Wiadomości - Artykuły

Studenci na rynku nieruchomości - w jakich miastach jest najdrożej? [Raport]

2023-09-29 10:32:39

Centrum AMRON przedstawiło wyniki piątej edycji badania sytuacji mieszkaniowej studentów w Polsce. Spośród wszystkich respondentów największą grupę stanowili studenci, którzy za wynajem mieszkania płacili od 751 do 1000 zł miesięcznie. Wśród miast z najwyższymi kosztami najmu mieszkania znajdują się, m.in. Warszawa, Wrocław i Łódź. Natomiast najkorzystniej pod względem cenowym wypadają miasta, takie jak Białystok, Bydgoszcz i Zielona Góra.

mieszkanie studenckieWedług raportu „Studenci na rynku nieruchomości” aż 52% ankietowanych studentów zdecydowało się na wynajem nieruchomości w roku akademickim 2022/23. Najczęściej ponoszone koszty najmu mieściły się w przedziale od 751 do 1000 zł – taką kwotę uiszczało 27% wszystkich studentów. Drugą najliczniejszą grupą (23%) byli studenci, którzy za najem płacili od 501 do 750 zł.

Analiza kosztów najmu wskazała również na istotne różnice pomiędzy studentami stacjonarnymi a niestacjonarnymi
. Studenci stacjonarni częściej decydowali się na tańsze nieruchomości, przy czym najczęściej występujący przedział (28% ankietowanych) wynosił od 751 do 1000 zł oraz od 501 do 750 zł (1/4 ankietowanych). Z kolei niemal 1/3 studentów niestacjonarnych płaciła kwotę powyżej 1500 zł. Drugą odpowiedzią często wskazywaną przez studentów zaocznych był koszt w przedziale od 751 do 1 000 zł – tak wskazało 24% pytanych.

Raport zrealizowany przez Centrum AMRON objął 39 polskich miast i bazował na danych pozyskanych od 2,2 tys. studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I oraz II stopnia, uczących się zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych.

Badano również ceny najmu mieszkań/domów i pokoi w 19 największych miastach w Polsce. Miastem, które wypadło najdrożej w tym zestawieniu jest Warszawa – 80% ankietowanych studentów płaciło za najem więcej niż 1000 zł. Na kolejnych miejscach uplasowały się odpowiednio Wrocław, Trójmiasto, Łódź i Kraków. Zaobserwowano również dość wysokie ceny najmu w Koszalinie. Ponad połowa ankietowanych mieszkających w tym mieście płaciła za najem więcej niż 1 000 zł, a więc podobnie jak w Katowicach. W podanym zestawieniu najtańszymi miastami, gdzie koszty najmu nie przekraczały 1000 zł, okazały się Białystok, Bydgoszcz, Gliwice, Opole i Zielona Góra.

Ponad 35% studentów odpowiedziało, że w roku akademickim 2022/23 koszty najmu wzrosły od 5 do 10%,
a dla 27% wzrost wyniósł od 10% do 15%. Z kolei 16% badanych wskazało, że koszty najmu wzrosły powyżej 15%.

Z danych Warszawskiego Instytutu Bankowości i Związku Banków Polskich, przedstawionych w raporcie „Portfel Studenta 2023”, wynika, że średni miesięczny koszt utrzymania studenta wynosi 3867,06 zł. Największym wydatkiem pozostaje tutaj wynajem lokalu mieszkalnego. Kolejno w rankingu kosztów znajdują się żywność (601,25 zł) oraz czesne (600 zł). Porównując wyniki z poprzednich lat, zauważamy, że uśrednione wydatki studenta wzrosły o ponad 100% w ciągu ostatnich pięciu lat – w 2018 roku wynosiły one bowiem 1904,49 zł.

Pełna wersja raportu „Student na rynku nieruchomości” dostępna jest na stronie Centrum AMRON.

ip

fot. pixabay.com/Life-Of-Pix

Słowa kluczowe: Centrum AMRON, koszty wynajmu, koszty mieszkań, rok akademicki 2023/24
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
HELPERS’ GENERATION
Studenci ruszają z ogólnopolską akcją HELPERS' GENERATION

Zarejestrowali już 156 tys. potencjalnych dawców szpiku i idą po więcej.

Polecamy
KFC Gwardia Wrocław i Alan
KFC Gwardia Wrocław razem z Cancer Fighters pomagają 4-letniemu Alanowi

Prowadząc klub sportowy, nasza praca nie kończy się na boisku - deklaruje Łukasz Tobys, prezes KFC Gwardii Wrocław.

Steven Seagal odznaczony przez Putina. Aktor otrzymał Order Przyjaźni
Steven Seagal będzie szkolił rosyjskich żołnierzy

Ukraina nie pozostawiła tego bez prześmiewczego komentarza.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Tattoo Konwent 2023 zaprasza do Łodzi [FOTO, WIDEO] Łódź

400 tatuatorów, Drag Queens i wiele innych atrakcji.