Wiadomości - Artykuły

Wigilia w cerkwi prawosławnej

Co wyróżnia święta w obrządku wschodnim?

2022-01-05 14:50:17
W kościele rzymskokatolickim obchodzi się jedno z najważniejszych świąt (Boże Narodzenie) 25 i 26 grudnia. Tymczasem wierni kościoła grekokatolickiego oraz wyznawcy prawosławia, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, świętują 7, 8 i 9 stycznia. Wigilia w kościele prawosławnym wypada 6 grudnia, w Święto Trzech Króli. Co wyróżnia święta obchodzone według wschodniego obrządku?

Zobacz też: Orszak Trzech Króli we Wrocławiu >>

Wigilia w cerkwi - prawosławne święta - wigilia grekokatolicka

Prawosławna wigilia — najważniejsze informacje

W 2022 roku wigilia będzie obchodzona przez wyznawców kościoła grekokatolickiego i prawosławia 6 grudnia. Święto Trzech Króli jest równocześnie dniem poprzedzającym Boże Narodzenie, które celebruje się przez 3 dni: 7,8 i 9 stycznia. Dlaczego we wschodnim obrządku chrześcijaństwa obchodzi się święta prawie 2 tygodnie po 24 grudnia?

Dlaczego obchodzimy święta w różnym czasie?

Różnica wynika przede wszystkim z historycznych zawirowań okresu renesansu. W 1582 roku papież Grzegorz XIII wprowadził kalendarz gregoriański, który miał być precyzyjniejszy od juliańskiego. Zmiany te nie objęły wyznawców m.in.: prawosławia, kościoła grekokatolickiego czy staroobrzędowców, przez co ich kalendarz liturgiczny jest zgodny z wprowadzonym jeszcze przez Juliusza Cezara w 45 r. p.n.e.

Post przed świętami — adwent a Filipówka

Zgodnie z katolicką tradycją, przed Świętami przypada czas adwentu. Jest to okres przeznaczony do przygotowania się na Boże Narodzenie, który trwa 4 niedziele. Dawniej był on związany z postem, lecz obecnie niewiele osób go praktykuje. Dniem, w którym nie jemy mięsa, jest Wigilia i to ona nam przypomina o zachowaniach religijnych, które praktykujemy, myśląc raczej o tradycji kulturowej.

Tymczasem w obrządku wschodnim nie obchodzi się adwentu. Święta Bożego Narodzenia poprzedza 40-dniowy post (znany nam w Wielkiej Nocy), podczas którego nie powinno spożywać się mięsa ani nabiału. Nazywa się go Postem Filipowym, czy też "Filipówką", który rozpoczyna się w dniu św. Filipa (27 listopada według kalendarza gregoriańskiego). Post kończy się w Wigilię, która wypada 6 stycznia i jest to dzień zakończony wieczerzą pełną charakterystycznych potraw.

Wigilijne tradycje grekokatolików

Chrześcijaństwo jest pełne bogatych tradycji i obrzędów, wywodzących się z wierzeń ludowych. Dzięki nadaniu nowego znaczenia starym praktykom łatwiej było wprowadzić religię. Z tego powodu wiele zwyczajów kościoła grekokatolickiego będzie bliższych polskim katolikom niż ich włoskim czy francuskim odpowiednikom. Jedną z nich jest postawienie snopka siana przy stole zakrytym białym obrusem, przełamanie się chlebem czy odmówienie modlitwy przed skosztowaniem jednej z 12 tradycyjnych potraw. Są to gesty o starszej symbolice niż chrześcijańska i prawdopodobnie dlatego utrzymały się na tak szeroką skalę.

Święta w cerkwi

Najistotniejszą różnicą między Świętami wyprawianymi w obrządku rzymskokatolickim a grekokatolickim czy prawosławiem jest kalendarz, o którym wspominaliśmy wcześniej. Warto jednak powtórzyć inną kwestię, jaką jest czas trwania Bożego Narodzenia. Chrześcijanie stosujący się do kalendarza juliańskiego mają 3 dni świąteczne. Pierwszy nich jest w pełni poświęcony narodzeniu Jezusa Chrystusa. Drugiego dnia oddaje się cześć Najświętszej Maryi Pannie. Ostatniego dnia wspomina się pierwszego męczennika — św. Stefana.

Pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia w Cerkwi i Kościele Grekokatolickim odprawiana jest Liturgia św. Bazylego Wielkiego. Drugiego i trzeciego dnia Świąt Liturgia św. Jana Chryzostoma [1].

Zobacz też: Życzenia świąteczne od pary Prezydenckiej i Premiera >>

KK

fot. Ron Lach z Pexels

źródła: [1] dorzeczy.pl; cerkiew.pl.

Słowa kluczowe: wigilia grekokatolicka, święta w prawosławiu, prawosławna wigilia 6 stycznia, święto trzech króli
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
tenis
Australian Open: Iga Świątek odpada w półfinale. To jednak wielki sukces Polki!

Finał Wielkiego Szlema tym razem nie dla naszej zawodniczki.

OPI PIB i Fundacja Edukacyjna Perspektywy poszerzają współpracę

Dowiedz się więcej o nowych możliwościach, które wynikają ze współpracy obu organizacji.

spoofing telefoniczny
ZUS ostrzega przed oszustami. Chodzi o tzw. Spoofing

Metoda "na zmianę numeru" to nowy sposób na oszustwa przez telefon.

Polecamy
Koń w stajni
Konie wyścigowe kontra Męskie Granie we Wrocławiu

Czy głośna muzyka jest niebezpieczna dla koni?

buty a roznoszenie wirusÃłw
Eksperci ostrzegają: Koronawirusa można przenosić na butach

Dowiedz się jak zabezpieczyć buty, żeby nie roznosić niebezpiecznych patogenów.

Polecamy
Ostatnio dodane
tenis
Australian Open: Iga Świątek odpada w półfinale. To jednak wielki sukces Polki!

Finał Wielkiego Szlema tym razem nie dla naszej zawodniczki.

OPI PIB i Fundacja Edukacyjna Perspektywy poszerzają współpracę

Dowiedz się więcej o nowych możliwościach, które wynikają ze współpracy obu organizacji.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.