Wiadomości - Artykuły

Z czego słynie Malta? Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić tę wyspę!

2023-01-25 11:38:29

Malta jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystów z całego świata. Z czego słynie wyspiarskie państwo-miasto położone na Morzu Śródziemnym? Na miejscu zachwyci Cię niezwykła architektura, reprezentowana m.in. przez ogrody Barrakka i Pałac Wielkich Mistrzów. Malta słynie również z zapierających dech w piersiach krajobrazów i krystalicznie czystych plaż. Znaczna część z nich została oznaczona „Błękitną Flagą” – certyfikatem potwierdzającym szczególną jakość kąpieliska. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić Maltę!

MaltaValletta, czyli muzeum pod gołym niebem!

Valletta jest stolicą Malty położoną między dwoma zatokami – Marsamxett i Grand Harbour. Pomimo niewielkiej powierzchni, do dyspozycji turystów pozostaje niezwykła liczba miejsc wartych zobaczenia. Valletta określana jest często muzeum pod gołym niebem. Powodem tego jest ponad 300 zabytków rozlokowanych w całej stolicy. Z tego względu stolica Malty przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom architektury, którzy uwielbiają poznawać zaskakującą historię zapisaną w antycznych budowlach.

Górne i dolne ogrody Barrakka

Obowiązkowym punktem na mapie Valletty i całej Malty są uliczki dolnych i górnych ogrodów Barrakka. Docelowo były one miejscem odpoczynku rzymskich żołnierzy z malowniczym widokiem na Grand Harbour i fort St Angelo. W dolnych ogrodach znajdziesz zachwycające pomniki i szereg tablic pamiątkowych. Górny rejon również obfituje w skupiające uwagę monumenty, przedstawiające m.in. Winstona Churchilla i byłego premiera Malty – lorda Geralda Stricklanda.

Mdina – historyczna stolica wyspy

Na miejscu warto zahaczyć o Mdinę – historyczną stolicę Malty. „Ciche miasto” było siedzibą najbogatszych rodów tamtego rejonu. Co stoi za enigmatyczną nazwą miejscowości? Miasto ciszy pozwala cofnąć się o kilka wieków i poczuć historię płynącą z każdej budowli. Wysokie mury kamienic zapewniają przyjemny chłód nawet w najgorętsze dni, dzięki czemu poznawanie niesamowitych opowieści staje się jeszcze przyjemniejsze. Na miejscu możesz podziwiać niezwykłe mozaiki, Katakumby św. Pawła i Narodowe Muzeum Historii Naturalnej, w którym zobaczysz niezwykłe eksponaty. Z Mdiną wiążą się również początki chrześcijaństwa na wyspie.

Pałac Wielkich Mistrzów

Maltę warto również odwiedzić z powodu Pałacu Wielkich Mistrzów, wewnątrz którego mieści się urząd prezydencki. Budowla zachwyci przede wszystkim miłośników manieryzmu, renesansu i historii średniowiecznych zakonów rycerskich. W środku pałacu znajdziesz jedną z największych kolekcji broni okresu Kawalerów Maltańskich. Na miłośników sztuki czeka seria 12 fresków uwieczniająca oblężenie Malty.

Paradise Bay i Golden Bay

Jednym z głównych celów przybywających rokrocznie turystów na Maltę jest odpoczynek na plaży. Najpopularniejszymi odcinkami wybrzeża, na których można się leniwie wylegiwać w promieniach słońca, są Paradise Bay i złociste Golden Bay. Dzięki działającym przy plaży restauracjom możesz oddać się całodniowemu relaksowi bez konieczności powrotu na obiad do hotelu. Na miejscu znajdziesz również wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych, co przypadnie do gustu miłośnikom aktywnego wypoczynku. Część plaż na Malcie odznaczona została ekskluzywną „Błękitną Flagą”. Program ten ma na celu utytułowanie najwyższej jakości kąpielisk i przystani żeglarskich.

Śródziemnomorska kuchnia maltańska

Malta to przede wszystkim zachwycająca kuchnia śródziemnomorska! Próbując lokalnych przysmaków, można doszukać się również wpływów brytyjskich. Jedzenie na Malcie oparte jest na chrupiących warzywach, aromatycznych ziołach i owocach morza. Najpopularniejsze potrawy to z pewnością Ftira, Pastizzi i Stuffat Tal-Fenek – nieoficjalne danie narodowe Malty.

Jeśli szukasz zachwycającego miejsca na odpoczynek, sprawdź Maltę i inne letnie kierunki na Exim Tours!

Artykuł Partnera

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: exim tours, wycieczki, Valetta, ogrody Barrakka, Mdina
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu
Otwarto Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Na czym konkretnie ma polegać działalność tej placówki?

Polecamy
Światełko dla Pawła Adamowicza
Światełko dla Adamowicza - Polacy uczcili prezydenta Gdańska [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z wydarzeń, które zgromadziły ludzi poruszonych śmiercią prezydenta Adamowicza.

Powrót Anonymous. Hakerzy zdjęli stronę policji z Minneapolis i zapowiadają ujawnienie jej tajemnic

Powrót Anonymous. Hakerzy zdjęli stronę policji z Minneapolis i zapowiadają znacznie więcej

Polecamy
Ostatnio dodane
Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu
Otwarto Centrum Pomocy Dzieciom we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Na czym konkretnie ma polegać działalność tej placówki?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.