Wiadomości - Artykuły

Student na rynku pracy - obecna sytuacja w Polsce

2018-11-29 10:55:13

Wejście studenta na rynek pracy to problem, który co roku dotyczy setek tysięcy absolwentów. W Polsce jest ich około
1 300 000 (3,4% ogólnej populacji mieszkańców w 2017 roku), z czego 2/3 zdecydowało się na studia stacjonarne. Co ciekawe, w minionym roku akademickim szkoły wyższe ukończyło ponad 387 500 studentów, a z końcem czerwca 2018 prawie 137 000 osób z wyższym wykształceniem miało status osoby bezrobotnej. Oznacza to, że znalezienie pracy po studiach wcale nie jest proste, a przecież zatrudnienia szuka się także jeszcze przed skończeniem nauki.

Student w pracy

Pracownik ze statusem studenta jest bardzo mile widziany przez pracodawców, a połączenie pracy ze studiami wydaje się dobrym, przyszłościowym rozwiązaniem. Niestety, znalezienie pracy w zawodzie na studiach do łatwych nie należy. Okazuje się, że w latach ubiegłych główna motywacja do pracy to chęć zarobienia pieniędzy. Taką odpowiedź wskazało ponad 72% pytanych studentów. Co prawda 8 na 10 młodych ludzi deklaruje, że stara się zdobywać doświadczenie w formie praktyk czy stażu, nawet w czasie studiów stacjonarnych, ale jeśli chodzi o stały zarobek, to oferty kierowane do studentów napływają głównie z różnych call center, branży FMCG, hipermarketów, barów i pubów.

Fakty są jednak takie, że podczas szukania pracy liczy się nie tylko wykształcenie, ale i doświadczenie. Tu praca w zawodzie, którego uczymy się na studiach okazuje się bardzo ważna, a połowa badanych uznaje staż jako inwestycję w przyszłość, przy czym 20% chciałoby docelowo pracować w miejscu odbywania stażu czy praktyk. Studenci poszukują ich na różne sposoby. 42% badanych korzysta z pomocy uczelni, 39% znajduje oferty na portalach z ogłoszeniami, a 23% korzysta z rekomendacji znajomych. Natomiast przez biura karier pracy szuka około 8% badanych.

Zatem jeśli zastanawiamy się nad tym, czy studia przygotowują do późniejszej kariery zawodowej, to jasne staje się, że sam dyplom nie jest zadowalający, a planując pracę zawodową studenci starają się zdobywać doświadczenie już w czasie nauki, by być w stanie rywalizować nie tylko z rówieśnikami, ale też bezrobotnymi, którzy pragną zdobyć posadę w danej branży. Tu atutem studentów okazuje się być mobilność. Wielu młodych ludzi decyduje się przeprowadzkę do innego miasta na czas studiów. Biorą też pod uwagę oferty pracy z dala od rodzinnych miejscowości, choć często brak możliwości zdalnej rozmowy rekrutacyjnej może stanowić problem logistyczny.

Należy także zaznaczyć, że w jeszcze czerwcu 2018 roku blisko 115 000 bezrobotnych osób pochodziło z przedziału wiekowego 18-24, a  280 000 mieściło się w grupie wiekowej 25-34 lata. To oczywiste, że te grupy wiekowe są "studenckie", zatem problem ze znalezieniem pracy wydaje się nie tylko aktualny, co faktycznie powszechny. Nie mówimy tu też o chwilowych problemach, bo znaczny odsetek tych osób pozostawało bez zatrudnienia przez rok czy dłużej.  

Nie ulega wątpliwości, że potrzebne jest rozwiązanie łączące drogi studentów szukających pracy oraz pracodawców, którzy chcieliby dać im szansę. 24% studentów wskazało na zbyt małą liczbę staży, ale są też ci, którzy zaznaczają, że oferty pracy wykraczają ponad objętość ich obecnego CV. By to zmienić trzeba wyjść z działaniami zbliżającymi pracodawców do studentów w sposób, który realnie pomoże młodym ludziom wkroczyć na rynek pracy, bez uciekania się do wyjazdów zagranicznych, co rozważa np. aż 56% studentów kierunków inżynierskich. 

Michał Derkacz

źródła:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Departament Rynku Pracy - informacja o bezrobociu, stan na 30.06.2018

stat.gov.pl

psychologia.net.pl

monsterpolska.pl

rekomendowanypracodawca.pl

egospodarka.pl

businessinsider.com.pl

fot. pixabay.com/janeb13

Słowa kluczowe: statystyki, problemy, oferty pracy, gdzie pracować
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

grill na majÃłwkę
Majówka 2024: w domu czy na grillu? Wydatki ponad 1200zł! [wyniki badania]

Co ciekawe, to wcale nie najmłodsi respondenci są amatorami majowych wyjazdów.

Polecamy
KrakÃłw na studencką kieszeń - 5 sposobÃłw na tanie zwiedzanie
Kraków na studencką kieszeń - 5 sposobów na tanie zwiedzanie Kraków

Niemal 13 milionów - tylu turystów odwiedziło Kraków w 2017 roku. I

YouTuberzy sadzą drzewa, czyli inicjatywa TeamTrees

Ratowanie środowiska w wydaniu internetowych sław.

Polecamy
Ostatnio dodane
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.