Wiadomości - Artykuły

Polacy na zawodach Red Bull Paper Wings. Startuje finał w Salzburgu

2022-05-12 11:09:23

13 i 14 maja 2022 roku w Salzburgu odbędzie się światowy finał największych na świecie zawodów papierowych samolotów – Red Bull Paper Wings. Zawodnicy z 57 krajów rywalizować będą w trzech kategoriach – odległość lotu, czas lotu oraz akrobacje. Zawody rozegrane zostaną w Hangarze 7 – legendarnym domu formacji The Flying Bulls. Polskę reprezentować będą: Maciej Mazur, Dawid Sobarnia oraz Albert Surmacz.

Red Bull Paper WingsW 6. edycji Red Bull Paper Wings udział wzięło ponad 60 tysięcy studentów z 57 krajów. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach – rzut na odległość, czas lotu oraz akrobacje. Eliminacje dwóch pierwszych kategorii rozgrywane były na największych polskich uczelniach – łącznie odbyło się 15 przystanków, w których udział wzięło ponad 2500 uczestników.

Eliminacje do kategorii akrobacji odbywały się na platformie TikTok, gdzie uczestnicy publikowali nagrania swoich występów. W światowym finale w Salzburgu zawodników czeka występ przed publicznością oraz specjalnie wybranym jury, w którego skład wchodzi również mistrzyni Europy w indoor skydivingu – Maja Kuczyńska. Oprócz niej, w jury zasiądą również pilot akrobacyjny Dario Costa oraz snowboardzistka Anna Grasser.

Pierwsza edycja Red Bull Paper Wings miała miejsce w 2006 roku i zgromadziła około 10 tysięcy uczestników. W 2009 roku ustanowiono obecny rekord świata w rzucie na czas – samolot autorstwa Takuo Toda (Japonia) utrzymał się w powietrzu przez 27.9 sekund. W roku 2012 Joe Ayoob (USA) ustanowił rekord świata w rzucie na odległość, którego nadal nikomu nie udało się pobić – 69.14m.

W poprzedniej edycji zawodów (2019) reprezentant Polski – Tomasz Chodyra wywalczył drugie miejsce w kategorii akrobacji. W tym roku, na światowym finale, do walki o tytuł mistrza stanie 161 zawodników z 57 krajów. Polskę reprezentować będą Maciej Mazur (rzut na odległość), Dawid Sobarnia (rzut na czas) oraz Albert Surmacz (akrobacje). Podczas krajowych kwalifikacji szczególnie dobrze zaprezentował się Maciej Mazur, którego samolot osiągnął odległość 50 metrów. Ten wynik pozwolił mu uplasować się na 4 pozycji w globalnym rankingu.

Zmagania w światowym finale rozpoczną się w piątek 13 maja. Zawodnicy będą mieli czas na treningi oraz rozgrzewkę w Hangarze 7. Następnie rozegrane zostaną eliminacje, które wyłonią 15 najlepszych zawodników z każdej kategorii. W sobotę 14 maja rozegrane zostaną finały, podczas których poznamy nowych mistrzów świata papierowych samolotów.

Lokalnymi partnerami projektu są Wizz Air oraz Absolvent Talent Days.

Red Bull Paper Wingsip

fot. Joerg Mitter/materiały Red Bull


Słowa kluczowe: 13 i 14 maja 2022, konkurencje, papierowe samoloty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
PlaÅźowe Mistrzostwa Polski w Ultimate Frisbee
Plażowe Mistrzostwa Polski w Ultimate Frisbee ponownie w Gdańsku

Przed nami dwa dni zmagań, cztery boiska z latającymi dyskami i 18 drużyn ubiegających się o tytuł Mistrza Polski.

Centrum Nauki Experyment kończy 15 lat
Centrum Nauki Experyment kończy 15 lat Gdynia

Co wydarzy się w związku z 15 rocznicą otworzenia Centrum Nauki Experyment?

MediaMarkt
MediaMarkt uhonorowany Gwiazdą Jakości Obsługi 2022

Nagroda przyznana została w wyniku badania konsumentów.

Polecamy
Zobacz ciekawe pomysły na kontener gastronomiczny!
Kontenery gastronomiczne - ciekawe projekty [ZDJĘCIA]

Zobacz ciekawe pomysły na kontener gastronomiczny!

spacer z psem w Poznaniu
Gdzie wybrać się na spacer z psem w Poznaniu? Poznań

W jakie miejsca warto wybrać się z pupilem?

Polecamy
Ostatnio dodane
PlaÅźowe Mistrzostwa Polski w Ultimate Frisbee
Plażowe Mistrzostwa Polski w Ultimate Frisbee ponownie w Gdańsku

Przed nami dwa dni zmagań, cztery boiska z latającymi dyskami i 18 drużyn ubiegających się o tytuł Mistrza Polski.

Centrum Nauki Experyment kończy 15 lat
Centrum Nauki Experyment kończy 15 lat Gdynia

Co wydarzy się w związku z 15 rocznicą otworzenia Centrum Nauki Experyment?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.