Wiadomości - Artykuły

"Solidarnie z Margot", czyli Wrocławski protest LGBT+ [FOTO]

2020-08-11 09:31:46

"Solidarnie z Margot" - pod takim właśnie hasłem odbyło się zgromadzenie we Wrocławiu. W dniu 07.08.2020 sąd zadecydował o dwumiesięcznym areszcie aktywistki Margot, podejrzanej o zniszczenie furgonetki z homofobicznymi hasłami. W związku z tą decyzją, w Warszawie został zorganizowany protest, podczas którego aresztowano 48 osób. Aby sprzeciwić się dokonanym zatrzymaniom, w całej Polsce powstały wydarzenia, których celem jest okazanie wsparcia represjonowanym aktywistkom i pokazanie sprzeciwu wobec działań władzy.

Protest Wrocław

Cele zgromadzenia

Podczas protestu poruszane były takie problemy, jak: homofobia, czy transfobia. Jak zaznaczają organizatorzy, osoby popierające LGBT+, często przedstawiane są w mediach w negatywnym świetle. Sprawia to, że nie mogą się one czuć bezpiecznie w Polsce. Działacze podkreślali, że czas zakończyć z tworzeniem spirali nienawiści. Według nich powinniśmy połączyć siły i wspólnie zająć się problemami dotyczącymi nas wszystkich i naszego kraju.

Zobacz: Galeria zdjęć z Wrocławskiego protestu - "Solidarnie z Margot" [10.08.2020] 

Pokojowe zgromadzenie

Przed samym spotkaniem wiele osób zastanawiało się w jakich nastrojach będzie odbywało się całe zgromadzenie, biorąc pod uwagę zatrzymania, których dokonała policja w innych miastach podczas podobnych protestów. Organizatorzy podkreślali przed samym wydarzeniem, że pomimo panującego gniewu jest to pokojowe i solidarnościowe zgromadzenie. Prosili również o stosowanie się do zaleceń służb porządkowych i ostrożność, ponieważ protest miał miejsce przy drodze, gdzie ciągle jeździły auta i tramwaje. W dobie pandemii podkreślona została również istotność założenia maseczek i zachowania bezpiecznych odstępów.

Przebieg wydarzenia  

Samo wydarzenie na Facebooku "Solidarnie z Margot" cieszyło się dużym zainteresowaniem, nic więc dziwnego, że o godzinie 18:00 tuż pod Wojewódzką Komendą Policji zebrały się setki osób. Zebranie byli ubrani w tęczowe kolory, a wielu z nich przygotowało transparenty, o treściach takich jak: "Tam gdzie nierówność jest prawem, tam opór jest obowiązkiem", "Nie będziesz szła sama", "Tylko miłość". Na miejscu pojawił się także Robert Biedroń wraz z Krzysztofem Śmiszkiem.

Podczas licznych przemówień tłum podawał sobie z rąk do rąk kilkumetrową, tęczową flagę, która wędrowała między ludźmi podczas całego wydarzenia. W przerwach miedzy bardziej emocjonującymi wypowiedziami można było usłyszeć okrzyki tłumu "Jeśli państwo nas nie chroni, moje siostry będę bronić". Zgromadzeni nawiązali również do sytuacji na Białorusi, wykrzykując "Solidarni z Białorusią".

Czy są ranni?

Pomimo tak dużej liczby zgromadzonych osób, wydarzenie przebiegło w bardzo spokojnej i przyjaznej atmosferze. Chociaż protest nie spotkał się z kontrmanifestacją, z aut przejeżdżających ulicą można było okazjonalnie usłyszeć obraźliwe określenia wycelowane w zgromadzonych.

Przy samym komisariacie nie doszło do żadnych starć z policją. Po godzinie 19:30, kiedy nastąpił koniec protestu, wszyscy słuchając się zaleceń policji, rozeszli się sprzed komisariatu. Nie każde miejsce we Wrocławiu było jednak równie przyjazne dla członków protestu. Jak możemy przeczytać na stronie Facebookowego wydarzenia, na placu Nowy Targ doszło do brutalnego aktu przemocy. Młody chłopak, który stał z grupą dziewczyn z tęczowymi naklejkami na twarzy, został uderzony szklaną butelką w głowę - na miejsce została wezwana Policja.

Protesty w innych miastach Polski

Podobne zgromadzenia miały miejsce na terenie całej Polski. Zobacz zdjęcia:

BS

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: protest, LGBT+, Solidarnie z Margot, Wrocław, policja, zdjęcia, relacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Narodowy Dzień Sportu - trening judo
Narodowy Dzień Sportu już za nami [Podsumowanie]

Polacy kochają sport! W sobotę, 19 września, w całym kraju odbyły się bezpłatne treningi sportowe dla dorosłych i dzieci.

Jesienne liście
Pierwszy dzień jesieni 2020 - wszystko co musisz wiedzieć!

Kiedy zaczęła się jesień i co to oznacza? Dowiedz się, jak się na nią przygotować!

eWinner Gwardia Wrocław - AZS AGH KrakÃłw
eWinner Gwardia Wrocław wygrywa z AZS AGH Kraków 3:1 [FOTO]

Od zwycięstwa sezon 2020/21 rozpoczęli siatkarze, którzy poza drugim setem, kontrolowali wydarzenia na boisku. Zobaczcie zdjęcia z meczu!

Polecamy
Wynajem samochodu na weekend
Jak szybko i tanio wypożyczyć auto we Wrocławiu? Zielona Góra

Poznaj idealną metodę wynajmowania samochodów.

Wpływ protestów na pandemię COVID-19. Czy USA czeka potężna fala zachorowań?

"Zalecamy zostać w domu, chyba że idziecie protestować". Czy w Stanach już zapomniano o wirusie?

Polecamy
Ostatnio dodane
Narodowy Dzień Sportu - trening judo
Narodowy Dzień Sportu już za nami [Podsumowanie]

Polacy kochają sport! W sobotę, 19 września, w całym kraju odbyły się bezpłatne treningi sportowe dla dorosłych i dzieci.

Jesienne liście
Pierwszy dzień jesieni 2020 - wszystko co musisz wiedzieć!

Kiedy zaczęła się jesień i co to oznacza? Dowiedz się, jak się na nią przygotować!

Konkurs Ziaja
Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.