Wiadomości - Artykuły

Wpływ protestów na pandemię COVID-19. Czy USA czeka potężna fala zachorowań?

2020-06-08 13:10:09

Wybuch protestów po śmierci Georga Floyda są jednymi z największych w historii USA. Ludzie masowo wyszli na ulice demonstrować swój sprzeciw wobec brutalności policji i rasizmu systemowego. Jest to teraz w Stanach temat nr 1, co nie zmienia faktu, że temat nr 2 nadal jest aktualny… Czy tak liczne zgromadzenia połączone z częstym brakiem przestrzegania środków bezpieczeństwa spowoduje nagły wzrost zachorowań na COVID-19?

Zdjęcie z protestu Black Lives Matter 2020

Druga fala zachorowań na COVID-19

Swoje zdanie na ten temat wyraził profesor Howard Forman z uniwersytetu medycznego w Yale (Yale School of Medicine). Jego opinię można przeczytać na jego twitterze:

- Dla tych, którzy oczekują wzrostu zachorowań przez protesty - nie sądzę. Wydarzenia na świeżym powietrzu są obarczone raczej niskim ryzykiem. (...) Największe ryzyko zakażenia istnieje kiedy zostajemy aresztowani i wywiezieni.

Pogląd jest dosyć szeroko poddawany w wątpliwość przez osoby komentujące. Zwraca się uwagę m.in. na różnicę pomiędzy "aktywnościami poza domem", a demonstracją, gdzie ludzie są stłoczeni i krzyczą, często bez odpowiednich maseczek. Można się jednak domyśleć, że specjalista wziął te czynniki pod uwagę.

Aktualnie brak naukowych dowodów, aby stwierdzić z całą pewnością, jak protesty wpłyną na liczbę zarażonych. Dobrym prognostykiem może być to, że w ciągu ostatnich dni sytuacja miała zacząć poprawiać się np. w Nowym Jorku, gdzie nie odnotowano śmierci związanych z COVID-19 w ciągu tygodnia.

Bezpieczeństwo na protestach

Z drugiej strony barykady stoi zaś Matt Hancock, sekretarza stanu ds. zdrowia i opieki społecznej w Wielkiej Brytanii. Zaznacza on, że udział w protestach powinien być uzależniony od możliwości utrzymania dystansu od innych osób. Stwierdził też, że nawet jeżeli 1 na 1000 osób będzie zakażona, to jeżeli przyjdzie ich w jedno miejsce kilka tysięcy, zaraza może się przez to roznieść.

Zobacz też: Petycja Amnesty International w sprawie George'a Floyda

William Schaffner z Uniwersytetu w Vanderbilt zauważył jednak, że na zewnątrz ryzyko zakażenia jest zmniejszone przez wiatr oraz fakt, że ludzie często mijają się bardzo szybko i nie mają okazji do kontaktu. Nie wygląda na to, aby protesty miały się szybko zakończyć, więc najprawdopodobniej jeszcze poznamy wpływ demonstracji na pandemię, która wg Hancocka "nikogo nie dyskryminuje".

KSK

fot. Kelly Lacy z Pexels

Źródła: futurism.com; theguardian.com; nytimes.com

Słowa kluczowe: Protesty, Pandemia COVID-19, USA, Skutki, Wpływ, 2020, Liczba zachorowań
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Klub MediaMarkt
Mistrzowskie nagrody w "Klubie niezwyciężonym" w MediaMarkt

Piłkarskie emocje sięgają zenitu w Klubie MediaMarkt.

Polecamy
Pierwsza Gwiazdka 2019 - gdzie szukać? O której się pojawi?

Do tej świątecznej tradycji lepiej się przygotować!

Polecamy
Ostatnio dodane
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.