Wiadomości - Artykuły

Strajk Kobiet: co robić, gdy dojdzie do zatrzymania przez Policję?

2020-10-28 09:28:37

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzający, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją, stał się przyczyną masowych protestów w całym kraju. W środę 28 października 2020 roku odbył się Strajk Studentek, który wsparło środowisko akademickie. W celu umożliwienia uczestnictwa w manifestacjach, zarządzono godziny rektorskie. Niektóre uczelnie, jak np. Uniwersytet Wrocławski, zaoferowały studentom bezpłatną pomoc prawną. Dowiedz się, jakie prawa przysługują w razie zatrzymania przez funkcjonariuszy.

Zobacz też: Studenci w mocnych słowach o wyroku TK. Sprzeciw na wykładach

Zatrzymanie przez Policję

Co robić, jeśli zarzuca się popełnienie wykroczenia?

Obowiązkiem Policji jest poinformowanie zatrzymanego o przyczynach zatrzymania i o przysługujących mu uprawnieniach oraz wysłuchanie wyjaśnień zatrzymanego. Należy pamiętać o tym, że nie musisz rozmawiać z Policją bez obecności prawnika. Zatrzymanemu przysługuje rozmowa telefoniczna z adwokatem lub radcą prawnym, której warto żądać. Ponadto, jeśli tego zażądasz, to o zatrzymaniu musi zostać powiadomiona osoba najbliższa (rodzina, przyjaciel, partner).

Policja musi sporządzić protokół zatrzymania, którego kopię należy dostarczyć zatrzymanemu. Pamiętaj o tym, że masz prawo odmówić przyjęcia mandatu, a wynika to z zagwarantowanego w Konstytucji prawa do obrony przed sądem. W przypadku przyjęcia mandatu, obrona na sali sądowej będzie praktycznie niemożliwa. 

Czas zatrzymania liczy się od chwili ujęcia. Co do zasady nie może przekroczyć 24 godzin, a jednym wyjątkiem jest zaistnienie podstaw do zastosowania wobec zatrzymanego postępowania przyspieszonego. W takim przypadku, czas zatrzymania może zostać wydłużony do 48 godzin

Zatrzymanemu przysługuje prawo do złożenia zażalenia na zatrzymanie do sądu w terminie 7 dni. Zatrzymany może domagać się zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości zatrzymania. W przypadku uznania je za niewątpliwie niesłuszne, zatrzymanemu należy się odszkodowanie

Zobacz też: Strajk Kobiet w całej Polsce [ZDJĘCIA]

Zatrzymanie w przypadku rzekomego popełnienia przestępstwa

Podobnie jak w przypadku zatrzymania w sprawie wykroczenia, zatrzymany ma prawo do informacji o przyczynie zatrzymania i do bycia wysłuchanym, a także do złożenia lub odmowy złożenia oświadczenia w swojej sprawie. Z zatrzymania musi zostać sporządzony protokół zatrzymania, którego odpis musisz dostać. 

Nie rezygnuj ze swojego prawa do kontaktu telefonicznego i bezpośredniej rozmowy z adwokatem lub radcą prawnym. Zaczekaj na przyjazd prawnika, zanim coś powiesz. Jeśli nie znasz wystarczająco języka polskiego, masz prawo skorzystać z bezpłatnej pomocy tłumacza.

Zażądaj, aby o zatrzymaniu zawiadomić osobę najbliższą lub inną wskazaną osobę. Obywatele innych krajów mają dodatkowo prawo do kontaktu z urzędem konsularnym lub z przedstawicielstwem dyplomatycznym państwa, którego obywatelstwo posiadają. 

Należy natychmiast zwolnić zatrzymanego, jeśli przyczyny zatrzymania przestały istnieć albo po upływie 48 godzin od chwili zatrzymania. Jeśli w ciągu tego czasu zostanie przekazany do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, do zatrzymanego w ciągu 24 godzin musi zostać doręczone postanowienie w tej sprawie. Gdy ten warunek nie zostanie spełniony, zatrzymany musi zostać zwolniony. 

W każdym wypadku zatrzymany na prawo dostępu do niezbędnej pomocy medycznej.  

Legitymowanie przez funkcjonariuszy

Bezwzględnie musisz mieć ze sobą dokument tożsamości, który pozwoli na identyfikację. Policja ma prawo do wylegitymowania osób w celu rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń. Brak możliwości ustalenia tożsamości jest podstawą do zatrzymania po popełnieniu wykroczenia.    

Masz prawo do poznania podstawy prawnej i przyczyny legitymowania. Możesz także wymagać podania imienia, nazwiska i stopnia dokonującego legitymacji funkcjonariusza Policji. Umyślne niestosowanie się do wydawanych na podstawie prawa poleceń przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej może być wykroczeniem. 

MN

fot. Krzysztof Zatycki

Źródła: Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia; Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego; Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji

Słowa kluczowe: strajk studentek, piekło kobiet, protest, manifestacja, wyrok tk, aborcja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szczepionka koronawirus
Szczepionka na COVID-19 pozytywnie przetestowana i skuteczna w 90%

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny chwali się wynikami badań.

Szlachetna Paczka  - reprezentacja Polski
Piłkarze reprezentacji Polski przygotowują Szlachetną Paczkę [WIDEO]

Udział w Szlachetnej Paczce to dla nich już tradycja. Sprawdźcie, jak akcja wyglądała w tym roku.

UNICEF dzieci a koronawirus
UNICEF o wpływie koronawirusa na życie dzieci

Według najnowszego raportu organizacji, co dziewiąte zakażenie COVID-19 dotyczy dziecka lub nastolatka.

Polecamy
Wrocławska Bitwa Kulinarna - makarony
Najlepszy makaron we Wrocławiu! Poznaj wyniki Wrocławskiej Bitwy Kulinarnej Wrocław

Pierwsza edycja Wrocławskiej Bitwy Kulinarnej już za nami.

G9 Shisha Bar & Restaurant
Postrzelaj sobie w klubie. Niezwykłe wydarzenie w G9 Shisha Bar & Restaurant Warszawa

Będzie można postrzelać z profesjonalnej broni gładkolufowej z celownikiem laserowym.

Polecamy
Ostatnio dodane
szczepionka koronawirus
Szczepionka na COVID-19 pozytywnie przetestowana i skuteczna w 90%

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny chwali się wynikami badań.

Szlachetna Paczka  - reprezentacja Polski
Piłkarze reprezentacji Polski przygotowują Szlachetną Paczkę [WIDEO]

Udział w Szlachetnej Paczce to dla nich już tradycja. Sprawdźcie, jak akcja wyglądała w tym roku.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.