Wiadomości - Artykuły

AstraZeneca podpisała umowę partnerską z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu

2021-03-24 15:12:44

AstraZeneca podpisała umowę partnerską z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu w celu opracowania i realizacji programu edukacyjnego dla pielęgniarek niewydolności serca.

Od września 2021 r., pielęgniarki z Europy Środkowo-Wschodniej będą mogły uczestniczyć w programie edukacyjnym opracowanym przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przy wsparciu AstraZeneca Pharma Poland sp. z o.o. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology- ESC) dotyczące opieki nad pacjentami z niewydolnością serca1 zalecają, aby w celu zapewnienia ciągłości leczenia, pacjenci pozostawali pod opieką multidyscyplinarnego zespołu pracowników ochrony zdrowia, prowadzonego przez kardiologa współpracującego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarką wyspecjalizowaną w opiece nad chorym z niewydolnością serca. Jednak pomimo wskazania istotnej roli w multidyscyplinarnym zespole1 w opiece nad pacjentami z niewydolnością serca, szkolenia i edukacja pielęgniarek w tym zakresie są nadal pomijane w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Program, opracowany przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, obejmie zajęcia teoretyczne i praktyczne, w oparciu o podręcznik dla pielęgniarek i pacjentów. Efektem takiego szkolenia będzie zapewnienie bardziej jednolitego podejścia do edukacji w zakresie niewydolności serca dla pielęgniarek w Europie Środkowo-Wschodniej. Program poprowadzi prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz, RN, PhD, FESC oraz prof. dr hab. Piotr Ponikowski, MD, PhD, FHFA, FESC, tworząc na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu modelowe centrum w zakresie opieki nad niewydolnością serca. Liderzy z krajów uczestniczących w programie będą odpowiedzialni za prowadzenie szkoleń w pozostałych częściach regionu. Wsparcie projektu przez AstraZeneca świadczy o zaangażowaniu firmy w zaspokojenie najpilniejszych potrzeb systemu opieki zdrowotnej, w szczególności w zapewnieniu kompleksowej opieki nad pacjentami chorującymi na niewydolność serca.

Jest to doskonała okazja dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, aby stać się ośrodkiem kształcenia pielęgniarek niewydolności serca oraz podzielić się naszymi doświadczeniami z zespołami z Europy Środkowo-Wschodniej” — powiedział prof. Ponikowski, Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Przewodniczący Wytycznych ESC z 2016 roku dotyczących diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca.

Profesor Izabella Uchmanowicz, pielęgniarka, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Internistycznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Przewodnicząca Elekt Association of Cardiovascular Nursing & Allied Professions w ESC dodała: „Jako pielęgniarki odgrywamy kluczową rolę w leczeniu i zarządzaniu opieką nad pacjentami z niewydolnością serca. Cieszę się, że jestem zaangażowana w ten niezwykle ważny program. Standaryzacja procesu kształcenia jest niezbędnym, pierwszym krokiem w kierunku formalnego uznania tytułu pielęgniarki niewydolności serca w Europie Środkowej i Wschodniej”.  

Program edukacyjny pielęgniarki niewydolności serca opracowany na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu jest powiązany z inicjatywą AstraZeneca „Global ACT on HF — Accelerate Change Together („Działajmy w obszarze niewydolności serca – razem przyśpieszmy zmianę”) — która ma na celu priorytetowe traktowanie choroby, jaką jest niewydolność serca w ramach systemów opieki zdrowotnej, poprawę dostępu do profilaktyki i diagnostyki oraz poprawę opieki w tej populacji chorych.

 „Cieszymy się, że współpracujemy z uniwersytetem w celu wyeliminowania luki w edukacji pielęgniarek niewydolności serca. Jesteśmy przekonani, że ten program pomoże zoptymalizować zintegrowaną opiekę nad osobami z niewydolnością serca, zwiększając poziom wiedzy pacjentów na temat swojej choroby co wpłynie na wyższy poziom samoopieki oraz obniżenie poziomu ponownych hospitalizacji”, powiedziała dr Eva Turgonyi, Country Medical and Regulatory Director w AstraZeneca.

Niewydolność serca, która dotyka około 64 milionów ludzi na całym świecie, jest poważnym problemem dla obszaru zdrowia publicznego2. W Europie szacuje się, że 1-3% dorosłej populacji żyje z niewydolnością serca3, która cechuje się wysoką zachorowalnością i śmiertelnością oraz niską jakością życia. Przyczyną znacznej części wciąż rosnących kosztów związanych z leczeniem niewydolności serca są długotrwałe i powtarzające się hospitalizacje4.

Prowadząc specjalistyczne szkolenia, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz AstraZeneca pomogą przygotować pielęgniarki do samodzielnego zapewnienia najlepszej możliwej opieki nad osobami z niewydolnością serca.

ip

Odniesienia

1. Piotr Ponikowski, Adriaan A Voors, Stefan D Anker i in., ESC Scientific Document Group, 2016 ESC Wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca: Grupa zadaniowa do diagnozowania i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), European Heart Journal, Tom 37, wydanie 27, 14 lipca 2016, Strony 2129—2200.

2. Światowa Federacja Serca. Przyspieszenie zmiany razem przegląd luki w niewydolności serca.

3. Sieć Polityki Niepowodzeń Serca. Polityka i praktyka w zakresie niewydolności serca w Europie, 2020:    https://www.hfpolicynetwork.org/wp-content/uploads/Heart-failure-policy-and-practice-in-Europe.pdf (Dostęp do 9 grudnia 2020 r.)

4. Kucharz C, Cole G, Asaria P, Jabbour R, Francis DP. Roczne globalne obciążenie gospodarcze niewydolności serca.   Int J Cardiol   2014; 171:368 —76.

5. Sieć Polityki Niepowodzeń Serca. Polityka i praktyka niewydolności serca w Europie: Polska, 2020:    https://www.hfpolicynetwork.org/wp-content/uploads/Heart-failure-policy-and-practice-in-Europe-Poland.pdf (Dostęp 15 styczeń 2021).

fot. pixabay.com/sasint
Słowa kluczowe: szkolenia, AstraZeneca Pharma Poland,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Niezwykły festiwal smaków we Wrocławiu Wrocław

Znajdź swoje kulinarnie szczęście od 24 do 26 maja 2024 roku!

Fontanna Multimedialna
Wracają pokazy Fontanny Multimedialnej we Wrocławiu Wrocław

To jedna z największych wrocławskich atrakcji!

Game Dev Fest 2024
Game Dev Fest 2024: Rozpoczynamy 10. edycję z wielkim entuzjazmem!

Organizuje Koło Naukowe Twórców Gier "Polygon".

Polecamy
Konstytucja dla szpitalnictwa - Minister Zdrowia zapowiada szokujące reformy

Dowiedz się więcej na temat reform, które zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

Loty balonem
Spełnij marzenie o locie balonem

Jeśli Twoim marzeniem od zawsze było przeżyć podniebną przygodę - nie ma na co czekać. Nigdy nie jest za późno na spełnianie swoich marzeń.

Polecamy
Ostatnio dodane
Niezwykły festiwal smaków we Wrocławiu Wrocław

Znajdź swoje kulinarnie szczęście od 24 do 26 maja 2024 roku!

Fontanna Multimedialna
Wracają pokazy Fontanny Multimedialnej we Wrocławiu Wrocław

To jedna z największych wrocławskich atrakcji!

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.