Wiadomości - Artykuły

Przemyślmy stulecie. Kultura niepodległej Polski w legalnych źródłach

2018-11-20 13:36:07

O czym myślał Marszałek Józef Piłsudski - człowiek, który po latach zaborów budował od podstaw polskie państwo? Gdybyśmy tylko mogli wejść do jego głowy i zobaczyć świat jego oczami... Choć brzmi to nieco surrealistycznie w 1935 roku podjęto taką próbę... po śmierci Piłsudskiego jego mózg został przekazany do badań profesorowi Maksymilianowi Rosemu, dyrektorowi Polskiego Instytutu Badań Mózgu w Wilnie. Co wyczytał z niego zespół profesora? Dowiemy się o tym z napisanej po badaniach monografii, którą można znaleźć w Polonie, największej w Polsce bibliotece cyfrowej, w której znajdują się skany "Mózgu Józefa Piłsudskiego". Legalna Kultura zainspirowana tą historią przygotowała wybór kluczowych utworów polskiej kultury z lat 1918-2018 w tegorocznej edycji Kultury Na Widoku.

Tulia

- Nie zamykaliśmy stu lat w jednym kanonie czy zestawie wartości, bardzo długo spieraliśmy się o utwory, które powinny trafić do działu "Przemyśleć stulecie" - mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura. - Jak się okazało zadanie było niezwykle trudne, niemalże karkołomne, ponieważ bogactwa i różnorodności polskiej kultury nie sposób zamknąć w 125 utworach i zjawiskach. Zachęcamy odbiorców do zapoznania się z wybranymi przez fundację propozycjami i do wędrówki po tym fascynującym pod każdym względem stuleciu - dodaje.

W "Przemyśleć stulecie" znajdziecie filmy fabularne najwybitniejszych reżyserów, między innymi Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Romana Polańskiego, Wojciecha Marczewskiego, Krzysztofa Zanussiego, Agnieszki Holland, Małgorzaty Szumowskiej czy Wojciecha Smarzowskiego; dokumenty Kazimierza Karabasza czy Marcela Łozińskiego oraz animacje Witolda Giersza.

Nie zabrakło wybitnych dzieł polskiej literatury i poezji. Wśród nich znajdziecie takich autorów jak Witold Gombrowicz, Brunon Schulz, Stefan Żeromski, Olga Tokarczuk, Stanisław Grzesiuk, Andrzej Stasiuk, Czesław Miłosz, Szczepan Twardoch, Kamil Baczyński czy Skamandrytów. Natomiast w muzyce obok siebie występują m.in. Krzysztof Komeda, Hanka Ordonówna, Hey, Brodka, Budka Suflera, Władysław Szpilman, Kult, Ignacy Jan Paderewski, Paktofonika, Wojciech Kilar i Zbigniew Wodecki.

Propozycje Legalnej Kultury w "Przemyśleć stulecie" to jedynie punkt wyjścia do ciągłego doskonalenia i wzbogacania tego zbioru wybitnych dzieł. Fundacja zaprasza wszystkich do tworzenia zbioru dzieł razem z nią. Czeka na wasze propozycje utworów ważnych dla niepodległej Polski, które powinny się w nim znaleźć. Prosi sie też o krótki komentarz - dlaczego warto je do niego włączyć.  Jest jeden warunek - utwory te muszą być dostępne w legalnych źródłach. Propozycje można wysyłać na adresy: krzysztof@legalnakultura.pl i rzecznik@legalnakultura.pl  Najciekawsze propozycje zostaną włączone do działu „Przemyśleć stulecie”, a ich autorzy otrzymają kulturalne nagrody.

Wybrane przez Fundację Legalna Kultura  utwory ze zbioru "Przemyśleć stulecie" znajdują się jeżdżących  po Polsce instalacjach multimedialnych oraz na stronie: http://www.kulturanawidoku.pl/kategoria/niepodlegla

MD/ip

fot. zespół Tulia/materiały prasowe, Fundacja Legalna Kultura

Słowa kluczowe: legalne źródła kultury, darmowe filmy, darmowa muzyka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
MobilneKontenery.pl oferują produkty, ktÃłre ułatwią pracę mały klubom sportowym.
Kontenery szatniowe, czyli idealne zaplecze na odkryte baseny

Zobacz, dlaczego warto wykorzystać kontenery szatniowe na odkrytych basenach!

poÅźyczki całodobowo
Które firmy pożyczkowe proponują pożyczki całodobowo? Warszawa

Dowiedz się, które firmy pożyczkowe rozpatrują wnioski całodobowo.

MS Piłsudski – Ukryta historia
"MS Piłsudski - Ukryta historia" - zaprezentowano edukacyjny projekt VR [WIDEO]

Zobacz relację wideo z pokazu medialnego w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Polecamy
Banki Żywności szukają wolontariuszy
Banki Żywności szukają wolontariuszy

Studencie - pomóż rozwiązywać problem marnowania żywności i niedożywienia w Polsce! Właśnie rozpoczyna się kampania zachęcająca do wolontariatu w Bankach Żywności.

Będzie słodko! Święto Arbuza w Katowicach!
Będzie słodko! Święto Arbuza w Katowicach! Katowice

To jedyne w Polsce i na świecie święto miłośników tego owocu.

Ostatnio dodane
MobilneKontenery.pl oferują produkty, ktÃłre ułatwią pracę mały klubom sportowym.
Kontenery szatniowe, czyli idealne zaplecze na odkryte baseny

Zobacz, dlaczego warto wykorzystać kontenery szatniowe na odkrytych basenach!

poÅźyczki całodobowo
Które firmy pożyczkowe proponują pożyczki całodobowo? Warszawa

Dowiedz się, które firmy pożyczkowe rozpatrują wnioski całodobowo.