Wiadomości - Artykuły

Studenci protestują: "Zdrowie jest sprawą nas wszystkich" [FOTO]

Młodzi Solidarnie z Protestem Medyków

2021-10-11 08:34:55

Studenci kierunków medycznych solidaryzują się z protestem medyków. 9 października 2021 r. w największych miastach Polski odbyły się protesty. Uczestniczyli w nich zarówno studenci, medycy, jak i pacjenci wspierający pracowników ochrony zdrowia. Czy od teraz za każdym razem trzeba będzie wyjść na ulicę?

Zobacz też: Kraków, protest młodych medyków [GALERIA] >>

Zobacz też: Wrocław, protest młodych medyków [GALERIA] >>

Zobacz też: Poznań, protest młodych medyków [GALERIA] >>

Protest studentów wspierający strajk medykówMłodzi Solidarnie z Protestem Medyków

W największych miastach kraju studenci kierunków medycznych oraz młodzi medycy wyszli na ulicę, aby wesprzeć strajkujących pracowników ochrony zdrowia. Ich głównym celem było okazanie solidarności z medykami oraz poprawa traktowania pacjentów. W prośbie o wsparcie organizacyjne manifestacji, którą wystosowali do prezesów okręgowej rady lekarskiej, napisali:

"Prezentując oddolny, studencki głos, chcemy okazać wszystkim protestującym wsparcie. Pokazać solidarność z ludźmi, którzy od tygodni śpią pod namiotami Białego Miasteczka oraz okazać nasz szacunek organizatorom, którzy od miesięcy tworzą ten protest ogromnym kosztem. Pragniemy pokazać, że pomimo studiowania różnych kierunków, razem już wkrótce będziemy tworzyć system ochrony zdrowia. Planujemy jasno powiedzieć, że wszyscy jesteśmy również pacjentami, a od spełnienia postulatów protestu zależy przyszłość publicznej Ochrony Zdrowia i tym samym zdrowie naszych bliskich".

Dokument podpisali przedstawiciele z 10 miast, w których odbyły się marsze. Są to: Kraków, Warszawa, Łódź, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Białystok, Szczecin, Zabrze i Katowice.

Dlaczego medycy strajkują? Konflikt na linii rząd - pracownicy ochrony zdrowia

11 września 2021 r. medycy rozpoczęli protest. Ich celem jest zwiększenie wynagrodzenia w sektorze ochrony zdrowia. Pielęgniarki, ratownicy, lekarze i przedstawiciele pozostałych zawodów medycznych walczą o podniesienie płac. Dzięki temu, chociażby wcześniej wspomniane pielęgniarki nie będą musiały brać dodatkowych dyżurów, aby zapewnić sobie i swoim rodzinom średni poziom życia.

Rząd prowadzi negocjacje, w wyniku których medycy nie chcą rozmawiać wyłącznie z Ministrem Zdrowia, a żądają dołączenia do nich Ministra Finansów. Jak zauważają: "W rękach ministra zdrowia jest zarządzanie zdrowiem, a w rękach ministra finansów - zarządzanie finansami. Chyba potrzebujemy takiej osoby do rozmowy" - powiedział Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej dla portalu Onet.

Karolina Kwiatek

fot. Justyna Kamińska

źródło: izba-lekarska.org.pl; youtube.com/c/DoktorMichał; onet.pl

Słowa kluczowe: Protest studentów, strajk medyków, Młodzi Solidarnie z Protestem Medyków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Gra miejska w Warszawie
Pójdź "Za głosem giełdy" na edukacyjny spacer po Warszawie

Zobacz, jak wziąć udział w grze miejskiej.

French Touch
Gala French Touch 2021 już 28 października w Warszawie!

Na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie odbędzie się siódma edycja French Touch. Zobacz, jakie show zapewniają organizatorzy.

Rok Przemysława Czarnka na stanowisku Ministra MEiN

Sprawdź, jak Minister ocenia swoje działania na stanowisku szefa resortu edukacji i nauki.

Polecamy
MobilneKontenery.pl oferują produkty, ktÃłre ułatwią pracę mały klubom sportowym.
Gdzie można postawić kontener?

Zobacz, gdzie najlepiej wykorzystać kontenery!

Esperal KrakÃłw – wszywka alkoholowa
Esperal Kraków - wszywka alkoholowa na wyciągnięcie ręki Kraków

Esperal Kraków - coraz częściej zabieg implementacji wszywki alkoholowej odbywa się właśnie w tym mieście. Na czym jednak polega ten zabieg?

Polecamy
Ostatnio dodane
Gra miejska w Warszawie
Pójdź "Za głosem giełdy" na edukacyjny spacer po Warszawie

Zobacz, jak wziąć udział w grze miejskiej.

French Touch
Gala French Touch 2021 już 28 października w Warszawie!

Na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie odbędzie się siódma edycja French Touch. Zobacz, jakie show zapewniają organizatorzy.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.