Wiadomości - Artykuły

Praca w McDonald's? Wpisz do CV

2019-10-24 14:06:25

Doświadczenie w obsłudze klienta, umiejętność pracy w zespole, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, zarządzanie różnorodnym zespołem czy dobra organizacja czasu – nic dziwnego, że managerowie z McDonald’s są grupą poszukiwaną na rynku pracy. Pracodawcy dobrze wiedzą, z jakimi wyzwaniami muszą sobie radzić na co dzień, i chętnie widzieliby ich w swoich firmach. Tyle że McDonald’s tak łatwo nie wypuszcza dobrych pracowników...

Praca w McDonald’s

Pierwsze kroki na rynku pracy wielu osobom mogą się wydawać stresujące. Studenci z jednej strony chcieliby zarobić, ale z drugiej – obawiają się, czy pogodzą pracę z nauką. Część z nich wcale jeszcze nie wie, co chcieliby robić po ukończeniu studiów – i jest to całkowicie zrozumiałe. Warto jednak już w trakcie studiów sprawdzić się na rynku pracy! Pracodawcy doceniają każde, nawet najmniejsze doświadczenie zawodowe. Nigdy też nie wiadomo, czy tymczasowe zajęcie, nie przerodzi się w coś poważniejszego. Tak było w przypadku Mateusza, Magdy, Darii i Adama, którzy zaczęli pracę w McDonald’s, bo chcieli po prostu zarobić na studia.

Nawet podstawowe stanowisko to cenny wpis w CV

Ścieżka rozwoju w McDonald’s jest jasna: zaczyna się na podstawowym stanowisku, ale dość szybko można awansować na instruktora i szkolić nowe osoby. Jeśli ktoś się sprawdzi i ma predyspozycje do zarządzania zespołem, może zostać managerem, a stąd już prosta droga do kierowania całą restauracją. Firma już od pierwszego dnia, oferuje pracownikom szkolenia, a także dostęp do wewnętrznej platformy e-learningowej. Jednak nawet pracując na tym pierwszym stanowisku, zdobywa się cenne umiejętności. Wszyscy pracownicy restauracji uczą się przede wszystkim działania w zespole, co jest w dzisiejszych czasach podstawą, bez względu na to, z jaką branżą wiążemy przyszłość. Zdolności komunikacyjne, radzenie sobie w trudnych sytuacjach czy adaptacja w różnorodnym środowisku – to także poszukiwane na rynku kompetencje. W McDonald’s spotykają się ludzie w różnym wieku, z odmiennymi osobowościami i przekonaniami, pochodzący z wielu krajów i kultur. Praca z ludźmi, ich emocjami, to cenne doświadczenie, nie tylko w życiu zawodowym, ale też prywatnym: Praca w gastronomii uczy życia. Zaczynałam jako zwykły pracownik, później byłam instruktorką, managerem, teraz jestem asystentem kierownika. Stopniowo dostawałam nowe obowiązki i coraz większą odpowiedzialność. To wszystko kształtuje osobowość. Praca nauczyła mnie radzić sobie w różnych sytuacjach. Wcześniej, jak miałam coś załatwić, np. w urzędzie, to zawsze prosiłam kogoś o pomoc, krępowałam się. Teraz mogę wszystko wynegocjować, nie boję się z nikim porozmawiać. Stałam się bardziej pewna siebie. – opowiada Daria, zastępca kierownika z restauracji w Kórniku.

98% managerów McDonald’s zaczynało od pracy w kuchni i na serwisie

Możliwość awansu nie jest tu pustą obietnicą, jakich pełno w ogłoszeniach, a faktem, który potwierdzają statystyki. Aż 98% managerów zaczynało tu od podstawowego stanowiska, co jest korzyścią dla całej organizacji. Zespołem kierują osoby, które też pamiętają swoje początki i dobrze wiedzą, z czym muszą borykać się pracownicy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wyglądają obowiązki osób zarządzających restauracją. Tymczasem to większe wyzwanie niż może się wydawać! Mateusz z Rybnika, który jako dwudziestokilkulatek został kierownikiem, mówi, że czuje się tak, jakby zarządzał własną firmą. Odpowiada za funkcjonowanie całej restauracji – począwszy od spraw kadrowych po wyniki finansowe. Od pracy w kuchni zaczynała też Magda, która dziś jako kierowniczka restauracji w Koszalinie ma pod sobą kilkudziesięcioosobowy zespół: Pracę w McDonald’s zaczęłam 12 lat temu. To było w czasach, kiedy ogłoszeń szukało się jeszcze w gazetach. Potrzebowałam dodatkowego zajęcia, żeby sobie dorobić na studiach i tak trafiłam na ofertę pracy w restauracji. Obecnie rekrutuję i zatrudniam pracowników, szkolę kadrę managerską, przygotowuję raporty i analizy. Mam bardzo różnorodne zajęcia – od kwestii zarządzania zasobami po logistykę, doglądanie magazynów, a nawet budynku, w którym mieści się lokal.

