Wiadomości - Artykuły

Przed nami Światowy Dzień Własności Intelektualnej w Warszawie. W programie wykład prof. Adama Bodnara i "Piosenki o miłości"

2022-04-13 17:20:57

26 kwietnia 2022 roku po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień Własności Intelektualnej (ang.: World Intellectual Property Day). Jest to święto, które w 2000 roku ustanowiła Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (ang. WIPO), wyspecjalizowana agenda ONZ, która powstała w 1970 roku.

Z tej okazji Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie we współpracy z Fundacją Legalna Kultura zapraszają na wyjątkowe wydarzenie! Już w środę 20 kwietnia o godz. 18:45 w warszawskim Kinie Luna (ul. Marszałkowska 28) odbędzie się specjalne wydarzenie, skupione na ochronie twórczości i własności intelektualnej.

Przedstawiamy program tego wieczoru i gorąco zachęcamy do zgłaszania swojego udziału na: rsvp20.04.22@legalnakultura.pl (zaproszenia są dwuosobowe, wejście na podstawie złoszonej listy gości).

Światowy Dzień Własności Intelektualnej

Co roku na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, których celem jest m.in.:

  • wskazanie społeczeństwu, jak patenty, prawa autorskie, znaki towarowe i wzory mają wpływ na codzienne życie,
  • uświadomienie społeczeństwu obowiązującego prawa własności intelektualnej i pogłębienie wiedzy na ten temat,
  • wskazanie kreatywności i wkładu przez twórców i wynalazców do rozwoju społeczeństw na całym świecie,
  • zachęcanie społeczeństwa do poszanowania praw własności intelektualnej innych osób.

Światowy Dzień Własności Intelektualnej - Warszawa, Kino Luna, 18:45

Podczas wydarzenia w Kinie Luna wydarzenia odbędzie się wykład profesora Adama Bodnara pt. „… wytrwale jak sprężyny zegarów na zamkowych wieżach, dźwiga i wzmacnia ramiona wolnych ludzi.” – Rola prawa w ochronie twórczości i własności intelektualnej.

Po wykładzie zostanie wyświetlony film "Piosenki o miłości", po którym odbędzie się spotkanie z twórcami: Tomaszem Habowskim – reżyserem, Kamilem Holden Kryszakiem – kompozytorem, Tomaszem Włosokiem – aktorem. Towarzyszyć im będzie Paweł Kowalewicz – prawnik Fundacji Legalna Kultura, specjalizujący się w prawie autorskim.

Wydarzenie poprowadzi Agnieszka Szydłowska, dziennikarka radia newonce.net

Po spotkaniu, w hallu kinowym odbędzie się koncert Agnieszki Wilczyńskiej, jednej z najlepszych polskich wokalistek jazzowych, wokalistki jazzowej, której towarzyszyć będzie Andrzej Jagodziński, wybitny pianista i kompozytor. Gościem specjalnym koncertu będzie ukraińska artystka Oksana Tymkiv.

Nieodłącznym akcentem ostatniej części wieczoru będzie cocktail.

Zapraszamy na kieliszek wina i przekąski!

Kiedy pojawiła się ochrona własności intelektualnej?

Pierwsze przejawy ochrony własności intelektualnej pojawiły się już parę dobrych wieków temu. Nie cofając się jednak aż tak daleko, powinniśmy wrócić na chwilę do roku 1883, w którym podpisano najważniejszy akt prawny z punktu widzenia ochrony własności przemysłowej – konwencję paryską. Akt ten, będący umową międzynarodową, obowiązuje oczywiście do dzisiaj i nieraz stosuje się go (przynajmniej pomocniczo) do wykładni pojęć lub zasad rządzących tą dziedziną prawa.

Co to jest własność intelektualna?

To efekt twórczej pracy człowieka, który ze względu na oryginalność, znaczenie dla kultury, gospodarki i społeczeństwa powinien być chroniony. Chodzi przede wszystkim o utwory (np. film, muzyka, teksty literackie), patenty czy znaki towarowe, ale nie tylko, bo własność intelektualną tworzymy wszyscy - rysując, fotografując pisząc prace zaliczeniowe, a nawet posty w social mediach. Korzystając w uczciwy sposób z dokonań twórców i wynalazców, nie tylko doceniamy ich pracę, ale również wspieramy ich przyszłe dokonania. Według ostatnich badań Światowej Organizacji Własności Intelektualnej wartości niematerialne, takie jak wynalazki, projekty i wiedza specjalistyczna, są we współczesnej produkcji warte prawie dwa razy tyle, co środki trwałe, jak surowce.

