Wiadomości - Artykuły

Pierwsze pytania praktyczne do Białej listy podatników VAT

2019-10-08 13:09:02

Od dnia 1.09.2019 roku ruszyła szumnie zapowiadana Biała lista podatników VAT, prowadzona w wersji elektronicznej przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Przepisy wprowadzono w formie zmiany obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, z dnia 20 kwietnia 2004 (dodano artykuł 96b). Same przepisy nie odpowiadają jednak na wiele praktycznych pytań podatników. Oto najczęściej pojawiające się z nich.

Zobacz, czy korzystanie z Białej listy podatników VAT jest obowiązkowe?

Czy korzystanie z Białej listy podatników VAT jest obowiązkowe?

Z założenia samo korzystanie z Białej listy podatników VAT nie jest obowiązkowe. Niemniej, nieskorzystanie z tego narzędzia w przypadku zapłaty kontrahentowi, może powodować negatywne skutki po stronie „płacącego” fakturę VAT. Chodzi tutaj o sytuacje, kiedy kontrahent poda na fakturze inny numer rachunku bankowego, niż podał do odpowiednich organów podatkowych. W takim przypadku, jeżeli kontrahent nie odprowadzi odpowiednio podatku, można ponieść odpowiedzialność solidarną razem z nim oraz nie ma możliwości zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

Czy jeżeli kontrahent podał błędy numer rachunku, ale zapłacił VAT, to mogę zakwalifikować wydatek do kosztów uzyskania przychodu?

Nie, w przypadku zapłaty VAT podatnik nie poniesie odpowiedzialności solidarnej z tytułu niezapłaconego podatku od towarów i usług, ale nadal nie może zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu (i tym samym wpływać na swój podatek dochodowy).

Od kiedy obowiązuje Biała lista podatników VAT?

Część podatników czuje się zagubiona znając dwie daty: 1 września 2019 roku oraz 1 stycznia 2020 roku. Należy w tym miejscu wyjaśnić, że Biała lista podatników VAT została uruchomiona 1.09.2019 i od tej daty podatnicy mogą i powinni z niej korzystać. Jakiekolwiek sankcje (kary) za nieskorzystanie / niezweryfikowanie danych w niej dostępnych, zostały jednak wprowadzone dopiero od dnia 1.01.2020 – ustawodawca dał więc podatnikom jeden kwartał na naukę nowego systemu i wprowadzenie w swoich przedsiębiorstwach odpowiednich procedur wdrażających.

Czy możliwe jest, że kontrahenta nie będzie w wykazie, a twierdzi, że jest VAT-owcem?

Tak, jest to możliwa sytuacja, na przykład: gdy oczekuje on na rejestrację VAT. W takiej sytuacji warto upewnić się, czy kontrahent odpowiednio zgłosił się do organów podatkowych i poczekać z transakcją do momentu potwierdzenia zmian w Białej liście podatników VAT.

Jak często aktualizowane są dane?

Dane w ramach Białej listy podatników VAT aktualizowane są w każdy dzień roboczy, raz na dobę.

Jak udowadniać zweryfikowanie kontrahenta na Białej liście podatników VAT?

Weryfikacja kontrahenta powinna zostać w przypadku ewentualnej kontroli udowodniona. Podatnik nie musi jednak drukować każdego potwierdzenia sprawdzenia w wykazie, wystarczy że wygeneruje odpowiedni plik pdf zawierający informację o sprawdzeniu wykazu w danej dacie i zachowa go w formie elektronicznej. Może być to również rzut ekranu.

Co zrobić w przypadku problemów technicznych?

Jeżeli w dniu, w którym podatnik musi dokonać płatności, z jakichś przyczyn Biała lista podatników VAT jest niedostępna, podatnik powinien zapisać odpowiedni komunikat o niedostępności, na przykład poprzez zrobienie zrzutu ekranu i zapisaniu go.

Artykuł Partnera

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: podatek vat, weryfikacja, przepisy, podatnik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Żywa Biblioteka
Dialog w Żywej Bibliotece we Wrocławiu już 22 czerwca 2024 Wrocław

To innowacyjna koncepcja dialogu społecznego.

"Wakacje z Wojskiem": spędź lato aktywnie i zyskaj nowe doświadczenia! [FOTO]

Projekt jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych letnich zajęć, szczególnie dla studentów.

Polecamy
szczepionka na covid 19
Koronawirus w Polsce: nowe restrykcje i obowiązek szczepienia dla 3 grup zawodowych

Adam Niedzielski mówił o zaostrzeniach epidemicznych na najbliższy czas.

spoofing telefoniczny
Oszustwo na "pieniądze z subkonta" - ZUS ostrzega przed podejrzanymi telefonami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami od rzekomych pracowników ZUS.

Polecamy
Ostatnio dodane
Żywa Biblioteka
Dialog w Żywej Bibliotece we Wrocławiu już 22 czerwca 2024 Wrocław

To innowacyjna koncepcja dialogu społecznego.

"Wakacje z Wojskiem": spędź lato aktywnie i zyskaj nowe doświadczenia! [FOTO]

Projekt jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych letnich zajęć, szczególnie dla studentów.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.