Wiadomości - Artykuły

Kim jest święty Mikołaj?

2014-12-05 11:37:34

6 grudnia to data, na którą z niecierpliwością czekamy także  my – dorośli. Mikołajki to niepowtarzalna okazja na obdarowanie bliskich i przyjaciół. Chyba każdy lubi dostawać, a tym bardziej rozdawać, prezenty. W tym dniu nawet najmniejszy podarunek sprawia niemałą frajdę, bo liczy się sam gest. Choć czasami głowienie się nad prezentem spędza nam sen z powiek, to i tak brak pomysłów, a nawet długie kolejki, nie zniechęcą przed wcieleniem się w Mikołaja. Skąd w ogóle wziął się ten pomysł? Dlaczego ten grudniowy dzień kojarzy nam się z siwym dziadkiem w czerwonym stroju?

Mikołaj jest...Azjatą

Zwyczaj obdarowywania się prezentami sięga w Polsce XVIII w., choć sama nazwa „mikołajki” powstała dopiero w epoce PRL-u. Jest to święto obchodzone ku czci św. Mikołaja żyjącego na przełomie III/IV w. w Azji Mniejszej. Był on wówczas biskupem Miry. Wokół jego osoby zrodziło się wiele legend, ale wszystkie oscylują wokół jego pobożności i dobroduszności. Wywodził się z bogatej rodziny jednak cały majątek już w młodości rozdał biednym i potrzebującym. Swoje życie poświęcił pomocy innym, dlatego też stał się patronem dzieci i ubogich. Jego atrybuty to m.in.: anioł z mitrą, chleb, trzy jabłka, trzy sakiewki, pastorał i worek prezentów. Mimo że oryginalnie przedstawiany jest jako biskup z pastorałem, to kultura masowa znacząco zmieniła jego wizerunek. Dla współczesnych św. Mikołaj to raczej baśniowa postać, odziana w luźny czerwony płaszcz, obszyty białym futrem i ze spiczastą czapkę na głowie.

Cukierek albo rózga

Nie zmienia to jednak faktu, że idea tego święta pozostała niezmienna. Chodziło, i chodzi, o to, aby sprawić radość innym. Św. Mikołaj zajmuje szczególne miejsce w polskiej tradycji ludowej. Niegdyś św. Mikołaj, w towarzystwie aniołka z dzwoneczkiem i rogatego diabła, odwiedzał domy, przepytywał dzieci z pacierza i dowiadywał się od rodziców, jak się sprawowały. Jeśli były grzeczne, dostawały łakocie, a jeśli miały coś na sumieniu, diabeł zostawiał im małą pozłacaną rózgę. Dzisiaj ten zwyczaj przerodził się w popularne mikołajki, najczęściej obchodzone w szkołach i przedszkolach. Mikołaj przychodzi tez do domów i w nocy, z 5 na 6 grudnia, zostawia pod poduszką śpiących dzieci małe podarki. Postać świętego Mikołaja wiąże się także z obchodami Bożego Narodzenia. Zgodnie ze skandynawską legendą św. Mikołaj przybywa w Wigilię i zostawia prezenty pod choinką.

Dzieci (a może nie tylko one) wierzą, że aby otrzymać prezent, należy napisać list. Mikołaj ma dwie siedziby - Biegun Północny i Laponia. Po przeczytaniu listów z każdego zakątka świata Mikołaj i zastępy jego elfów szykują wymarzone podarki. Dzięki magicznym saniom z zastępem reniferów, którym zapewne przewodzi Rudolf Czerwononosy, Mikołaj rusza w świat i w ciągu jednej nocy zdąży odwiedzić wszystkie czekające dzieci. W zamian, w niektórych domach czekają na niego słodkie ciasteczka i gorące mleko.

Mikołajowy kosmoplityzm

Każdy kraj ma jednak swoją tradycję i w każdej kulturze Mikołaj wygląda nieco inaczej. Nie do wszystkich też dociera saniami. Do holenderskich dzieci Sinter Klaas przypływa na małym statku, a później na siwym koniu wyrusza w objazd po mieście.

