Wiadomości - Artykuły

4. etap odmrażania gospodarki w Polsce: bez maseczek na powietrzu

2020-05-27 13:18:55

27 maja 2020 podczas konferencji prasowe przedstawiciele rządu ujawnili plan 4. etapu odmrażania gospodarki w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówili o znoszeniu nakazów związanych z noszeniem maseczek, limitach w sklepach, kościołach czy urzędach, a także otwarciu instytucji kultury.

Oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego

Nadszedł dzień, na który czekali wszyscy Polacy w kraju i za granicą. Ostatnie 3 miesiące to bardzo trudny czas. Odkąd w kwietniu ogłosiliśmy nasz IV-etapowy plan otwierania gospodarki, bardzo chciałem stanąć przed Wami i od razu móc ogłosić ten ostatni, czwarty etap.

Jednak rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana i realizacja naszych pragnień zależała od wielu czynników. Postawiliśmy przed sobą jasne cele - łatwe do zakomunikowania, ale trudne do zrealizowania. Pomimo olbrzymich, obiektywnych trudności w końcu dotarliśmy do upragnionego, ostatniego - IV etapu.

Nie ukrywam, że z powodu konsekwentnego trzymania się przyjętych, restrykcyjnych założeń i podjętych decyzji spadła na nas krytyka. Przyjmuję ją z pokorą, ale chciałbym podkreślić, że dzięki temu, zaplanowanemu przez rząd, rygorowi oraz determinacji i poświęceniu lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, policjantów, strażników granicznych i setek tysięcy przedstawicieli innych zawodów jesteśmy dziś tu, gdzie jesteśmy. 

Epidemiologicznie - mamy jeden z najniższych wskaźników na całym świecie jeśli chodzi o liczbę zgonów na milion mieszkańców - stosunek ten wynosi 27 na 1 000 000 i chyba nie wymaga dalszego komentarza. Trzeba stanowczo podkreślić, że wypadamy tu lepiej niż najbogatsze kraje globu.

Gospodarczo - Polska jest powszechnie oceniana jako kraj, który stosunkowo łagodnie przejdzie trwający kryzys, a nasze programy wsparcia finansowego i ochrony miejsc pracy są wzorem dla innych państw.

Przechodząc do meritum - z ostrożną, ale jednak radością informuję, że od 3️0 maja:  znosimy obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej (jeśli zachowany jest dystans społeczny) UWAGA:  dystans społeczny nadal obowiązuje (z wyłączeniem niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi, osób mieszkających razem i chodzących w maseczkach), znosimy limity osób w restauracjach, kawiarniach i barach - bez ograniczeń powierzchniowych znosimy limity dotyczące osób uczestniczących w obrządkach religijnych.

4. etap odmrażania gospodarki - co się zmieni?

Od 30 maja 2020 na otwartej przestrzeni nadal trzeba zachować dwumetrowy dystansu, ale nie ma już obowiązku zakrywania ust i nosa.

Z obowiązku trzymania dwumetrowego dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać dwumetrowego dystansu od innych (na zatłoczonym chodniku czy placu, w kolejce), to wówczas trzeba zasłonić usta i nos.

Wyjątki, gdzie nie musimy zakrywać ust i nosa: w pracy - jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne oraz w restauracji lub barze, kiedy zajmie się miejsce przy stole.

Od 30 maja w sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie będą obowiązywały limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba będzie zakrywać usta i nos, natomiast w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami.

Od 31 maja w kościołach nie będą obowiązywały limity wiernych. Nadal jednak trzeba tam zakrywać nos i usta.

Od tego dnia będą też dozwolone zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. W takich przypadkach bowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust lub utrzymanie dwumetrowego dystansu między sobą.

Od 6 czerwca
otwarte będą kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness, ale w tych miejscach będzie obowiązek zakrywania nosa i ust. Wyjątkiem są dyskoteki i kluby, które zostają nadal pozamykane. W weselach będzie mogło brać udział 150 gości. Nie będą oni musieli zakrywać nosa i ust.

MD

fot. instagram.com

źródła: tvn.24.pl/instagram.com

Słowa kluczowe: koronawirus, zasady, wytyczne, od czerwca 2020, Mateusz Morawiecki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hero Challenge
Zawody Hero Challenge startują 12 września 2020

Najtrudniejszy, najdłuższy i najcięższy wyścig tego sezonu odbędzie się w dniach 12-13 września 2020 w Dąbrowie Górniczej.

KFC Gwardia Wrocław
Znamy harmonogram okresu przygotowawczego siatkarzy KFC Gwardia Wrocław Wrocław

Tygodniowy obóz w Borowicach, cztery turnieje, a do tego dwumecz z jedynym dolnośląskim przedstawicielem w PlusLidze.

Polecamy
Podpalił 20-latka, został złapany
Podpalił 20-latka, został złapany Opole

Już po godzinie od otrzymania zgłoszeni opolscy policjanci zatrzymali 21-letniego mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa 20-latka. Najpierw pobił on swoją ofiarę, polał łatwopalną substancją a następnie podpalił. Dziś sąd zdecyduje o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego.

Tajlandia. Phuket: modny kurort dla każdego
Tajlandia. Phuket: modny kurort dla każdego

Wyspa Phuket stała się jednym z tych miejsc, które dają gwarancję spędzenia wyjątkowego urlopu.

Ostatnio dodane
Hero Challenge
Zawody Hero Challenge startują 12 września 2020

Najtrudniejszy, najdłuższy i najcięższy wyścig tego sezonu odbędzie się w dniach 12-13 września 2020 w Dąbrowie Górniczej.