Wiadomości - Artykuły

Świąteczny budżet studentów. Ile wydajemy w święta Bożego Narodzenia?

2023-12-07 15:04:48

Święta to czas rodzinnych spotkań, prezentów i podróży do bliskich, co wiążę się z dodatkowymi zakupami oraz zwiększonymi wydatkami. Mastercard, w badaniu przeprowadzonym przez Minds & Roses[1], sprawdził, ile pieniędzy Polacy zamierzają wydać w tegoroczne święta, w jaki sposób opłacają związane z nimi wydatki i co planują podarować bliskim. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że grupa w wieku studenckim zalicza się do tej planującej świateczne wydatki z wyprzedzeniem. Nie zdziwi też nikogo fakt, że w obecnych czasach inflacji 2/3 Polaków (w tym najpewniej studenci) nie wydadzą na Boże Narodzenie więcej niż 1000 zł.

prezenty na świętaSpontanicznie czy pod kontrolą? Polacy o świątecznych wydatkach

Jak pokazują wyniki badania Minds & Roses, przeprowadzonego dla Mastercard, 2/3  ankietowanych przyznało, że na tegoroczne święta ma ściśle określony budżet, którego nie chce przekroczyć. Takie podejście jest szczególnie ważne dla starszej grupy wiekowej badanych (55-60 lat). 46% respondentów potwierdziło, że na święta odkłada pieniądze z wyprzedzeniem. Świąteczny budżet częściej planują kobiety niż mężczyźni (48% vs. 44%), a także osoby w wieku 18-24 lata i 35-44 lata (po 49%). Odmienną postawę przyjmuje 54% ankietowanych, którzy o świątecznych wydatkach myślą w ostatniej chwili. Co trzeci Polak nie przejmuje się także zbytnio tym, ile będzie kosztować celebracja nadchodzących świąt.

Choć ponad połowa respondentów nie planuje świątecznych zakupów z wyprzedzeniem, to jednak zdecydowana większość przeznacza na nie określony budżet.  Na różnice w podejściu do planowania finansów w tym okresie roku wpływa z pewnością wiele czynników jak np. wysokość budżetu domowego.

Rzeczy czy wrażenia? Co w tym roku znajdzie się pod choinką?

Polacy nie oszczędzają na prezentach dla bliskich. 2/3 ankietowanych na zakup upominków planuje przeznaczyć do 1000 złotych, a 17% na ten cel wyda ponad tysiąc złotych. Czego w tym roku możemy spodziewać się pod choinką? W top 3 najczęściej wybieranych kategorii prezentów znajdują się ubrania i dodatki (45%),  zabawki (41%),  książki (39%). Co piąty badany (19%) w tym roku nie planuje kupować świątecznych podarunków.

- Na liście potencjalnych prezentów pojawiają się również te związane z rozwojem pasji oraz doświadczeniami i przeżyciami. 29% badanych planuje wręczyć bliskim gadżety wprost związane z pasją. 17% celuje w bilety na wydarzenia, 12% zamierza podarować prezenty związane z doświadczeniami takie jak wyjścia do restauracji, a 8% kupi dla bliskich wycieczki i podróże. Dane z badania pokazują stosunkowo dużą popularność prezentów związanych z emocjami i doświadczeniami, zwłaszcza w młodszej grupie wiekowej. W Mastercard wspieramy rozwój pasji i zachęcamy do kolekcjonowania bezcennych momentów, dlatego cieszy nas, że konsumenci coraz częściej wybierają ten sposób uszczęśliwiania bliskich - mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna Mastercard Polska.

Z czego finansujemy wydatki na święta?

Mastercard zapytał również konsumentów o to, w jaki sposób pokrywają zwiększone wydatki w okresie świąt. 73% respondentów stwierdziło, że nigdy nie pożycza, a jeśli aktualnie nie ma wystarczająco pieniędzy, to rezygnuje z części wydatków. 27% natomiast przyznało, że zdarza im się korzystać z pożyczek od bliskich lub banku, żeby sfinansować świąteczne wydatki. Takie sytuacje częściej przytrafiają się mężczyznom (30%) niż kobietom (23%). Spośród wielu dostępnych metod dodatkowego finansowania, w razie konieczności pokrycia niespodziewanych kosztów, największa grupa konsumentów jest gotowa sięgnąć po oszczędności (32%). 21% zapłaciłoby kartą kredytową, a 18% skorzystałoby z opcji odroczonych płatności (Buy Now, Pay Later).

święta w Polsce wydatki infografikaO badaniu:

Badanie CAWI Minds & Roses przeprowadzone w listopadzie 2023 r., na grupie 1071 badanych – klientów banków w wieku od 18-60 lat.

MD/ip

zdjęcie główne: pixabay.com/ua_Bob_Dmyt_ua

infografika: materiały prasowe Mastercard Polska


[1] Badanie CAWI Minds & Roses przeprowadzone w listopadzie 2023 r., na grupie 1071 badanych – klientów banków w wieku od 18-60 lat.

 

Słowa kluczowe: wydatki świąteczne, prezenty, infografika, wydatki na więta, Mastercard
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal Japoński Sakura
Przed nami Festiwal Japoński Sakura w Łodzi Łódź

Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 lutego na terenie Odlewni przy ul. Piotrkowskiej 217.

Od marca 2024 emerytury i renty w górę

Wypłaty wzrosną w tym roku o 12,12 procenta.

Tomasz Komenda nie żyje. Tragiczny finał niesprawiedliwości [FOTO]

Historia Tomasza Komendy to dramatyczna opowieść o niesprawiedliwości, która miała swój początek w 2004 roku.

Polecamy
Robert Lewandowski z pucharem Ligi MistrzÃłw
Robert Lewandowski z pucharem Ligi Mistrzów!

Bayern pokonał PSG w finale rozegranym w Lizbonie.

Inflacja w Polsce 2020 - co oznacza?

Czy grozi nam drastyczny spadek wartości pieniądza?

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwal Japoński Sakura
Przed nami Festiwal Japoński Sakura w Łodzi Łódź

Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 lutego na terenie Odlewni przy ul. Piotrkowskiej 217.

Od marca 2024 emerytury i renty w górę

Wypłaty wzrosną w tym roku o 12,12 procenta.

Popularne
Prezydent Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2024. Równocześnie kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

Warto zauważyć, że zatwierdzony budżet na rok 2024 przewiduje plan dochodów i wydatków państwa.

Protest Wolnych Polaków przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie [FOTO] Warszawa

Manifestacja miała na celu wyrażenie sprzeciwu wobec planowanych zmian w Trybunale.

women day
Dzień Kobiet 2024 we Wrocławiu - sprawdź, gdzie można się wybrać [wydarzenia] Wrocław

Co się dzieje we Wrocławiu w okolicach Dnia Kobiet?