Wiadomości - Artykuły

Protesty w Warszawie w sprawie zakazu aborcji w Polsce [ZDJĘCIA]

2020-10-23 10:45:49

W dniu 22.10.2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dotyczące aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, nie są zgodne z konstytucją. Decyzja ta spotkała się z dużą falą krytyki, która w godzinach wieczornych poskutkowała strajkiem na ulicach Warszawy. Co dokładnie wydarzyło się w stolicy?

Manifestacja pod Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie

Po burzliwej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, już od godziny 19 ludzie zaczęli zbierać się przed siedzibą PiS przy ulicy Nowogrodzkiej. Wraz z upływem czasu, coraz więcej chętnych dołączało się do zgromadzonych, którzy z przygotowanym banerami, znacząco pokazywali swój sprzeciw dotyczący podjętej decyzji. Dopiero około godziny 21:30 doszło do nerwowych starć między uczestnikami broniącymi zawieszonego przez nich transparentu, a zgromadzoną na miejscu policją.

Chociaż Warszawa została niedawno ogłoszona czerwoną strefą, co równoznaczne jest z zakazem spontanicznych zgromadzeń, nie przeszkodziło to protestującym w podjęciu kolejnych działań. Mimo zatrzymań policji, czy też spisywania osób, które brały udział w zebraniu pod Trybunałem, tuż koło północy tłum ruszył w stronę domu prezesa PiS. Na miejscu czekali na protestujących funkcjonariusze, z którymi tuż około godziny 1 w nocy doszło do przepychanek. Niektóre osoby chciały przedrzeć się przez kordon policji, która w odpowiedzi kilkukrotne użyła gazu pieprzowego, oraz siły fizycznej. Według najnowszych informacji w miniony wieczór zatrzymano 15 osób, wystawiono 89 wniosków do sądu oraz ponad 200 notatek do sanepidu.

Zobacz także: Galeria zdjęć - Strajk Kobiet w Warszawie

Tłumy na ulicach Warszawy

Pomimo faktu, że minione zgromadzenie odbyło się spontanicznie, to osoby, które brały w nim udział przyszły na miejsce z licznymi plakatami. "Prawo ma nas chronić, a nie gnębić", czy też "Moja mama myśli sama" to przykłady napisów, jakie znalazły się na transparentach. Oprócz tego uczestnicy przynieśli ze sobą zapalone znicze, które kładli pod Trybunałem lub trzymali w rękach. Wśród tłumu wykrzykującego hasła takie jak: "Kiedy prawo mnie nie chroni, moje siostry będę bronić" można było usłyszeć dźwięki bębnów, czy trąb. Sytuację komentuje także na Twitterze prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski:

Manifestacje na terenie całej Polski

Czwartkowe wydarzenie to najprawdopodobniej początek protestów, które odbędą się na terenie całej Polski. Już 23.10.2020 roku o godzinie 16:15 we Wrocławiu ruszy manifestacja "Rewolucja jest kobietą" zorganizowana m.in. przez Strajk Kobiet, Młodzi Razem, czy też Kulturę Równości. Wszystkim osobom chcącym wziąć udział w podobnych wydarzeniach, przypominamy, że obowiązują zasady dotyczące zachowania bezpieczeństwa podczas pandemii - noszenie maseczek, odpowiednie odstępy.

Zobacz też: Bezpieczeństwo na manifestacji - porady.

BS

fot. Krzysztof Zatycki

Źródło: tvn24.pl

Strajk Kobiet w Warszawie

Słowa kluczowe: protest, strajk kobiet, Trybunał Konstytucyjny, aborcja, Warszawa, 2020, zamieszki, zdjęcia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szczepionka koronawirus
Szczepionka na COVID-19 pozytywnie przetestowana i skuteczna w 90%

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny chwali się wynikami badań.

Szlachetna Paczka  - reprezentacja Polski
Piłkarze reprezentacji Polski przygotowują Szlachetną Paczkę [WIDEO]

Udział w Szlachetnej Paczce to dla nich już tradycja. Sprawdźcie, jak akcja wyglądała w tym roku.

UNICEF dzieci a koronawirus
UNICEF o wpływie koronawirusa na życie dzieci

Według najnowszego raportu organizacji, co dziewiąte zakażenie COVID-19 dotyczy dziecka lub nastolatka.

Polecamy
Wielkie otwarcie MediaMarkt
Wielkie otwarcie MediaMarkt: ruszyła ogólnopolska kampania sieci

Sklep informuje klientów o zachowaniu najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa oraz licznych promocjach.

Polecamy
Ostatnio dodane
szczepionka koronawirus
Szczepionka na COVID-19 pozytywnie przetestowana i skuteczna w 90%

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny chwali się wynikami badań.

Szlachetna Paczka  - reprezentacja Polski
Piłkarze reprezentacji Polski przygotowują Szlachetną Paczkę [WIDEO]

Udział w Szlachetnej Paczce to dla nich już tradycja. Sprawdźcie, jak akcja wyglądała w tym roku.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.