Wiadomości - Artykuły

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

2021-04-06 10:18:17

Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny w Polsce. Akcja wzbudza wielkie emocje, zwłaszcza wśród osób, które nie rozumieją na czym to polega, jakie są pytania i czy trzeba obowiązkowo brać w nim udział. Aby rozwiać te wątpliwości przedstawiamy 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed udziałem w Narodowym Spisie Powszechnym.

spis powszechny 20211. Narodowy Spis Powszechny - o co w tym chodzi?

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Robi się go w celu zebrania danych statystycznych z całego kraju, by na tej podstawie ustalić jego aktualny i ogólny stan oraz poznać cechy demograficzne i społeczno-zawodowe obywateli i osób przebywających na jego terytorium.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań  jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku. Poprzedni spis odbył się 10 lat temu.

2. Czy i dla kogo jest obowiązkowy?

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, udział w spisie jest obowiązkowy. Kto musi się spisać? Akcji podlegają  osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Spisowi podlegają też mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Formularz muszą wypełnić wszystkie osoby pełnoletnie, ale wśród pytań będą też te o liczbę potomstwa itd., by uwzględnić w statystykach wszystkich. Za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny wynosząca maksymalnie do 5 tys. zł.

3. Jak wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym?

Tym razem podstawową, obowiązkową formą jest samospis internetowy (https://nsp2021.spis.gov.pl/#/login?redirect=%2Fobligations). Metody uzupełniające to spis przez telefon przez rachmistrzów, na infolinii spisowej oraz wywiad bezpośredni. Podano jednak, że uwagi na zagrożenie koronawirusem wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. Rachmistrzowie spisowi rozpoczną pracę 4 maja 2021 roku. Telefonicznie możemy spisać się od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 279-99-99.

Jeśli chodzi o obowiązek spisania się online, GUS przygotował kilka możliwości zalogowania się do formularza:

  •   Poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej (Login.gov.pl: profil zaufany, bankowość elektroniczna)
  •   Przy użyciu numeru PESEL i nazwiska panieńskiego matki
  •   Specjalnie nadanego hasła w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL.

4. Czy to jest bezpieczne?

Tak. Wszystkie dane przetwarzane przez statystykę publiczną są bezpieczne i podlegają specjalnej ochronie (tajemnica statystyczna). Trzeba oczywiście zwracać uwagę, czy wypełniamy ankietę na oficjalnej stronie spisu (https://spis.gov.pl/), a nie jakiejś innej, która może ją udawać. Warto też pamiętać, że musimy podawać prawdziwe dane osobowe, bo podszywanie się pod czyjąś tożsamość w celu zalogowania się do formularza spisowego jest przestępstwem, zgodnie z art. 190a Kodeksu Karnego.

5. Jakie są pytania?

Narodowy Spis Powszechny zawiera pytania obowiązkowe oraz takie, na które nie trzeba będzie odpowiadać (wybierając odpowiednią opcję). Oczywiście trzeba będzie podać wszelkie dane osobowe, adres itd, ale na przykład pytania o nasz status związku czy wyznanie religijne może pozostać bez odpowiedzi. Nie każdy będzie miał te same pytania w formularzu i taką samą ich ilość. Wynikać będą one z podawanych wcześniej odpowiedzi i indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, historii migracyjnej, statusu na rynku pracy czy bycia osobą z niepełnosprawnościami). Pytania możecie sprawdzić na: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/

MD

źródło: spis.gov.pl

fot. pixabay.com/StartupStockPhotos

 

 

Słowa kluczowe: czy jest obowiązkowy, kto musi wypełnić, do kiedy, pytania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Breakfast Week
Śniadaniowe trendy: odkryj nowe smaki na Breakfast Weeku!

Popisowe śniadania, kawa na roślinnym i towarzystwo bliskich - czy można lepiej rozpocząć dzień?

Erik Exposito ambasadorem klockoMANII
Erik Exposito z LEGO. To na szczytny cel! [FOTO]

Kapitan Śląska Wrocław został ambasadorem klockoMANII.

Polecamy
eWinner Gwardia Wrocław - AZS AGH KrakÃłw
eWinner Gwardia Wrocław wygrywa z AZS AGH Kraków 3:1 [FOTO]

Od zwycięstwa sezon 2020/21 rozpoczęli siatkarze, którzy poza drugim setem, kontrolowali wydarzenia na boisku. Zobaczcie zdjęcia z meczu!

Wrocław Games Fest 2020
Wrocław Games Fest 2020. Festiwal gier planszowych tym razem online

Poznaj szczegóły jubileuszowej, 10. edycji!

Ostatnio dodane
Breakfast Week
Śniadaniowe trendy: odkryj nowe smaki na Breakfast Weeku!

Popisowe śniadania, kawa na roślinnym i towarzystwo bliskich - czy można lepiej rozpocząć dzień?

Erik Exposito ambasadorem klockoMANII
Erik Exposito z LEGO. To na szczytny cel! [FOTO]

Kapitan Śląska Wrocław został ambasadorem klockoMANII.

Popularne
15 marca - Światowy Dzień Snu. Jak spać dobrze?
15 marca - Światowy Dzień Snu. Jak spać dobrze?

Sen bardzo wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Międzynarodowy Dzień MęÅźczyn
Dzień Mężczyzny 2024 - wydarzenia we Wrocławiu Wrocław

Sprawdź, gdzie można spędzić czas z facetem!