Wiadomości - Artykuły

"MS Piłsudski - Ukryta historia" - zaprezentowano edukacyjny projekt VR [WIDEO]

2019-02-21 11:11:23

20 lutego 2019 w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu odbyła się prezentacja projektu VR pt. „MS Piłsudski - Ukryta historia”. Jest to wirtualny rejs na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku MS „Piłsudski”. Dzięki technologii Virtual Reality można zanurzyć się w podwodny świat, zajrzeć na pokład statku i poznać jego historię. Prezentujemy relację z tego wydarzenia z wypowiedziami twórców projektu.

MS Piłsudski – Ukryta historiaMS Piłsudski - Ukryta historia

Projekt „MS Piłsudski – Ukryta historia” został zrealizowany przez Fundację Koncept Kultura i firmę The Farm 51, we współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, gdzie odbyły się zdjęcia z aktorami Wrocławskiego Teatru Pantomimy: Izabelą Cześniewicz, Agnieszką Dziewą, Arturem Borkowskim i Zbigniewem Szymczykiem. W inicjatywę zaangażowanych było także wielu partnerów, takich jak muzea, archiwa, biblioteki cyfrowe, organizacje pozarządowe, prywatni kolekcjonerzy, przedstawiciele biznesu oraz instytucje publiczne.

„MS Piłsudski – Ukryta historia” to projekt poświęcony polskiemu transatlantykowi MS „Piłsudski”, zwodowanemu 19 grudnia 1934 r. Statek nazywany był dumą odrodzonej Polski, a także ambasadą polskiej kultury na morzach i oceanach –  wystrój, meble, dzieła sztuki, a nawet popielniczki i karty dań, zaprojektowali znani polscy artyści i architekci. Jego budowa możliwa była dzięki wywalczonej przez Polskę niepodległości, uzyskaniu dostępu do morza i budowie portu w Gdyni. W swój pierwszy rejs MS „Piłsudski” wyruszył 27 sierpnia 1935 roku. Niestety, tuż po wybuchu II wojny światowej, statek tragicznie zatonął, gdy wpłynął na niemiecką minę morską. Jego wrak spoczywa na dnie Morza Północnego, niedaleko Przylądka Flamborough, intrygując płetwonurków i miłośników morskich opowieści.

Teraz, dzięki technologii Virtual Reality i projektowi zrealizowanemu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, można zanurzyć się w podwodny świat, zajrzeć na pokład statku, poznać jego historię. 20 lutego 2019 r. w CeTA zagości Wirtualny Teatr Historii, w ramach którego odbywały się będą seanse projektu „MS Piłsudski – Ukryta historia” w technologii VR.

Więcej na stronie: http://www.konceptkultura.pl/pl/content/ms-pi%C5%82sudski-p%C5%82ywaj%C4%85ca-ambasada-polskiej-kultury

MD/ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Centrum Technologii Audiowizualnych, film, prezentacja, relacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Space Adventure - kosmiczna wystawa NASA
Space Adventure - kosmiczna wystawa NASA we Wrocławiu [WIDEO, FOTO] Wrocław

Sprawdźcie, co można zobaczyć we wrocławskiej Hali Stulecia!

Katowice
Czym się kierować szukając dobrego hotelu w Katowicach? Katowice

Dłuższy wyjazd do miasta przeważnie wiąże się z wynajęciem noclegu. Gdzie najlepiej się zatrzymać?

Olga Tokarczuk zgłoszona do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia
Olga Tokarczuk zgłoszona do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia Wrocław

Pod wnioskiem podpisał się m. in. Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia.

Polecamy
Posłowie z Dolnego Śląska. Ostateczna lista
Posłowie z Dolnego Śląska. Ostateczna lista Wrocław

Przeliczono głosy ze 100 proc. lokali wyborczych na Dolnym Śląsku.

Wrocławianie nie wynajmują mieszkań obcokrajowcom?
Wrocławianie nie wynajmują mieszkań obcokrajowcom? Wrocław

Jak znaleźć mieszkanie we Wrocławiu bez znajomości języka polskiego?

Ostatnio dodane
Space Adventure - kosmiczna wystawa NASA
Space Adventure - kosmiczna wystawa NASA we Wrocławiu [WIDEO, FOTO] Wrocław

Sprawdźcie, co można zobaczyć we wrocławskiej Hali Stulecia!

Katowice
Czym się kierować szukając dobrego hotelu w Katowicach? Katowice

Dłuższy wyjazd do miasta przeważnie wiąże się z wynajęciem noclegu. Gdzie najlepiej się zatrzymać?