Wiadomości - Artykuły

W jakie instrumenty inwestują młodzi ludzie na studiach?

2021-05-11 16:40:10

Wiek nie jest przeszkodą przy przeprowadzaniu różnorodnych inwestycji. Jednak by móc zostać inwestorem trzeba mieć 18 lat, ponieważ jest to granica, której przekroczenie w Polsce oznacza nabycie pełnej zdolności do czynności prawnych.

Kapitał inwestycyjny studentaOsoby pełnoletnie, w tym studenci, mogą lokować posiadane środki finansowe w wybrane instrumenty. Co sprawdzi się najbardziej w roli walorów do inwestowania dla studentów?

Kapitał inwestycyjny studenta

Panuje powszechne przekonanie co do tego, że studenci nie mają żadnych oszczędności, a tym bardziej wolnych środków finansowych z przeznaczeniem na inwestowanie. Nie można jednak dokonywać tak daleko idącej generalizacji. Są i tacy studenci, którzy skutecznie łączą studiowanie z pracą zawodową nawet na pełny etat. Zarabiają i odkładają pieniądze. Są też i tacy, którzy korzystają z kredytu studenckiego, ale nie wydają go na bieżąco, tylko gromadzą kapitał, który mogą chcieć zainwestować. Pojawia się przy tym pytanie: w jaki sposób i w co zainwestować, aby nie stracić całości posiadanych środków?

Ryzyko inwestycyjne pod lupą

Zanim więc młody inwestor zacznie lokować posiadane środki finansowe w wybrane instrumenty, powinien odpowiedzieć sam sobie na pytanie, jakie ryzyko inwestycyjne jest w stanie w związku z tym podjąć? Jeśli ma skłonności do ryzyka, może nawet założyć konto w domu maklerskim, wpłacić na nie wymagany depozyt minimalny i rozpocząć inwestowanie w papiery wartościowe notowane na giełdzie, na przykład w akcje czy obligacje. Jednak gdy poziom akceptowalnego ryzyka jest niski, albo zerowy, musi znaleźć takie walory, które nie doprowadza go do bankructwa. Najmniej ryzykownym sposobem pomnażania środków finansowych będzie ulokowanie ich na lokacie czy na koncie oszczędnościowym. Niskim poziomem ryzyka charakteryzują się tez inwestycje w obligacje emitowane przez Skarb Państwa, tak zwane obligacje skarbowe.

Im wyższe ryzyko inwestycyjne jest w stanie podjąć student, tym więcej potencjalnie może zarobić lokując posiadany kapitał. Musi być jednak przy tym świadom tego, że może stracić część, a w niektórych przypadkach także wszystkie pieniądze, jakie zainwestował.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne

Dobrym pomysłem, w szczególności w przypadku młodych inwestorów, jeszcze na studiach, którzy nie mają jeszcze rozeznania w rynku finansowym i nie potrafią świadomie kształtować swojej strategii inwestycyjnej, mogą być otwarte fundusze inwestycyjne. Lokowanie w nie pieniędzy wygląda w ten sposób, że inwestor kupuje jednostki uczestnictwa w wybranym funduszu. Powierza swoje pieniądze specjalistom zarządzającym funduszem, skupionym w ramach Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Student może przy tym wybrać, czy chce inwestować w fundusze zrównoważonego ryzyka, fundusze akcyjne, które są najbardziej ryzykowne, czy też w fundusze pieniężne lub obligacji. Każdy charakteryzuje się innym ryzykiem i innym potencjalnym zyskiem z inwestycji. Złota zasada jest taka, że nie należy wkładać wszystkich pieniędzy w jeden rodzaj inwestycji, tylko dywersyfikować swój portfel. Część powinna być przeznaczona na inwestycje o niskim poziomie ryzyka, a część na takie, przy których można wiele zyskać, ale i wiele stracić.

Inwestycje giełdowe i walutowe

Dla ryzykantów, którzy nie boją się podejmować ryzyka przy inwestowaniu, ale też mają wiedzę o podstawowych zasadach funkcjonowania różnych rynków finansowych, przeznaczone są inwestycje giełdowe i walutowe. By student mógł rozpocząć inwestowanie giełdowe, musi założyć rachunek maklerski w dowolnie wybranym domu maklerskim i wpłacić depozyt minimalny. Za pośrednictwem maklera zleca transakcje kupna i sprzedaży akcji giełdowych i innych walorów (sprawdź ofertę XTB: https://www.xtb.com/pl/najlepsze-konto-maklerskie-kb).

Można też inwestować na międzynarodowym rynku walutowym Forex. To rynek bardzo dynamiczny, na którym bardzo szybko zachodzą zmiany, dlatego trzeba trzymać rękę na przysłowiowym pulsie. Jeśli student zaangażuje się w taką pracę niemal na pełny etat, szybko nauczy się, jak rozpoznawać okazje inwestycyjne i pomnażać swoje środki.

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com/opolja

Słowa kluczowe: Inwestycje giełdowe, fundusze inwestycyjne, kapitał inwestycyjny studenta, xtb.com
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Klub MediaMarkt
Mistrzowskie nagrody w "Klubie niezwyciężonym" w MediaMarkt

Piłkarskie emocje sięgają zenitu w Klubie MediaMarkt.

Polecamy
ePUAP
ePUAP już w ochronie zdrowia - czy szkolnictwo wyższe także może liczyć na postęp cyfryzacji?

Trwają rozmowy nad wprowadzeniem platformy ePUAP także w szkolnictwie wyższym. Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się na uczelniach?

Polecamy
Ostatnio dodane
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.