Wiadomości - Artykuły

Mali uchodźcy w polskich szkołach. Jakie bariery muszą pokonać?

2022-03-11 10:15:25

Od kilku lat obserwujemy stopniowe zwiększenie się liczby obcokrajowców uczących się w polskich szkołach. Konflikt zbrojny za wschodnią granicą może doprowadzić do gwałtownego skoku wzrostowego. Czy placówki edukacyjne są przygotowane na udzielenie merytorycznego i emocjonalnego wsparcia małym uchodźcom? Sprawdź, z jakich rozwiązań obecnie korzystają szkoły.

Zobacz też: List otwarty pierwszych dam Polski i Litwy w sprawie pomocy humanitarnej dla Ukrainy. >>

Ukraińskie dzieci w polskiej szkole - nauka, przyjaciele, bariera językowa

Nauka obcokrajowców z prawnego punktu widzenia

Dzieci, które przyjechały wraz ze swoimi opiekunami prawnymi do Polski, mają obowiązek kontynuowania nauki. Zadanie to jest wymagające ze względu na 3 aspekty: barierę językową, różnicę w podstawie programowej i całkowicie nowe środowisko. Z tego powodu MEiN przewiduje kilka form wsparcia dla zagranicznych uczniów. Są to:

  • nauka w oddziałach przygotowawczych;
  • dodatkowe bezpłatne zajęcia z języka polskiego (brak ograniczeń czasowych);
  • dodatkowe zajęcia wyrównawcze z danego przedmiotu nauczania (przez okres 12 miesięcy; warunek: suma godzin wraz z zajęciami z j.polskiego nie może przekroczyć pięciu tygodniowo);
  • pomoc podczas lekcji, która będzie udzielana przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia, zatrudnioną w charakterze pomocy nauczyciela przez dyrektora szkoły (nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy);
  • organizacja zajęć w szkole, w porozumieniu z dyrektorem szkoły i za zgodą organu prowadzącego, naukę języka i kultury kraju pochodzenia.

Co mogą zrobić szkoły?

Placówki, do których będą chodzili uchodźcy, mają ograniczone możliwości finansowe. Wiele z nich najprawdopodobniej zgłosi się z prośbą o dodatkową pomoc do samorządów. Na razie będą potrzebne: przybory szkolne, podręczniki do nauki oraz strój sportowy. W większości przypadków szkoły są w stanie udostępnić bądź sfinansować w formie stypendium socjalnego część z nich. Dodatkowo nowi uczniowie będą mogli liczyć na darmowe obiady i udział w zajęciach dodatkowych.

Psycholog mówiący po ukraińsku potrzebny od zaraz

Istotne jednak jest znalezienie kadry, która dodatkowo wspomoże dzieci w nauce języka polskiego oraz ułatwi im proces przystosowania się do nowych warunków. Zaaklimatyzowanie się, a niekiedy także leczenie z traumy wojennej, jest bardzo trudne, dlatego warto zastanowić się nad dodatkową opieką psychologiczną, zarówno w języku ukraińskim, jak i polskim. Pamiętajmy, że nowa sytuacja może się także odbić na dzieciach z Polski, które do tej pory nie potrzebowały dodatkowej opieki. Powinniśmy rozważyć, czy w najbliższym czasie będziemy w stanie zagwarantować im poczucie stabilności.

Zobacz też: Skutki zerwania współpracy na gruncie naukowo-technologicznym z Rosją. >>

KK

fot. Samer Daboul z Pexels

źródło: gov.pl

Słowa kluczowe: uchodźcy, szkoła, edukacja, dzieci, wojna na ukrainie, bariera językowa, stres, nowa szkoła
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
portfolio studenckie uczennica
Polska Akademia Nauk ogłasza poważne zmiany w ortografii

Na naukę jest czas do 1 stycznia 2026 roku.

Smakowita eskapada: Festiwal azjatycki i smaków świata w Opolu Opole

Szukasz pomysłu na ciekawy weekend? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Polecamy
poÅźyczka gotÃłwkowa
Czy pożyczkę gotówkową trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Temat podatku pojawia się w kontekście pożyczek od osób prywatnych, ale i tu są wyjątki. Kiedy pożyczkę gotówkową trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

praca zdalna
Praca zdalna na kwarantannie - ZUS wyjaśnia wszelkie wątpliwości

Czy przebywanie w izolacji domowej jest równe niezdolności do pracy?

Polecamy
Ostatnio dodane
portfolio studenckie uczennica
Polska Akademia Nauk ogłasza poważne zmiany w ortografii

Na naukę jest czas do 1 stycznia 2026 roku.

Smakowita eskapada: Festiwal azjatycki i smaków świata w Opolu Opole

Szukasz pomysłu na ciekawy weekend? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.