Wiadomości - Artykuły

Światowy Dzień Kota 2021 - ciekawostki o mruczkach, które zaskakują

2021-02-11 12:13:39

17 lutego przypada Światowy Dzień Kota 2021. Tego dnia wiele fundacji zachęca do adopcji kotów. Zostały one udomowione prawie 10 tysięcy lat temu, przez co są najstarszymi zwierzętami, które funkcjonują z człowiekiem. Zachęcamy do przeczytania ciekawostek o kotach i poznania bliżej tych wyjątkowych zwierząt.

Dzień Kota

Dlaczego lubimy koty? 

To najpopularniejsze zwierzęta domowe na świecie. W przeciwieństwie do psów nie trzeba z nimi wychodzić na spacery, co dla niektórych jest bardzo wygodne.

Tryb życia kota

Koty śpią przez większość doby. Często mają konkretne godziny w których są aktywne, a resztę dnia przesypiają lub czuwają. Mogą być aktywne zarówno w dzień i w nocy. Najczęściej wykazują aktywność, gdy właściciel jest w domu, a resztę doby przesypiają.

Szorstki język

Język kota zawiera małe haczyki, które pomagają w myciu się i rozdrabianiu karmy. Dla tych zwierząt higiena jest bardzo ważna. Po dotyku, nawet przez właściciela, kot myje się, a tym samym pozbywa się cudzego zapachu.

Bałagan wokół miski

Koty nie widzą nic bezpośrednio pod swoim nosem. Kiedy w trakcie jedzenie kotu wypadnie coś z miski na ziemię, kot nie podniesie tego, ponieważ tego nie widzi. Może ewentualnie polegać na swoim węchu.

Wszędzie wejdą

Koty mają elastyczny obojczyk, który pozwala im przeciskać się przez ciasne przeszkody. Jeśli kotu przejdzie głowa w danym miejscu to przejście reszty ciała nie stanowi problemu.

Duże oczy

Koty mają największe oczy w stosunku do wielkości głowy wśród ssaków. Ich kształt źrenicy się zmienia w zależności od tego ile światła potrzebują do funkcjonowania w danym momencie. Kiedy kot patrzy w ciemności jego źrenice bardzo się zwężają, pozwala im to widzieć 6 razy lepiej niż człowiekowi. Natomiast kiedy kot poluje to jego źrenice się rozszerzają.  

Dobre dla zdrowia

Posiadanie kota może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Wiąże się to z mruczeniem kota, które dzięki odpowiednim falom redukuje stres u ludzi i stabilizuje rytm serca. 

Odcisk nosa

Wszystkie koty mają unikalne odciski nosa. Koty witają się z innymi osobnikami przez dotknięcie się nimi.

Relaksujące mruczenie

Nigdy nie odkryto skąd bierze się mruczenie kota. Istnieją opinie, że charakterystyczne mruczenia wywołują struny głosowe lub przepona, ale nikt nie ma pewności. Koty mruczą w sytuacjach wywołujących u nich stres, a to pomaga im się go pozbyć. Może to być również oznaka zadowolenia. 

Legenda o piciu mleka

Dorosłe koty nie powinny pić mleka. Mimo że wiele osób kojarzy koty z piciem mleka, zawartość laktozy, źle wpływa na funkcjonowanie żołądka.

Kocie czujniki

Wąsy kota są bardzo wrażliwe i pozwalają ocenić im czy zmieszczą się w danym miejscu.

Może czekoladki? 

Koty nie rozpoznają słodkiego smaku. Więc czekolada nie robi na nich wrażenia, a może nawet im zaszkodzić.

Oznaka zaufania

Jeśli kot pokazuje brzuch to znaczy, że ufa właścicielowi i wie, że ten go nie skrzywdzi. Jest to oznaka, że czuje się komfortowo i bezpiecznie.

Ja tutaj rządzę

Twój kot rozpoznaje twój głos, ale świadomie czasami go ignoruje? Wynika to z tego, że kot się sam udomowił, w przeciwieństwie do psów, które udomowił człowiek.

Mają więcej uczuć niż nam się wydaje

Koty i ludzie mają prawie identyczne sekcje mózgu, które kontrolują emocje, więc momentami kot czuje się tak jak my. Mimo że dla wielu koty uchodzą za wredne i sporo osób ich nie lubi. Tak naprawdę są bardzo uczuciowe. 

Zaadoptuj kota!

Jeśli zastanawiasz się nad posiadaniem kota, to dobrym rozwiązaniem będzie adopcja. Wiele kotów żyje na ulicach w głodzie i mrozie, a schroniska są przepełnione zwierzętami. Aby bardziej poznać życie kota proponujemy obejrzeć najlepsze filmy o kotach >>

Karolina Klińska 

Źródło: dlakota.pl 

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: kot, Światowy Dzień Kota, 17 lutego, cechy kotów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych
Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych - emanacja społeczeństwa obywatelskiego

Podstawową rolą organizacji pozarządowych jest społeczna kontrola nad tym, czy władze na pewno działają w interesie publicznym.

Extinction Rebellion Wrocław
Aktywiści Extinction Rebellion Wrocław zablokowali centum miasta. Blokada przeciw katastrofie klimatycznej [FOTO]

Rząd i Parlament RP odwracają wzrok od katastrofy klimatycznej - twierdzą protestujący.

Adam Niedzielski w sprawie obostrzeń: musimy wykonać krok wstecz

Maseczki będą obowiązkowe, a szaliki, kominy czy chusty zakazane.

Polecamy
Wiadomość od nauczycieli - rzut okiem na plakaty widoczne na szkołach

Jednym z charakterystycznych symboli strajku są zwracające uwagę, żółto czarne transparenty. Co chcą nam przekazać nauczyciele?

Transmisja na żywo z powrotu astronautów z ISS na Ziemię

Poznaj planowany przebieg streamu NASA z lądowania i dowiedz się, gdzie i kiedy go obejrzeć.

Ostatnio dodane
Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych
Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych - emanacja społeczeństwa obywatelskiego

Podstawową rolą organizacji pozarządowych jest społeczna kontrola nad tym, czy władze na pewno działają w interesie publicznym.

Extinction Rebellion Wrocław
Aktywiści Extinction Rebellion Wrocław zablokowali centum miasta. Blokada przeciw katastrofie klimatycznej [FOTO]

Rząd i Parlament RP odwracają wzrok od katastrofy klimatycznej - twierdzą protestujący.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.