Zastrzeżenie numeru PESEL - jak to zrobić i w jakim celu?
2023-11-17 11:01:10Od 17 listopada każdy obywatel Polski będzie mógł skorzystać z opcji zastrzeżenia swojego numeru PESEL. W jakim celu powstała ta możliwość i jak zastrzec swój numer?
Zobacz też: Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - znamy 20 finałowych słów.
Zastrzeżenie numeru PESEL - jakie są korzyści?
W piątek zajmujące się informatyzacją władze zajmą się stworzeniem rejestru zastrzeżeń numerów PESEL. Ta możliwość jest powiązana z ustawą o zmianie ustaw w celu ograniczania skutków kradzieży tożsamości. Chodzi tu np. o zapobieganie brania kredytów na inną osobę bez jej zgody, a także zapobieganie wyrabiania duplikatów karty SIM, która może posłużyć do autoryzowania transakcji.
Od 1 czerwca 2024 roku banki, instytucje kredytowe, notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony.
Jak zastrzec numer PESEL?
Najłatwiej zastrzec numer PESEL przez aplikację mobilną "mObywatel". Ważne jest, że zastrzeżenie da się w każdej chwili cofnąć. Użytkownik będzie mógł również sprawdzić historię weryfikacji i historię zmian. Można skorzystać z tej opcji także przez stronę internetową obywatel.gov.pl.
Osoby, które nie posiadają Profilu Zaufanego ani dostępu do Internetu muszą stawić się w urzędzie gminy, banku lub urzędzie pocztowym, gdzie będą mogli potwierdzić tożsamość oraz złożyć wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL. W przypadku, gdy osoba nie może stawić się w takim miejscu z powodu choroby, niepełnosprawności itd., ma możliwość skorzystania z opcji wysyłając do urzędu pełnomocnika.
KD
fot.pexels
Źródło: tvn24.pl/rp.pl