tina
Wielkie święto street dance'u powraca! Przed nami Red Bull Dance Your Style

Najlepsi tancerze z całej Polski będą ze sobą rywalizować w Warszawie w rytm największych muzycznych hitów.

Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]
Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]

Czy konkurs piękności może przydać się do rozwoju kariery?

Militaria
MILITARIA - przed nami Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu

Targi Lublin S.A. zapraszają w dniach 10-12 maja!

Polecamy
Ostatnio dodane
Red Bull Dance Your Style, Tina
Wielkie święto street dance'u powraca! Przed nami Red Bull Dance Your Style

Najlepsi tancerze z całej Polski będą ze sobą rywalizować w Warszawie w rytm największych muzycznych hitów.

Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]
Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]

Czy konkurs piękności może przydać się do rozwoju kariery?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.