Wiadomości - Artykuły

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

2021-04-06 10:18:17

Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny w Polsce. Akcja wzbudza wielkie emocje, zwłaszcza wśród osób, które nie rozumieją na czym to polega, jakie są pytania i czy trzeba obowiązkowo brać w nim udział. Aby rozwiać te wątpliwości przedstawiamy 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed udziałem w Narodowym Spisie Powszechnym.

spis powszechny 20211. Narodowy Spis Powszechny - o co w tym chodzi?

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Robi się go w celu zebrania danych statystycznych z całego kraju, by na tej podstawie ustalić jego aktualny i ogólny stan oraz poznać cechy demograficzne i społeczno-zawodowe obywateli i osób przebywających na jego terytorium.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań  jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku. Poprzedni spis odbył się 10 lat temu.

2. Czy i dla kogo jest obowiązkowy?

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, udział w spisie jest obowiązkowy. Kto musi się spisać? Akcji podlegają  osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Spisowi podlegają też mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Formularz muszą wypełnić wszystkie osoby pełnoletnie, ale wśród pytań będą też te o liczbę potomstwa itd., by uwzględnić w statystykach wszystkich. Za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny wynosząca maksymalnie do 5 tys. zł.

3. Jak wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym?

Tym razem podstawową, obowiązkową formą jest samospis internetowy (https://nsp2021.spis.gov.pl/#/login?redirect=%2Fobligations). Metody uzupełniające to spis przez telefon przez rachmistrzów, na infolinii spisowej oraz wywiad bezpośredni. Podano jednak, że uwagi na zagrożenie koronawirusem wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. Rachmistrzowie spisowi rozpoczną pracę 4 maja 2021 roku. Telefonicznie możemy spisać się od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 279-99-99.

Jeśli chodzi o obowiązek spisania się online, GUS przygotował kilka możliwości zalogowania się do formularza:

  •   Poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej (Login.gov.pl: profil zaufany, bankowość elektroniczna)
  •   Przy użyciu numeru PESEL i nazwiska panieńskiego matki
  •   Specjalnie nadanego hasła w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL.

4. Czy to jest bezpieczne?

Tak. Wszystkie dane przetwarzane przez statystykę publiczną są bezpieczne i podlegają specjalnej ochronie (tajemnica statystyczna). Trzeba oczywiście zwracać uwagę, czy wypełniamy ankietę na oficjalnej stronie spisu (https://spis.gov.pl/), a nie jakiejś innej, która może ją udawać. Warto też pamiętać, że musimy podawać prawdziwe dane osobowe, bo podszywanie się pod czyjąś tożsamość w celu zalogowania się do formularza spisowego jest przestępstwem, zgodnie z art. 190a Kodeksu Karnego.

5. Jakie są pytania?

Narodowy Spis Powszechny zawiera pytania obowiązkowe oraz takie, na które nie trzeba będzie odpowiadać (wybierając odpowiednią opcję). Oczywiście trzeba będzie podać wszelkie dane osobowe, adres itd, ale na przykład pytania o nasz status związku czy wyznanie religijne może pozostać bez odpowiedzi. Nie każdy będzie miał te same pytania w formularzu i taką samą ich ilość. Wynikać będą one z podawanych wcześniej odpowiedzi i indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, historii migracyjnej, statusu na rynku pracy czy bycia osobą z niepełnosprawnościami). Pytania możecie sprawdzić na: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/

MD

źródło: spis.gov.pl

fot. pixabay.com/StartupStockPhotos

 

 

Słowa kluczowe: czy jest obowiązkowy, kto musi wypełnić, do kiedy, pytania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
25 kolejka: Legia - Cracovia
Legia podejmie Cracovię w 25. kolejce Ekstraklasy! Warszawa

Obecnie do końca sezonu pozostało już 5. kolejek, więc zawodnicy Czesława Michniewicza muszą po prostu postawić kropkę nad i.

Poland Business Run
Znamy termin zapisów na Poland Business Run 2021 we Wrocławiu Wrocław

Każdy uczestnik samodzielnie wybierze czterokilometrową trasę i pokona ją 5 września.

Polecamy
MediaMarkt sklep
Sklepy MediaMarkt zostały zamknięte

Obecnie to jedyny sklep z elektroniką użytkową, który podjął tak zdecydowane działania.

Wynajem samochodu na weekend
Jak tanio wypożyczyć w Łodzi samochód na weekendowy wyjazd z przyjaciółmi? Łódź

Jak się okazuje, nie musi to być wcale duży wydatek.

Ostatnio dodane
25 kolejka: Legia - Cracovia
Legia podejmie Cracovię w 25. kolejce Ekstraklasy! Warszawa

Obecnie do końca sezonu pozostało już 5. kolejek, więc zawodnicy Czesława Michniewicza muszą po prostu postawić kropkę nad i.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.