Wiadomości - Artykuły

Ustawa o ochronie zwierząt futerkowych trafiła do senatu

2020-09-18 10:34:49

Ochrona zwierząt to temat, o którym do niedawna mogliśmy usłyszeć tylko z ust przedstawicieli organizacji pozarządowych lub znikomej części polityków podczas składania obietnic przedwyborczych. Co się zmieniło? 18.09.2020 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Sprawdź, z czym się wiąże nowy rządowy projekt, znany również jako "Piątka dla zwierząt". 

Zobacz też: Ban na wołowinę jako działanie na rzecz ochrony klimatu.

Królik w klatce

"Piątka dla zwierząt" - nowy projekt przeszedł przez sejm

W piątek, 18.09.2020 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Zdobywający popularność w mediach społecznościowych #stopfurchallenge stanowił niejako promocję nowelizacji, mającej na celu min.: zakaz hodowli zwierząt na futra, a także zakaz wykorzystywania ich podczas widowisk rozrywkowych czy zakończenie hodowli na rzecz uboju rytualnego w ramach eksportu zagranicznego. Jeśli przepisy zostaną zaakceptowane przez rząd, to będą mogły wejść w życie najpóźniej w ciągu roku od oficjalnego ogłoszenia nowelizacji.

Z czym się wiąże uchwalenie ustawy?

Mimo ogólnego wsparcia ustawy, nowelizacja jest projektem kontrowersyjnym, szczególnie w środowisku hodowców. Wiążą się z nią min: zakaz hodowli zwierząt na futra (z wyjątkiem królików), możliwość prowadzenia uboju rytualnego tylko na rzecz krajowych związków wyznaniowych, rekompensaty finansowe dla stratnych przedsiębiorców z budżetu państwa, zakaz wykorzystywania zwierząt na użytek widowisk i pokazów rozrywkowych, a także usunięcie cyrków z listy podmiotów mogących sprowadzać zwierzęta zza granicy.

Co ciekawe, nowelizacja wpływa również na prawo dot. realizacji opieki nad bezdomnymi zwierzętami, nakładając ten obowiązek na gminy oraz organizacje społeczne, zajmujące się statutowo ochroną zwierząt, które nie działają dla zysku. Zgodnie z nowymi przepisami schroniska dla bezdomnych zwierząt muszą przejść kontrolę prowadzoną przez weterynarza co najmniej raz na kwartał.

Dodatkowo, nowelizacja umożliwia interwencje instytucjom pozarządowym, w przypadku gdy wystąpi zagrożenie życia lub zdrowia zwierząt. Ich pracownicy mają prawo do odebrania maltretowanego zwierzęcia w asyście policji na koszt właściciela. Jednakże, jeśli zostanie uznane, że przedstawiciele organizacji ochrony zwierząt działali bezprawnie, to będą musieli ponieść koszt całej interwencji oraz utrzymania i leczenia odebranego zwierzęcia.

Ważnym punktem nowelizacji był projekt powołania Rady ds. zwierząt. W jej składzie powinni się znaleźć przedstawiciele stowarzyszeń ochrony praw zwierząt, schronisk, a także weterynarze oraz hodowcy. Ich zadaniem byłoby opiniowanie obecnej sytuacji zwierząt w kraju oraz składanie corocznego raportu, dotyczącego ich ogólnego dobrobytu.

 Inne tematy poruszane podczas 17. posiedzenia Sejmu RP

Podczas 17. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rozstrzygnięto kilka wniosków o uzupełnienie porządku dziennego, o punkty dotyczące [1] min.: 

  • Przedstawienia wyjaśnień w związku z bulwersującymi działaniami funkcjonariuszy policji oraz służb podległych i nadzorowanych przez MSWiA w ostatnich tygodniach;
  • Nieprawidłowości, do których doszło przy zakupie maseczek oraz sprzętu ochrony osobistej przez MZ za kwotę ok. 5 milionów złotych;
  • Dotacji przyznawanych ze środków publicznych, w szczególności spółkom kapitałowo i osobowo powiązanym z Łukaszem Szumowskim;
  • Podjętych w latach 2015-2019 działań dotyczących zwalczania przestępstw pedofilii, w tym przestępstw pedofilii popełnianych przez osoby duchowne.
Rozkłady posiedzeń oraz rozpiska konkretnych tematów poruszanych podczas posiedzeń Sejmu są dostępne na oficjalnej stronie rządowej - sejm.gov.pl.

Zobacz też: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - rekomendacje na rok 2020/2021

KK

fot. misskursovie2013 z Pixabay

[1] https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PorzadekObrad.xsp?documentId=14A6BF1FA83DDA46C12585A60035B548

Źródła: tvn24.pl; oko.press; biznes.radiozet.pl

Słowa kluczowe: ochrona zwierząt, sejm, 5 dla zwierząt, hodowla, zwierzę futerkowe, ustawa, organizacje pozarządowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim
Marcin Pabierowski wygrywa z Januszem Kubickim i zostaje nowym prezydentem Zielonej Góry Zielona Góra

Po 18. latach miasto zadecydowało o zmianach.

Jacek Sutryk wygrywa wybory we Wrocławiu. Zwycięstwo w drugiej turze [FOTO] Wrocław

Jacek Sutryk został ponownie wybrany na prezydenta Wrocławia, pokonując swoją rywalkę Izabelę Bodnar.

Polecamy
koronawirus Berlin
Koronawirus w Danii, Chorwacji i Niemczech: mamy relacje mieszkańców

Jaka jest sytuacja? Prezentujemy relacje mieszkańców, którzy opisują życie codzienne w czasach pandemii.

Rusza Mały ZUS plus - na czym polega i kogo dotyczy?

Od początku 2021 roku można zgłaszać się do małego ZUS plus.

Ostatnio dodane
Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.