Kultura siłą napędową gospodarki

Choć kultura w pierwszej chwili nie kojarzy się z biznesem i nowoczesnymi technologiami, dziś to właśnie firmy z sektorów kreatywnych są motorami gospodarki i odpowiadają za tworzenie nowych rynków. W najbardziej innowacyjnych gospodarkach przemysły kreatywne wypracowują nawet od 4 do 7% PKB. Co roku pojawiają się nowe narzędzia i platformy komunikacji, które zwiększają dostęp do kultury, rozrywki i edukacji.

Fundacja Legalna Kultura o zagrożeniach dla własności intelektualnej

Rozwój technologii niesie za sobą wyzwania natury prawnej, a także edukacyjno-społecznej. Największym zagrożeniem dla branż kreatywnych jest rosnąca z roku na rok skala naruszeń własności intelektualnej stanowiącej podstawowy kapitał gospodarki opartej o innowacyjność. Kradzieże technologii i patentów, podrabianie znaków towarowych, a także nieautoryzowany obrót wytworami własności intelektualnej czyli piractwo to wyzwania, z którymi wszyscy musimy się zmierzyć. - Piractwo internetowe to nie jest jedynie problem pojedynczych użytkowników, którzy w nieuczciwy sposób ściągają z sieci filmy czy seriale. Dziś piractwo ma charakter globalny i przynosi ogromne zyski zorganizowanym grupom przestępczym, które zarabiają udostępniając użytkownikom Internetu kontent, do którego nie mają prawa. Korzystają przy tym z faktu, że prawo nie nadąża za technologią, a dzięki Internetowi nielegalną działalność na skalę międzynarodową prowadzić można z każdego zakątka globu - mówi Kinga Jakubowska, prezes Legalnej Kultury. - Internet jest stosunkowo młodym bytem i korzystając z niego tworzymy dopiero coś, co można nazwać Kulturą internetu – zbiór obyczajów i praw, które podobnie jak w prawdziwym życiu, powinny stanowić pewne normy zachowań. Dlatego niezwykle ważne jest rozmawianie o piractwie i uświadamianie odbiorcom roli twórców w procesie funkcjonowania kultury, a także wskazywanie które serwisy szanują własność intelektualną - dodaje.

Ambasada Stanów Zjednoczonych

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie co roku czynnie włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Własności Intelektualnej. W tym roku tematem przewodnim tego dnia jest „Własność Intelektualna i Młodzież: Innowacje dla lepszej przyszłości”, bo kreatywność chroniona prawnie przyczynia się do rozkwitu wszelkich form twórczości oraz szeroko rozumianej innowacyjności. Prawa własności intelektualnej chronią młodych twórców, pozwalają im osiągać swoje cele, przekształcać ich pomysły w rzeczywistość, generować dochody i wywierać pozytywny wpływ na otaczający ich świat.

Stany Zjednoczone zawsze były krajem twórców i innowatorów, dlatego stoimy na straży rozwoju ochrony własności intelektualnej zarówno w kraju, jak i za granicą. Pragniemy uhonorować innowacyjność i kreatywność młodych ludzi oraz ich wkład we wzmacnianie własności intelektualnej, uczciwej konkurencji oraz roli, jakie prawa autorskie odgrywają w każdej formie twórczości. Zależy nam by propagować świadome uczestnictwo w kulturze, gdyż kultura tworzona przez młodych i dla młodych jest tym medium, które najbardziej trafia do obecnego pokolenia. Stad pomysł zorganizowania kulturalnego wydarzenia z Fundacją Legalna Kultura w oparciu o projekcje filmu „Piosenki o miłości” stworzonego i zagranego przez młodych, polskich twórców. Celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi młodej widowni na szkodliwość piractwa internetowego oraz etyczna sferę zasad korzystania z własności intelektualnej.

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Fundacja Legalna Kultura, Ambasada Stanów Zjednoczonych
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Żywa Biblioteka
Dialog w Żywej Bibliotece we Wrocławiu już 22 czerwca 2024 Wrocław

To innowacyjna koncepcja dialogu społecznego.

"Wakacje z Wojskiem": spędź lato aktywnie i zyskaj nowe doświadczenia! [FOTO]

Projekt jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych letnich zajęć, szczególnie dla studentów.

Polecamy
Iga Świątek zaprasza do wspólnej akcji

UNICEF Polska i Iga Świątek po raz kolejny łączą siły. Sprawdźcie co przygotowali tym razem.

Coca-Cola i Banki Żywności
Coca-Cola i Banki Żywności razem na święta dla potrzebujących

W ramach współpracy przekażą potrzebującym pół miliona posiłków oraz napoje Coca-Cola.

Polecamy
Ostatnio dodane
Żywa Biblioteka
Dialog w Żywej Bibliotece we Wrocławiu już 22 czerwca 2024 Wrocław

To innowacyjna koncepcja dialogu społecznego.

"Wakacje z Wojskiem": spędź lato aktywnie i zyskaj nowe doświadczenia! [FOTO]

Projekt jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych letnich zajęć, szczególnie dla studentów.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.