Wiadomości - Artykuły

Zamieszki w Minneapolis po śmierci George'a Floyda. Płoną budynki, Trump mówi o strzelaniu do ludzi

2020-05-29 10:18:25

Tragiczna śmierć George'a Floyda wywołała rozruchy w największym mieście stanu Minnesota. Płoną restauracje, sklepy są ograbiane, ludzie domagają się sprawiedliwości, a Donald Trump mówi o strzelaniu do ludzi. Sytuacja w Minneapolis nie wydaje się być pod kontrolą.

Śmierć George'a Floyda - powód zamieszek w Minneapolis

Wszystko zaczęło się od śmierci podczas aresztowania, choć wiele osób uważa, że powinno się tutaj raczej mówić o morderstwie. George Floyd został zatrzymany przez policję. Według funkcjonariuszy, miał on stawiać opór. Jeden z policjantów, położył zatrzymanego na ziemię, po czym kolanem przygniótł jego szyję do ziemi.

Całe zajście zostało nagrane. George Floyd kilkukrotnie resztkami sił daje znać, że nie może oddychać. Ostatecznie umiera. Według niektórych źródeł minęło 5 minut od jego śmierci, zanim funkcjonariusz z niego zszedł.

Już powyższe nagranie wywołało rozruchy. Sytuacji nie polepsza fakt kolejnych wideo, do których dotarła amerykańska stacja NBC. Są to nagrania z kamer monitoringu miejskiego, wykonane podczas aresztowania George'a Floyda. Na materiałach nie widać, aby stawał on opór.

Brutalność Policji w USA i reakcja Donalda Trumpa

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym mówi się od nadużyciach Policji w USA i rasizmie. Jeszcze niedawno odżyła sprawa zastrzelenia Ahmauda Arbery'ego i braku kary dla sprawców. Dziś w Stanach znów jest o tym głośno, a protestujący na ulicach nie przebierają w środkach, by pokazać swoje niezadowolenie. Niszczone i okradane są sklepy, samochody, podpalono też komisariat Policji, która wydaje sie kompletnie nie Panować nad sytuacją.

Oliwy do ognia dodał też Donald Trump na swoim Twitterze. Prezydent Stanów Zjednoczonych po stwierdzeniu, że przekazał gubernatorowi Timowi Walzowi, że wojsko jest do jego dyspozycji, dodał że: - (...) kiedy zaczyna się szabrowanie, zaczyna się strzelanie. Oddzielił on też jednak George’a Floyda i jego pamięć od "brutali" uczestniczących rozróbie. Twitter oznaczył wpis jako gloryfikację przemocy i częściowo go zablokował.

Tweet Donalnda Trumpa

Źródło: https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1266231100780744704

Aktualnie do akcji ma wkroczyć Gwardia Narodowa. Na ulicach zaobserwować można właścicieli lokalnych biznesów, którzy z bronią w ręku stoją przed swoimi lokalami. Sytuacja jest bardzo napięta i wywołała dyskusję na temat słuszności takiej formy protestów. Cokolwiek się wydarzy dalej, pewne jest, że echo tych wydarzeń będzie jeszcze długo wybrzmiewać w USA.

KSK

fot. instagram.com/jetlagtraveler

Źródła: nbc.com; twitter.com

Słowa kluczowe: Minneapolis, Zamieszki, Powód, George Floyd, Śmierć, Aresztowanie, Nagranie, Donald Trump Twitter
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hero Challenge
Zawody Hero Challenge startują 12 września 2020

Najtrudniejszy, najdłuższy i najcięższy wyścig tego sezonu odbędzie się w dniach 12-13 września 2020 w Dąbrowie Górniczej.

KFC Gwardia Wrocław
Znamy harmonogram okresu przygotowawczego siatkarzy KFC Gwardia Wrocław Wrocław

Tygodniowy obóz w Borowicach, cztery turnieje, a do tego dwumecz z jedynym dolnośląskim przedstawicielem w PlusLidze.

Polecamy
Międzynarodowy Dzień Młodzieży
Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Międzynarodowy Dzień Młodzieży został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 17 grudnia 1999 roku.

Kasia Figura przyjedzie na Festiwal Krasnoludków
Kasia Figura przyjedzie na Festiwal Krasnoludków Wrocław

Gwiazda m.in. otworzy wraz Prezydentem Miasta Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem wystawę fotograficzną poświeconą krasnoludkom na Rynku.

Ostatnio dodane
Hero Challenge
Zawody Hero Challenge startują 12 września 2020

Najtrudniejszy, najdłuższy i najcięższy wyścig tego sezonu odbędzie się w dniach 12-13 września 2020 w Dąbrowie Górniczej.