Wiadomości - Artykuły

Popularność j. hiszpańskiego w Polsce - skąd się bierze?

2020-09-07 08:37:32

– Hiszpański wyparł francuski. Polacy uczą się hiszpańskiego, bo prostu im się podoba. – To nie jest tak, jak z angielskim, że trzeba go znać, bo jest potrzebny. Hiszpańskiego uczymy się po prostu dla przyjemności – wyjaśnia Karolina Nuria Czępińska, wykładowczyni tego języka w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, a także wiceprezes Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. To język, który pięknie brzmi – dodaje – jest miły dla ucha, kojarzy się z wakacjami, wspaniałą kuchnią i przebogatą kulturą.

Flaga hiszpaniDlaczego j. hiszpański jest popularny?

Niebagatelną rolę odgrywa też fascynacja piłką nożną. Real Madryt, FC Barcelona oraz inne hiszpańskie kluby mają swoich wiernych fanów na całym świecie, również w Polsce. I dzieci i dorośli noszą koszulki z hiszpańskimi piłkarzami i klubami. To jest fenomen. Jeśli ktoś chce znać się na futbolu hiszpańskim, to uczy się hiszpańskiego, bo wie, że musi czytać książki w tym języku, słuchać mediów hiszpańskich albo pojechać do Hiszpanii.

– Czasami impulsem jest fascynacja literaturą hiszpańską lub iberoamerykańską. – Mam uczniów i studentów, którzy w pewnym momencie przeczytali :100 lat samotności" Gabriela Garcii Márqueza i wpadli – kompletnie oszaleli na punkcie języka hiszpańskiego – mówi Karolina Nuria Czępińska. Dodaje, że podobną rolę odgrywają też seriale np. słynna "Casa de Papel" albo filmy Pedro Almodovara. – Mieliśmy muzyków zafascynowanych klimatami łacińskimi, którzy chcieli poznać język, aby pisać słowa do swoich utworów. Również Jan Komasa uczył się hiszpańskiego – podkreśla Czępińska.

Wartość j. hiszpańskiego w pracy

Coraz częściej zdarza się tak, że Polacy podejmują naukę hiszpańskiego dla przyjemności, ale potem widzą, że na znajomości języka można zarobić, że to świetna inwestycja. Na przykład księgowy z hiszpańskim jest na wagę złota.

Chętnych do nauki jest coraz więcej, ale w Polsce brakuje nauczycieli – specjalistów z wysokimi kompetencjami w zakresie tego języka. Gdzie więc się uczyć? Jaki kurs wybrać?

– Najlepiej wybrać kurs organizowany przez szkołę językową albo uczelnię z wieloletnim doświadczeniem. – Grupa nie powinna liczyć więcej niż 15 osób – zwraca uwagę Karolina Czępińska i dodaje, że w czasach pandemii świetnie sprawdzają się kursy hybrydowe, łączące lekcje kontaktowe z nauczaniem online. – To jest doskonałe rozwiązanie, które stosujemy w Vistuli na superintensywnym kursie ĄHola, Espańa! – wyjaśnia dyrektor programu kształcenia na filologii hiszpańskiej.

– Ważne, żeby mieć dobrego nauczyciela i dobry program, a nauczanie online daje bardzo dużo możliwości. Można uczyć się z autobusie, na spacerze, rowerze, itd. A na platformie Rosetta Stone, którą udostępniamy kursantom, można korzystać z różnorodnych materiałów interaktywnych do nauki. Moi studenci mówią, że bardzo im się to podoba – podkreśla Karolina Czępińska. – W ciągu roku można przygotować się do egzaminu państwowego na poziomie B1, co otwiera wiele możliwości, w tym również drogę do studiów na kierunku filologia hiszpańska – dodaje wykładowczyni Uczelni Vistula.

ip

fot. Pixabay z Pexels

Słowa kluczowe: Popularne języki obce w Polsce, Jakiego języka warto się uczyć? Karolina Nuria Czępińska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Młodzi protestujący przeciwko zmianom klimatu
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 2020. Protesty w 30 polskich miastach

Wyszli na ulice walczyć o lepszą przyszłość. Czy coś się zmieni?

Narodowy Dzień Sportu - trening judo
Narodowy Dzień Sportu już za nami [Podsumowanie]

Polacy kochają sport! W sobotę, 19 września, w całym kraju odbyły się bezpłatne treningi sportowe dla dorosłych i dzieci.

Jesienne liście
Pierwszy dzień jesieni 2020 - wszystko co musisz wiedzieć!

Kiedy zaczęła się jesień i co to oznacza? Dowiedz się, jak się na nią przygotować!

Polecamy
Globalne Centrum Usług WspÃłlnych
Smith&Nephew otwiera Globalne Centrum Usług Wspólnych we Wrocławiu Wrocław

Wrocławskie Globalne Centrum Usług Wspólnym Smith&Nephew mieści się w Nobilis Business House przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

Ostatnio dodane
Młodzi protestujący przeciwko zmianom klimatu
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 2020. Protesty w 30 polskich miastach

Wyszli na ulice walczyć o lepszą przyszłość. Czy coś się zmieni?

Narodowy Dzień Sportu - trening judo
Narodowy Dzień Sportu już za nami [Podsumowanie]

Polacy kochają sport! W sobotę, 19 września, w całym kraju odbyły się bezpłatne treningi sportowe dla dorosłych i dzieci.

Konkurs Ziaja
Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.