Informacje, newsy
Polscy żołnierze wracają z Afganistanu

Polscy żołnierze wracają z Afganistanu

  • 2021-06-25
  • Wrocław

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 26.

fot. Krzysztof Zatycki

Opis

Polska obecność wojskowa w Afganistanie była następstwem utworzenia międzynarodowej koalicji po ataku terrorystycznym na World Trade Center  11 września 2001 roku. Od 2002 roku Wojsko Polskie, jako Polski Kontyngent Wojskowy, uczestniczyło w 3 operacjach na terytorium Afganistanu – Enduring Freedom (2002-2007), International Security Assistance Force-ISAF (2003-2014), Resolute Support (2015-2021). Łącznie w misji wzięło udział ponad 33 tys. żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Przewinęło się ponad 500 egzemplarzy sprzętu – bojowego, zabezpieczenia dowodzenia, łączności, obrony przed skażeniami, obsługi statków powietrznych, logistycznego i inżynieryjnego.  

Na misji w Afganistanie poległo 43 żołnierzy oraz 1 pracownik (ratownik medyczny), a kilkuset zostało rannych. W czasie misji polscy żołnierze operowali z 26 miejsc stacjonowania (bazy, punkty, campy, posterunki) i byli odpowiedzialni za prowincję Ghazni.

Misja w Afganistanie była sprawdzianem na rzeczywistym polu walki.  Z  czasem z misji czysto bojowej przekształciła się w misję stabilizacyjno-szkoleniową.

W początkowej fazie do zadań PKW - obok ochrony obiektów kluczowych np. lotniska w Kabulu - należało przygotowanie i zabezpieczenie terenu do działań sił międzynarodowych. Prace inżynieryjne i logistyczne obejmowały m.in. budowę infrastruktury (mosty i drogi) oraz szczególnie niebezpieczne rozminowywanie terenu oraz wyszukiwanie i zwalczanie improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). 

Wraz ze zmieniającą się sytuacją rozwinięto misję stabilizacyjno-szkoleniową,  której polscy żołnierze pomagali Afgańczykom m.in. w przygotowaniu i obsadzaniu kluczowych posterunków afgańskich policjantów, szkoleniu i przygotowaniu lokalnej administracji  (pomoc w szkoleniu i późniejszym funkcjonowaniu administracji na szczeblu prowincji i dystryktów), przeciwdziałaniu korupcji i zapewnieniu bezpieczeństwa społecznościom lokalnym (ochrona przed atakami rebeliantów,  pomoc w realizacji programów pomocowych MSZ i USAID), ochrona i realizacja projektów i akcji humanitarnych w celu odbudowy i dalszego rozwoju społeczno-ekonomicznego.

Żołnierze z PKW rozdysponowali pośród lokalnej ludności setki ton materiałów pomocowych takich jak: leki, żywność, ubrania, wyprawki szkolne dla dzieci czy podstawowe narzędzia rolnicze. Ostatni etap działalności PKW skupiał się na priorytetach związanych z przygotowaniem i umożliwieniem Afgańczykom  prowadzenia w pełni samodzielnej działalności na wysokich szczeblach (ministerstwa, dowództwa korpusu). Te działania miały charakter doradczy i pomocowy.

Po 20 latach żołnierz polski kończy misję afgańską pewny sprawdzonych w praktyce umiejętności – przyzwyczajony do pracy i służby z sojusznikami, to ekspert w działaniach nieregularnych w trudnym terenie, to doskonały organizator i koordynator – bez względu na to czy mówimy o budowie umocnień, studni, szkół czy mostów, to specjalista w kontaktach ze społecznościami lokalnymi umiejętnie pozyskujący ich wsparcie w kluczowych do realizacji zadań aspektach.

Polski żołnierz swoją postawą przez te wszystkie lata udowodnił, że Wojsko Polskie jest pewnym i wiarygodnym partnerem dla sojuszników i koalicjantów, doskonale wyszkolonym przeciwnikiem dla wroga i wsparciem dla tych, którzy sami nie są w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Siły Zbrojne RP dzięki zdobytemu doświadczeniu są lepiej przygotowane do realiów współczesnego pola walki niż po jakichkolwiek ćwiczeniach i szkoleniach poligonowych. Umiejętność funkcjonowania Wojska Polskiego  w wielonarodowym środowisku jest wykorzystywania w działaniach Wojska Polskiego.  Nasz kraj jest zarówno adresatem obecności sił sojuszniczych w Polsce, jak i odbiorcą – w Polsce ulokowano inicjatywy sojusznicze wysuniętej obecności zwiększenia potencjału obrony i siły odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Bezcenne doświadczenia misji afgańskiej wpłynęły na aktualizację i udoskonalenie programów szkoleniowych, przygotowanie żołnierzy i ich wyposażenie. Wiązała się z doświadczeniem działania podczas  konfliktu o charakterze nieregularnym, ale również przyspieszyła i zintensyfikowała procesy modernizacyjne Wojska Polskiego. Afganistan to również umacnianie kontaktów z sojusznikami i wypracowanie silnej pozycji Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej.

Powrót z misji - transport personelu, mienia i sprzętu wojskowego do Polski przebiega w ścisłej współpracy i koordynacji z sojusznikami – tak, jak podczas całej  obecności PKW w Afganistanie.

ip

 

Ostatnio dodane
Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.