Wiadomości - Artykuły

Wielkanoc 2021 reżimie sanitarnym. Co to oznacza dla wiernych?

2021-03-30 14:25:14

Ostatnio pisaliśmy o nowych obostrzeniach na święta wielkanocne, jednak jest kilka spraw, które nie zostały wcześniej dokładnie zaznaczone. W tym tekście zebraliśmy aktualne wytyczne i zalecenia w sprawie spędzania Wielkanocy 2021 w Polsce. Jak w tym roku będą wyglądały najważniejsze święta chrześcijańskie?

Święta Wielkanocne 2021 pandemia

Wielkanoc 2021 a obostrzenia pandemiczne

Przedstawiciele polskiego rządu ogłosili nowe obostrzenia na okres od 27 marca do 9 kwietnia tego roku. To oczywiście czas obejmujący święta wielkanocne, kiedy tradycyjnie udajemy się do kościołów i spędzamy czas w gronie rodziny. Te dwie sprawy zostały omówione zarówno przez polityków jak i przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce.

Ile osób w domu?

Jeśli chodzi o spotkania w rodzinnym gronie, to nie wprowadzono ani zakazu przemieszczania się wewnątrz kraju, ani nie ustalono ilość osób, które mogą w czasie świąt przebywać pod jednym dachem. Zaapelowano jedynie o spędzanie świąt wyłącznie w małej grupie najbliższej rodziny, więc nie powinno się organizować zjazdów rodzinnych, ani spotkań z członkami rodziny, z którymi nie mieszkamy na co dzień.

Święta w kościele i limity wiernych

Oficjalnie wiadomo, że aktualnie w świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zasłanianie maseczką ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Ustalono także nowy limit osób jednocześnie przebywających w kościele. Dopuszczalna jest jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. Władze Kościoła apelują o zachowywanie tego dystansu, zakrywanie ust i nosa, ale też dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

Można pobłogosławić pokarmy w domu

Choć (jak stwierdzono) nic nie zastąpi wizyty w kościele, nadal obowiązuje udzielona z racji pandemii dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszach świętych. Dla wiernych niemogących realnie uczestniczyć w liturgii w kościołach, pomocą może być duchowa łączność przez media, w rozumieniu transmisji online, w TV czy w radio. Niestety, drugi raz w Wielkanoc, jesteśmy w wzrastającej fali pandemii koronawirusa i zdecydowanie lepiej na święta pozostać w domu, unikając zgromadzeń.

Warto również pamiętać, że nawet tradycyjny proces święcenia pokarmów można wykonać samodzielnie. - Zachęcam do tego, aby w związku z pandemią kultywować dobry zwyczaj święcenia pokarmów w domu, rozpoczęty w zeszłym roku. To jest bardzo piękna tradycja i podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego - mówił w Radiu Plus prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

Zobaczcie też konferencję prasową w sprawie organizacji Wielkanocy 2021:

MD

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: święcenie pokarmów w domu, ilość osób w kościołach, zakazy, obostrzenia, przemieszczanie się
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
25 kolejka: Legia - Cracovia
Legia podejmie Cracovię w 25. kolejce Ekstraklasy! Warszawa

Obecnie do końca sezonu pozostało już 5. kolejek, więc zawodnicy Czesława Michniewicza muszą po prostu postawić kropkę nad i.

Poland Business Run
Znamy termin zapisów na Poland Business Run 2021 we Wrocławiu Wrocław

Każdy uczestnik samodzielnie wybierze czterokilometrową trasę i pokona ją 5 września.

Polecamy
Energylandia
Energylandia w jesiennej odsłonie!

Nowością 2018 roku jest Hyperion - Największy Mega Coaster w Europie!

Plebiscyt MediaTory
12. edycja Plebiscytu MediaTory: oto nominowani!

Już po raz 12. studenci dziennikarstwa wskażą dziennikarzy i ludzi mediów wyróżniających się w polskim środowisku medialnym.

Ostatnio dodane
25 kolejka: Legia - Cracovia
Legia podejmie Cracovię w 25. kolejce Ekstraklasy! Warszawa

Obecnie do końca sezonu pozostało już 5. kolejek, więc zawodnicy Czesława Michniewicza muszą po prostu postawić kropkę nad i.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.