Jednym z najważniejszych zadań kierowników jest znalezienie w pracownikach cech przywódczych i zbudowanie kadry managerskiej. Skuteczne zarządzanie jest kluczem do sukcesu każdej firmy. Jak mówi Mateusz, kierownik restauracji, który zaczął pracę, żeby zarobić na studia: W McDonald’s skupiamy się bardziej na umiejętnościach przywódczych i liderskich, patrzymy na to, czy wybrane osoby będą umiały pociągnąć za sobą zespół, i czy pracownicy będą czuli się przy nich bezpiecznie. Myślę, że kluczowe jest tu zaufanie i to ono pozwala rozwijać kompetencje managerów.

Z restauracji do biura centrali McDonald’s Polska

Widząc, jak odpowiedzialne zadania mają osoby zarządzające w restauracji, pomyślisz, że wymaga to wieloletniego doświadczenia. Tymczasem w McDonald’s nie są rzadkością osoby, którym udało się to już po kilku miesiącach. W firmie nie ma ograniczeń wiekowych, ani sztywnych wymagań dotyczących  wcześniejszego doświadczenia w zarządzaniu. Najmłodszy manager w restauracji ma 18 lat, a najmłodszy kierownik – 22 lata. Aby przygotować do pełnienia takich funkcji również tak młode osoby, McDonald’s zapewnia szereg kursów i szkoleń, kształci też przyszłych managerów w ramach programu rozwoju talentów.

Dla niektórych pracowników McDonald’s ścieżka kariery wcale nie kończy się na kierowniczym stanowisku, a znacznie dalej. Adam, kiedyś kierownik we Wrocławiu, niedługo po tym, jak w Stanach Zjednoczonych odebrał nagrodę za sukcesy w zarządzaniu restauracją, otrzymał propozycję pracy jako koordynator ds. operacyjnych. Fakt, że pracowałem wcześniej w restauracji i zaczynałem od podstawowego stanowiska, mocno buduje moją wiarygodność. Ludzie wiedzą, że borykałem się z podobnymi wyzwaniami jak oni teraz. Potrafię ocenić, co może stanowić realny problem we wdrożeniu danego projektu – ocenia Adam, który dziś już pracuje dla centrali McDonald’s.

McDonald’s to marka znana na całym świecie. Nieważne, w jakiej branży chcesz się rozwijać i czy wiążesz swoją przyszłość z Polską, czy chcesz pracować za granicą. Każdy pracodawca wie, że osoby z doświadczeniem w McDonald’s są pracowite, odpowiedzialne, potrafią zarządzać czasem, priorytetyzować zadania i nie mają sobie równych w obsłudze klienta. Mam wielu znajomych, którzy pracowali w restauracji, a teraz są już w innych firmach i mówią, że dzięki doświadczeniu zdobytemu w McDonald’s mogli od razu otrzymać kierownicze stanowisko. Przykładowo – ktoś ukończył studia na kierunku produkcyjnym i przez to, że pracował jako manager w restauracji, mógł od razu zarządzać ludźmi, a nie zaczynać ścieżkę kariery od początku – kończy Adam.

Praca w McDonald’s

Materiały prasowe McDonald’s

Słowa kluczowe: oferty pracy, jak się pracuje, obsługa klienta, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Raport o biedzie
Raport o biedzie w Polsce. Na co nas (nie)stać?

Oczywiście, że w ciągu ostatniego roku przybyło osób w skrajnym ubóstwie.

Gala Wrocławianka Roku 2023
Znamy laureatki Gali Wrocławianka Roku 2023 Wrocław

Wybrano je spośród ok. 50 kandydatur.

justyna haberka
Poznajcie najpiękniejsze Polki 2023 roku [FOTO]

Za nami finały konkursów Polska Miss i Polska Miss Nastolatek 2023!

Polecamy
Ostatnio dodane
Raport o biedzie
Raport o biedzie w Polsce. Na co nas (nie)stać?

Oczywiście, że w ciągu ostatniego roku przybyło osób w skrajnym ubóstwie.

Gala Wrocławianka Roku 2023
Znamy laureatki Gali Wrocławianka Roku 2023 Wrocław

Wybrano je spośród ok. 50 kandydatur.

Popularne
Tattoo Konwent 2023 zaprasza do Łodzi [FOTO, WIDEO] Łódź

400 tatuatorów, Drag Queens i wiele innych atrakcji.

Dzień Zaduszny - modlitwa za wszystkich zmarłych
Dzień Zaduszny - modlitwa za wszystkich zmarłych

Na czym polegają obchody Dnia Zaduszek?