Wiadomości - Artykuły

Podkarpacki Paszport Rodzinny - trwa rekrutacja przedszkoli do udziału w projekcie

2018-08-29 12:01:11

Trwa rekrutacja 15 placówek przedszkolnych do udziału w projekcie Podkarpacki Paszport Rodzinny. Jest to książeczka zawierająca 30 najciekawszych obiektów, miejsc i atrakcji dla rodzin z dziećmi. Dzięki niej bilety wstępu do wybranych instytucji będą nawet o połowę tańsze. Rodziny, które odwiedzą wszystkie wymienione w paszporcie miejsca i zbiorą 30 pieczątek, wezmą udział w losowaniu nagród.

Podkarpacki Paszport RodzinnyPodkarpacki Paszport Rodzinny to jeden z elementów projektu realizowanego przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin pod nazwą „Podkarpacka kultura dla przedszkolaków - PROGRAM EDUKACYJNY”. Jest on skierowany do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym z mniejszych miejscowości oraz do nauczycieli tych dzieci. Potrwa do 12 października 2018 r., a odbywa się dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu WSPÓLNIE DLA DZIEDZICTWA 2018.

Dlaczego rusza projekt?

Z przeprowadzonej ankiety wśród opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym wynika, że: - niedostatecznie znają oni dziedzictwo kulturowego na Podkarpaciu, - wykazują brak świadomości roli jaką pełni kapitał kulturowy w rozwoju dzieci, - wykazują brak świadomości wpływu wspólnego spędzania czasu w otoczeniu kultury na dalszy rozwój dzieci, - w małych miejscowościach jest trudniejszy dostęp do kultury, - priorytet kultury jest niski w planowaniu wydatków rodziny, - niewielki jest wybór materiałów edukacyjnych o regionalnym dziedzictwie kulturowym skierowanych do grupy docelowej.

Jakie są poszczególne działania i cele programu?

1. EDUKACJA - coaching dla nauczycieli przedszkolnych:
- uświadomienie wpływu dziedzictwa kulturowego oraz jego wielowymiarowej wpływu na rozwój dzieci,
- dostarczenie narzędzi i metod oraz informacji jak z nich korzystać, by przekazywać dzieciom rzetelną wiedzę dotyczącą dziedzictwa i jego wartości,

2. ANIMACJA - przeprowadzenie animacji wśród grup przedszkolnych. Przekazanie materiałów edukacyjnych i demonstracja ich wykorzystania. Cele:
- wzbudzenie wśród najmłodszych zainteresowania dziedzictwem kulturowym, budowanie tożsamości regionalnej,
- kształtowanie potrzeby uczestniczenia w kulturze i odpowiedzialności za dobra kultury,
- poznanie różnorodności dziedzictwa kulturowego na Podkarpaciu,
- nauka podstawowych terminów z dziedziny kultury i nabycie umiejętności ich rozróżniania (np.
zamek/pałac, muzeum/skansen).

3. UMACNIANIE - przegląd artystyczny "Podkarpackie wędrówki" podczas Europejskich Dni Dziedzictwa : całe grupy przedszkolne recytują publicznie wiersze z książek "Podkarpackie wędrówki":
- wzmacnianie kapitału kulturowego,
- dalsze rozpowszechnianie wiedzy,
- nabywanie umiejętności wystąpień publicznych.

4. AKTYWIZOWANIE - Podkarpacki Paszport Rodzinny książeczka z opisem dziedzictwa kulturowego Podkarpacia z miejscem na pieczątkę:
- zmotywowanie całych rodzin do korzystania z wartości dziedzictwa kulturowego.

5. ZAANGAŻOWANIE - wycieczki rodzinne z paszportem w ręku:
- poznawanie własnego dziedzictwa kulturowego - pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców Podkarpacia
Co jest celem głównym projektu?
Wzrost świadomości dzieci i ich opiekunów w zakresie roli i wartości dziedzictwa kulturowego oraz rozwijanie postawy obywatelskiej.

