Wiadomości - Artykuły

Dziś piątek 13-stego. Dzień jak co dzień?

2009-11-13 12:22:48

 U tych bardziej przesądnych ta data wywołuje dreszcz niepokoju. Czy stare przesądy mają jednak wpływ na funkcjonowanie komunikacji miejskiej? Czy ten dzień jest bardziej pechowy dla pasażerów i pracowników komunikacji miejskiej?

Przypuszczalnie do złej sławy piątku 13 przyczynił się, w XIV w., król Francji Filip IV Piękny. 13 października 1307 r. z jego rozkazu wymordowano templariuszy. Chciał przejąć ich rzekomo niezliczone kosztowności, które w rzeczywistości nigdy nie zostały odnalezione.

Krach na giełdzie amerykańskiej z 1929 roku zaczął się wprawdzie już w czwartek, ale powszechnie wiąże się go także z piątkiem... trzynastego, oczywiście.

Z punktu widzenia komunikacji miejskiej, nie można jednak mówić o tym, żeby zestawienie piątku z 13 było jakieś szczególnie pechowe. O wiele bardziej w pamięci pracowników komunikacji miejskiej wyryła się sama „trzynastka". Chodzi o wydarzenie, które miało miejsce 13 czerwca 1994 r. Nie był to jednak piątek lecz poniedziałek. Otóż, tego dnia doszło do wypadku tramwajowego na skrzyżowaniu ulic: 11 listopada, św. Wincentego i Odrowąża, czyli w miejscu dzisiejszego ronda Żaba. Ok. godz. 13, tramwaj wypadł na łuku z szyn. Co ciekawe, jeden z wagonów tego składu miał numer boczny 1314 a drugi... 1313. Jakby tego było mało, wagony uszkodziły równo 13 samochodów osobowych. Na szczęście nikomu z pasażerów nic poważnego się nie stało. Kilka osób odniosło jedynie bardzo lekkie obrażenia.

Jeśli jednak dokładniej wczytamy się w raporty dyżurnego ZTM, znajdziemy w nich sporo przykładów na to, że w piątki 13 również zdarzały się rzeczy tajemnicze i zaskakujące...

Możemy się np. dowiedzieć, że 13 lutego 2004 roku, ok. godz. 19.30, na drodze tramwaju stanął... „obcy". Tym razem nie chodziło jednak o istotę pozaziemską, lecz o kierowcę, który swoim pojazdem zablokował torowisko tramwajowe. Biorąc pod uwagę to, że podobne przypadki nierzadko są przejawem - mówiąc potocznie -kosmicznej głupoty, określenie używane w raportach ma w sobie niewątpliwie sporo słuszności.

Połączenie piątku i liczby 13 z pewnością uznają za pechowe dwaj kierowcy autobusów, którzy podczas postoju na pętlach padli ofiarą złodziei - stracili pieniądze, dokumenty i sporo nerwów. Przeciwnego zdania jest zapewne pasażerka, która w piątek 13 zostawiła w tramwaju torebkę. Zgubę znalazł motorniczy i jeszcze tego samego dnia zwrócił właścicielce. Być może wspomniana kobieta wykorzystała przypadający na ten dzień zapas szczęścia, bo kilka godzin później jeden z pasażerów innego tramwaju - jak mówi lakoniczny zapis raportu - „wypadł z pojazdu".

Piątek 13 często kojarzony jest ze złośliwością rzeczy martwych. Faktycznie na przestrzeni ostatnich lat tego dnia regularnie psuły się myjnie autobusowe. Zdarzył się także przypadek, że wyświetlacz jednego z wozów uparcie pokazywał niewłaściwy numer linii. Znacznie częściej jednak powodem problemów była złośliwość jak najbardziej żywych chuliganów. Kradzieże tablic, wybijanie szyb, zanieczyszczanie pojazdów, bijatyki, a nawet kradzież poręczy w autobusie - to odnotowane przejawy ich działalności w feralne piątki. Warto też wspomnieć, że przy ul. Jagiellońskiej tego dnia stwierdzono „brak dużej szyby w wiacie przystanku, bez śladów potłuczonego szkła". Wygląda na to, że albo wandal miał ze sobą szufelkę i zmiotkę, albo ktoś na koszt ZTM wstawił sobie brakującą w domu szybę.

Pechem może być także natrafienie na pasażera z wyjątkowo wyostrzonym słuchem. 13 sierpnia 2004 r. do dyżurnego ZTM wpłynęła skarga na zbyt głośno działającą zwrotnicę tramwajową.

Wśród innych zaskakujących zdarzeń związanych z „feralną" datą wymienić można nagłe pojawienie się wysepki dla pieszych na środku ulicy Browarnej na Powiślu. O nowym elemencie drogi, którego budowy nikt z ZTM nie uzgodnił, powiadomili dyżurnego kierowcy linii 162, którzy nagle utracili możliwość skrętu. Przybyły na miejsce instruktor stwierdził - jak należy przypuszczać z niemałym zdumieniem - że „wysepka ma charakter stały, jest wyposażona w sygnalizację świetlną i znaki drogowe".

Na zakończenie, jako ciekawostkę możemy zdradzić, że 13 listopada 2009 r. jest dokładnie 25 piątkiem 13 na przestrzeni ostatnich 14 lat. Ponadto jest aż trzecim piątkiem z „trzynastką" w tym roku, co nigdy wcześniej, od 1995 r. nie miało miejsca.

ip

Słowa kluczowe: przesądy pech historia wiadomości
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Fontanna Multimedialna
Wracają pokazy Fontanny Multimedialnej we Wrocławiu Wrocław

To jedna z największych wrocławskich atrakcji!

Game Dev Fest 2024
Game Dev Fest 2024: Rozpoczynamy 10. edycję z wielkim entuzjazmem!

Organizuje Koło Naukowe Twórców Gier "Polygon".

Åźłobek Wrocław
Rusza nabór do wrocławskich żłobków Wrocław

Jesienią na maluchy czeka ponad 3500 wolnych miejsc.

Polecamy
Taylor
Taylor Swift oskarżona o zatruwanie środowiska. Jej samolot odbył w tym roku już 170 lotów!

Stworzono listę celebrytów najczęściej korzystających z prywatnych samolotów.

Rok Przemysława Czarnka na stanowisku Ministra MEiN

Sprawdź, jak Minister ocenia swoje działania na stanowisku szefa resortu edukacji i nauki.

Polecamy
Ostatnio dodane
Fontanna Multimedialna
Wracają pokazy Fontanny Multimedialnej we Wrocławiu Wrocław

To jedna z największych wrocławskich atrakcji!

Game Dev Fest 2024
Game Dev Fest 2024: Rozpoczynamy 10. edycję z wielkim entuzjazmem!

Organizuje Koło Naukowe Twórców Gier "Polygon".

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.