Wiadomości - Artykuły

Co zmieniła ustawa antylichwiarska? I jak skorzystali na tym pożyczkobiorcy

2018-06-28 14:41:49

Data 11 marca 2016 odbiła się głośnym echem na rynku pozabankowym. To właśnie tego dnia weszła w życie nowelizacja tzw. ustawy antylichwiarskiej, która spowodowała spore przetasowania w sektorze pożyczek. Na wprowadzonych zmianach pożyczkobiorcy korzystają do dziś.

podpisywanie dokumentów

O konieczności wprowadzenia regulacji na rynku pozabankowym mówiło się od dłuższego czasu. Przykładowo pożyczkodawcy działający w tym segmencie sami decydowali o kosztach pożyczek, naliczali klientom wysokie opłaty za przedłużenie terminu spłaty zobowiązania czy też obciążali ich horrendalnymi kosztami monitów. Innymi słowy, każda firma pożyczkowa rządziła się własnymi prawami, dlatego w trosce o dobro klienta nowelizacja dotychczasowej tzw. ustawy antylichwiarskiej wydawała się bezdyskusyjna.

Prace nad nowym wyglądem dokumentu ustawy trwały kilka lat. Ostatecznie udało się jednak wypracować założenia, które od 11 marca 2016 obowiązują wszystkich pożyczkodawców. Nowe przepisy nie określają już wyłącznie limitu odsetek, ale wprowadzają także ograniczenia w kwestii pozostałych opłat dotyczących danej pożyczki.

Koszty pożyczek na nowo

Nowelizacja ustawy antylichwiarskiej ograniczyła koszty zobowiązań do 25% pożyczonej kwoty i 30% tej sumy w skali roku. Co więcej, łączne opłaty za pożyczkę nie mogą przekroczyć 100% jej wartości.
Nowe regulacje dotyczą także opcji przedłużenia spłaty. Jeśli z usługi tej skorzystamy w ciągu 120 dni od momentu wypłaty pożyczki, naliczone w związku z przedłużeniem koszty również muszą zmieścić się w ustawowym limicie. Dzięki tym założeniom pożyczkodawcy nie mogą już rolować długu klienta w nieskończoność i czerpać dodatkowych korzyści finansowych tego tytułu. Efektem tego przepisu wiele firm pozabankowych wycofało się z usługi przedłużenia spłaty, gdyż stało się to dla nich po prostu nieopłacalne. Pożyczkodawcy, którzy jednak nadal pozwalają na prolongowanie pożyczki, naliczają za tę usługę opłaty rzędu kilku złotych - tak aby nie przekroczyć obowiązującego limitu kosztów.

Nowa ustawa antylichwiarska określa także szczegółowe zasady naliczania odsetek za pożyczkę. Oprocentowanie takiego zobowiązania nadal nie może być wyższe niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP (aktualnie 10%). W przypadku nieterminowej spłaty pożyczki pożyczkodawca może natomiast naliczyć maksymalne odsetki za opóźnienie (aktualnie 14%). Praktycznie wszystkie firmy pozabankowe wycofały się z także wysyłania płatnych monitów. Oczywiście, klienci nadal otrzymują wezwania do zapłaty, jednak nie są one już źródłem dodatkowego zysku dla pożyczkodawcy. Ewentualne koszty takich powiadomień również musiałyby się wliczać do ustawowego limitu, co z kolei wiązałoby się z koniecznością obniżenia ceny pożyczki - a na to firmy pozabankowe raczej nie mogą sobie już pozwolić.

Więcej wymagań dla pożyczkodawców

Oprócz kosztów dotyczących zobowiązania zaciąganego przez klienta, przepisy ustawy antylichwiarskiej szczegółowo określają wymagania wobec pożyczkodawców. W świetle nowych założeń każda firma udzielająca pożyczki musi posiadać min. 200 000 zł kapitału, a środki te nie mogą pochodzić z kredytów, pożyczek itp. Co więcej instytucja pożyczkowa musi działać wyłącznie jako spółka akcyjna bądź spółka z.o.o, a w zarządzie, radzie nadzorczej czy komisji rewizyjnej mogą zasiadać wyłącznie osoby, które nie zostały skazane np. za przestępstwa skarbowe. Dodatkowo, każda firma, która chce prowadzić działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek musi złożyć stosowne oświadczenie. Niedopełnienie powyższych warunków grozi grzywną w wysokości 500 000 zł oraz karą pozbawienia wolności.

Klienci pod ochroną

Wszystkie powyższe regulacje doprowadziły do sporych zmian na rynku pozabankowym. Część firm zakończyła swoją działalność, a reszta musiała zmienić ofertę zgodnie z nowymi wytycznymi. Aktualnie, rynek pożyczek powoli się stabilizuje. Klienci natomiast mogą w końcu pożyczać pieniądze bez obaw o horrendalne koszty czy ukryte opłaty. Znając przedstawione wyżej limity, pożyczkobiorcy są w stanie dokładnie oszacować koszty potrzebnej im pożyczki i odróżnić rzetelnego pożyczkodawcę od tego, który nie ma uczciwych zamiarów.

Można więc powiedzieć, że dzięki ustawie zwiększyło się bezpieczeństwo korzystania z usług firm pozabankowych, co jednocześnie przekłada się na wzrost zaufania do tego typu instytucji. Jeżeli więc chcesz pożyczyć pieniądze szybko i bez obaw, porównaj pożyczki internetowe pod adresem lowcachwilowek i wybierz ofertę dopasowaną do twoich potrzeb.

Artykuł Zewnętrzny

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: ustawa antylichwiarska, chwilówki, pożyczka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Śląsk Wrocław w Miniaturze: Niezwykła podróż przez świat piłki [FOTO] Wrocław

Gotowi na przygodę, która zabierze zawodników Śląska Wrocław w świat, gdzie wielkość to nie tylko osiągnięcia na boisku?

Polecamy
Deksametazon - tani steroid zmniejszasza umieralność na COVID-19. Pisze o nim nawet WHO

Czy obiecujące badania kliniczne z Wielkiej Brytanii mogą zwiastować koniec pandemii koronawirusa?

zdjęcia z wakacji
Zdjęcia z wakacji a prawo autorskie. Co wolno publikować?

Ma znaczenie kto robił zdjęcie oraz co na nim uwieczniono.

Ostatnio dodane
Sakura Wrocław 2024
Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji - Spotkanie Kultur w Sercu Europy Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-19 maja 2024 roku.

Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.