Etapy projektu

1. Rekrutacja 15 placówek przedszkolnych [TRWA] umiejscowionych w 5 różnych powiatach woj. podkarpackiego, przede wszystkim w małych miejscowościach i wsiach. Aby wziąć udział w projekcie należy wysłać zgłoszenie pod adres mailowy biuro@psar.pl, w treści podając nazwę przedszkola, miejscowość i nr telefonu do kontaktu.

2. Rekrutacja i szkolenia dla wolontariuszy [Trwa].

3. Po zakończeniu rekrutacji w 15 wybranych placówkach przeprowadzone zostaną:

A. wykłady nt. wpływu dziedzictwa kulturowego oraz jego wielowymiarowej wartości na rozwój dzieci. Przeprowadzony zostanie również coaching z wykorzystywaniem nowych, wartościowych narzędzi i metod pracy z podopiecznymi w obszarze edukacji regionalnej i kulturalnej.

B. animacje w grupach przedszkolnych:
a) zajęcia z 2 grupami przedszkolnymi (2 x 1,5 godz.). W czasie tych zajęć ekspert przy wsparciu animatora poprowadzą grę w wielkim formacie "Podkarpackie wędrówki", podczas której dzieci będą chodzić po wielkiej planszy i rozwiązywać postawione im zadania.
b) wolontariusz poprowadzi zabawę z dziećmi testującą ich wiedzę o regionie na podstawie wierszy z książeczek "Podkarpackie wędrówki dla przedszkolaków" oraz inne ćwiczenia edukacyjno-artystyczne.

4. Przeprowadzenie dwóch Przeglądów artystycznych "Podkarpackie wędrówki" - wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Po zakończonych warsztatach nauczyciele otrzymają materiały do pracy z dziećmi, m.in. książeczki "Podkarpackie wędrówki", na podstawie których dzieci będą uczyć się wierszyków o bogactwie województwa Podkarpackiego.

W pierwszej połowie września 2018 r. w Centrum Handlowym Plaza Rzeszów zostanie zorganizowany przegląd artystyczny, podczas którego dzieci będą występować na scenie całą grupą, a widzami będą ich rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i inni zaproszeni goście.

5. Rozdanie Podkarpackiego Paszportu Rodzinnego. W tej książeczce znajdą się krótkie opisy 30 kulturowych i historycznych atrakcji woj. podkarpackiego, odpowiednie ilustracje, a przy każdej z nich puste miejsce na wbicie pieczątki danej instytucji. To książeczka przypominająca te wykorzystywane do zdobywania odznak PTTK. Paszport zostanie rozdany każdemu uczestnikowi programu - 1 dziecko odbierze paszport dla całej rodziny.

6. Po zebraniu pieczątek będzie można zarejestrować swój Paszport i wziąć udział w losowaniu nagród.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: zgłoszenia, terminy, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wolne od pracy
Czy 15 sierpnia 2022 roku jest dniem wolnym od pracy?

Zobacz, kiedy wypadają kolejne dni wolne.

Lewandowski Barcelona prezentacja
Niesamowita prezentacja Roberta Lewandowskiego w Barcelonie. Jest numer 9! [WIDEO]

Jak powitano polskiego piłkarza? Zobaczcie zapis transmisji!

Polecamy
MAX Premium Burgers
Dla każdego studenta coś pysznego! - Zestaw studencki tylko za 11 zł

Studenci nie muszą iść na kompromis. MAX przygotował wyjątkową promocję bez względu na upodobania czy dietę.

kielkujace rosliny
Najpierw eko życie, a teraz eko śmierć? Kompostowanie ludzi kontrowersyjnym sposobem na pochówek

Moda na życie eko jest dalej praktykowana na całym świecie i jak na razie nie zapowiada się, aby miała się skończyć. Przeczytaj, jak Amerykanie wyobrażają sobie pochówki w XXI wieku!

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.