W Szwecji Święty Mikołaj zniknął w czasach reformacji i zastąpił go karłowaty i brzydki skrzat Jul Tomte. Dopiero na początku XIX wieku stał się sympatycznym krasnoludkiem uosabiającym dobroć, który prezent zostawia w skarpetach zawieszonych na kominku.

We Francji jeszcze niedawno prezenty przynosił ubrany w niebieski płaszcz Papa Noel. Obecnie, już w czerwonym stroju, przychodzi w święta Bożego Narodzenia, a nie 6 grudnia i prezenty wkłada do wyczyszczonych bucików. Do bucików prezenty wkłada także niemiecki Weihnachtsmann, a także czeski i słowacki Svaty Miklas, który spływa na ziemię po złotej nitce zwisającej z nieba. 

Niegrzeczne dzieci muszą wyjątkowo uważać w Austrii. Tu, bowiem Saint Nicholas przychodzi w towarzystwie diabłów Kampusów, które straszą nieposłuszne dzieci i nie pozwalają Mikołajowi zostawić prezentów.

Polskie wyobrażenie Mikołaja zakorzeniło się wskutek kultury amerykańskiej. W USA Santa Claus ma długą białą brodę, czerwone ubranie i duży wór z prezentami. Nie świętuje się tam jednak przyjścia Mikołaja w dniu 6 grudnia. Santa Claus przychodzi dopiero w wigilijną noc i wchodzi do domów i zostawia prezenty przy kominkach lub w podpisanych skarpetach. Podarki można otworzyć dopiero pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Pomocnicy Mikołaja

Wiemy już, że Mikołajowi towarzyszą elfy i renifery, ale skąd się wzięły tzw. Śnieżynki. Początkowo była to wnuczka rosyjskiego Dziadka Mroza. Died Moroz z pomocą wnuczki Snieguroczki, czyli Śnieżynki, przynosi prezenty grzecznym dzieciom dopiero w noworoczną noc. Zamiast czerwonej czapki  ma futrzaną uszankę, a jego długi kożuch może być nie tylko czerwony, ale też błękitny lub srebrny Dziadek Mróz nie podróżuje po niebie, ale po ziemi, a do domu zawsze wchodzi drzwiami i zostawia prezenty pod choinką. Dzisiaj Śnieżynki to równoprawne „asystentki” także i polskiego Mikołaja.

Co kraj, to obyczaj. Nie ważne, kto przynosi prezenty i kiedy je dostajemy (nawet, jeśli będzie to nasza mama, kolega czy koleżanka). Każdy, nawet najmniejszy prezent cieszy, jeśli jest dany ze szczerego serca. A jeśli nie wierzymy już w św. Mikołaja to może jeszcze uwierzymy w Papa Noel lub Jul Tomta?

Katarzyna Pruś

fot.pixabay.com

Słowa kluczowe: swięty Mikołaj, mikołajki, prezenty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]
Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]

Czy konkurs piękności może przydać się do rozwoju kariery?

Militaria
MILITARIA - przed nami Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu

Targi Lublin S.A. zapraszają w dniach 10-12 maja!

Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Polecamy
strajk kobiet 2020
Moje ciało, moja sprawa! Trwają protesty kobiet w całej Polsce [DUŻO ZDJĘĆ]

Zobaczcie fotorelacje ze strajków kobiet w Polsce!

Paco Rabanne nie Åźyje. Projektant miał 88 lat
Paco Rabanne nie żyje. Projektant miał 88 lat

Świat mody stracił legendarnego projektanta.

Polecamy
Ostatnio dodane
Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]
Pewnym krokiem po marzenia. Miss Studentek Oliwia Szalkowska opowiada o drodze po koronę [WYWIAD]

Czy konkurs piękności może przydać się do rozwoju kariery?

Militaria
MILITARIA - przed nami Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu

Targi Lublin S.A. zapraszają w dniach 10-12 maja!

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.