Wiadomości - Artykuły

Studenci ruszają z ogólnopolską akcją HELPERS' GENERATION

2023-12-04 10:13:02

4 grudnia ruszyła wielka akcja rejestracji potencjalnych dawców HELPERS’ GENERATION, prowadzona przez Fundację DKMS oraz studentów z całej Polski. W tegorocznej, 15. już edycji projektu, udział weźmie blisko 50 uczelni, na których będzie można zarejestrować się do bazy dawców szpiku. A tym może zostać każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, która chce pomóc osobom walczącym z nowotworami krwi. Rejestracje na uczelniach potrwają do 10 grudnia 2023 roku.

HELPERS’ GENERATIONRejestrują, by pomóc pacjentom

156 000 to liczba potencjalnych dawców szpiku, zarejestrowanych przez studentów z całej Polski podczas 1564 akcji, które odbyły się w ramach 14-stu edycji projektu HELPERS’ GENERATION. Dziś już 1416 osób z nich jest dawcami faktycznymi - osobami, które pomogły i dały szansę na życie pacjentowi walczącemu z nowotworem krwi. Studenci nie zwalniają tempa i 90 liderów, wyposażonych w pakiety do pobrania wymazów z wewnętrznej strony policzka, będzie nie tylko rejestrować, ale i edukować swoją uczelnianą społeczność na temat idei dawstwa szpiku.

Kalendarz rejestracji oraz lokalizacje znajdują się na stronie: www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen.

- Idea dawstwa szpiku pokazuje, że pomoc nie ma granic - jest potrzebna zarówno starszym, jak i młodszym pacjentom na całym świecie. Niesamowite jest to, że rejestrując się do bazy potencjalnych dawców szpiku w Polsce, możemy pomóc osobie z drugiego końca świata. To moja druga akcja w roli liderki. Fundacja DKMS była mi bliska od wczesnych lat życia i z niecierpliwością wyczekiwałam moich 18. urodzin, aby móc się zarejestrować do bazy. To mi jednak nie dało wystarczającej satysfakcji, więc szukałam możliwości dodatkowego działania, a projekt HELPERS’ GENERATION był do tego idealny - mówi Julia Frosztęga, liderka z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

- W Polsce co około 40 minut ktoś otrzymuje diagnozę, że choruje na nowotwór krwi - na świecie co 27 sekund. Pomimo że baza potencjalnych dawców szpiku liczy już ponad 2 miliony osób, to niestety nadal nie dla każdego pacjenta znajduje się ta jedna osoba zgodna genetycznie, dlatego tak istotne jest, żeby dołączali do niej nowi potencjalni dawcy szpiku - dodaje Julia Frosztęga.

- Zachęcam wszystkich do zostania potencjalnym dawcą szpiku! To nic nie kosztuje, a możemy komuś sprawić prezent na całe życie - a właściwie to życie dający. Czekamy na Was na uczelniach w niemal całej Polsce - zachęca liderka z AWF.

Dawcy szpiku ze studenckiej rejestracji

Dotychczas już 1416 osób zostało dawcami faktycznymi, dając szansę na życie pacjentom walczącym z nowotworami krwi. Jednym z nich jest Michał Grzebyk, który zarejestrował się w 2010 roku.

HELPERS’ GENERATION- Do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowałem się podczas jednej z akcji na mojej uczelni - Uniwersytecie Pedagogicznym KEN w Krakowie. 6 lat po tym wydarzeniu, w grudniu 2016 roku, dowiedziałem się, że prawdopodobnie będę mógł zrobić najpiękniejszy prezent osobie chorej, dając jej szansę na życie. I tak też się stało. W kwietniu 2017 roku oddałem krwiotwórcze komórki macierzyste metodą aferezy, czyli z krwi obwodowej. Samo oddanie było całkiem przyjemne – czas upłynął mi na rozmowach z personelem medycznym i przedstawicielkami Fundacji DKMS. To był dla mnie podwójnie szczególny dzień - po pierwsze dlatego, że oddawałem cząstkę siebie, by uratować życie drugiego człowieka, a po drugie - byłem dokładnie 4000 dawcą faktycznym z bazy Fundacji DKMS! Moje komórki poleciały na drugi koniec świata, do Australii, by dać szansę na życie ponad 60-letniej kobiecie - mówi Michał Grzebyk, faktyczny dawca szpiku z Krakowa.

- Gdyby telefon z prośbą o pomoc zadzwonił ponownie – zgodziłbym się bez wahania. Nie ma nad czym się zastawiać, trzeba działać. Dzięki temu, że zostałem dawcą szpiku, któregoś dnia otrzymałem jeden z najbardziej wzruszających maili w swoim życiu, z którego dowiedziałem się, że moja biorczyni jest zdrowa. Uratowałem jej życie - dodaje Michał Grzebyk.

Dawstwo szpiku wzięte na warsztat

Akcje rejestracji w ramach projektu HELPERS’ GENERATION poprzedziły warsztaty, na których studenci zdobyli wiedzę dotyczącą dawstwa szpiku oraz liczne umiejętności, tj.: organizacja i promocja wydarzeń, komunikacja w mediach społecznościowych oraz zarządzanie projektami. Na tegorocznym spotkaniu swoje wystąpienie miała wyjątkowa gościni, Agnieszka Majnert, która doskonale wie, jak ważni są dawcy szpiku, ponieważ sama - dzięki pomocy „bliźniaka genetycznego” - pokonała nowotwór krwi.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: dawcy szpiku kostnego, akcje studenckie, Fundacja DKMS
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal Japoński Sakura
Przed nami Festiwal Japoński Sakura w Łodzi Łódź

Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 lutego na terenie Odlewni przy ul. Piotrkowskiej 217.

Od marca 2024 emerytury i renty w górę

Wypłaty wzrosną w tym roku o 12,12 procenta.

Tomasz Komenda nie żyje. Tragiczny finał niesprawiedliwości [FOTO]

Historia Tomasza Komendy to dramatyczna opowieść o niesprawiedliwości, która miała swój początek w 2004 roku.

Polecamy
Płyn Lugola znika z aptek. Polacy wykupują go w hurtowych ilościach

Sprawdź, skąd wzrosło zapotrzebowanie na tę substancję.

Czy szachy są rasistowskie? Burza wokół niedoszłej dyskusji w australijskim radiu

Telewizja ABC z Australii planowała program poświęcony dyskusji o zasadach w szachach i potrzebie ich zmiany... wybuchły kontrowersje.

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwal Japoński Sakura
Przed nami Festiwal Japoński Sakura w Łodzi Łódź

Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 lutego na terenie Odlewni przy ul. Piotrkowskiej 217.

Od marca 2024 emerytury i renty w górę

Wypłaty wzrosną w tym roku o 12,12 procenta.

Popularne
Prezydent Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2024. Równocześnie kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

Warto zauważyć, że zatwierdzony budżet na rok 2024 przewiduje plan dochodów i wydatków państwa.

Protest Wolnych Polaków przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie [FOTO] Warszawa

Manifestacja miała na celu wyrażenie sprzeciwu wobec planowanych zmian w Trybunale.

women day
Dzień Kobiet 2024 we Wrocławiu - sprawdź, gdzie można się wybrać [wydarzenia] Wrocław

Co się dzieje we Wrocławiu w okolicach Dnia Kobiet?