Wiadomości - Artykuły

Początek astronomicznej zimy. 21 grudnia to najkrótszy dzień w roku

2017-12-21 14:33:15

Już dziś, 21 grudnia 2017 roku, rozpoczyna się astronomiczna zima. To również dzień przesilenia zimowego, którego symbolika obecna jest w kulturze od wieków. Jak zapowiada się ta pora roku w naszym kraju? Czy Święta spędzimy z zimowym krajobrazem za oknem?

Zima_sniegChoć pogoda w większości Polski na to nie wskazuje, rozpoczynamy właśnie najzimniejszy okres w roku, któremu w naszej strefie klimatycznej towarzyszyć mogą opady śniegu. Wiele osób marzy o świętach w iście bajkowym klimacie – pełnych białego puchu i mrozu. Niestety, ostatnie lata nie są dla nas łaskawe, jeśli chodzi o kwestię pogody, a Święta Bożego Narodzenia przebiegają z temperaturą dodatnią, deszczem i ponurą aurą.

W roku 2017 pierwszy dzień astronomicznej zimy przypada na 21 grudnia. Z kolei kalendarzowa zima rozpocznie się jutro – 22 grudnia. W ten dzień przypada również najkrótszy dzień w roku, który trwa zaledwie 7 godzin i 42 minuty – czyli mniej, niż na przykład dzień spędzony w pracy. Od tego momentu zacznie ubywać nocy (która dziś trwać będzie aż 16 godzin i 18 minut), a dni staną się coraz dłuższe, choć na zauważalną różnicę będzie trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy. 

21 grudnia przypadają także imieniny Tomasza, z którymi związane są powiedzenia i przysłowia w Polsce – właśnie w kontekście przesilenia zimowego:

„Na Tomasza najdłuższa noc nasza”
„Jaka pogoda Tomaszowa, taka będzie i majowa”
„Na święty Tomasz dzień się z nocą sili, mniej nocy, więcej dnia będzie po chwili”


Jaka będzie pogoda na święta?
Choć do świąt zostało jeszcze kilka dni, już teraz synoptycy przewidują mało optymistyczny i nie do końca zimowy scenariusz. W dzień Wigilii w całym kraju przewidywana temperatura to od 5 stopni Celsjusza na Wschodzie, do nawet 9 stopni na Zachodzie kraju. W całej Polsce mogą wystąpić także opady deszczu. Kolejne dni wyglądać będą podobnie – z temperaturą osiągającą w ciągu dnia nawet 10 stopni Celsjusza, nie opuszczać nas będzie także deszcz. Na chwilę obecną możemy więc zapomnieć o zimowym krajobrazie na Boże Narodzenie.


MP

Źródło: TVN Meteo
fot. pexels.com

Już dziś, 21 grudnia 2017 roku, rozpoczyna się astronomiczna zima. To również dzień przesilenia zimowego, którego symbolika obecna jest w kulturze od wieków. Jak zapowiada się ta pora roku w naszym kraju? Czy święta spędzimy z zimowym krajobrazem za oknem?

Choć pogoda w większości Polski na to nie wskazuje, rozpoczynamy właśnie najzimniejszy okres w roku, któremu w naszej strefie klimatycznej towarzyszyć powinny opady śniegu. Wiele osób marzy o świętach w iście bajkowym klimacie – pełnych białego puchu i mrozu. Niestety, ostatnie lata nie są dla nas łaskawe, jeśli chodzi o kwestię pogody, a Święta Bożego Narodzenia przebiegają z temperaturą dodatnią, deszczem i ponurą aurą.

 

W roku 2017 pierwszy dzień astronomicznej zimy przypada na 21 grudnia. Z kolei kalendarzowa zima rozpocznie się jutro – 22 grudnia. W ten dzień przypada również najkrótszy dzień w roku, który trwa zaledwie 7 godzin i 42 minuty – czyli mniej, niż na przykład dzień spędzony w pracy. Od tego momentu zacznie ubywać nocy (która dziś trwać będzie aż 16 h 18 min), a dni staną się coraz dłuższe, choć na zauważalną różnicę będzie trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy. 

21 grudnia przypadają także imieniny Tomasza, z którymi związane są powiedzenia i przysłowia w Polsce – właśnie w kontekście przesilenia zimowego.

„Na Tomasza najdłuższa noc nasza”
„Jaka pogoda Tomaszowa, taka będzie i majowa”
 „Na święty Tomasz dzień się z nocą sili, mniej nocy, więcej dnia będzie po chwili”

Jaka będzie pogoda na święta?
Choć do świąt zostało jeszcze kilka dni, już teraz synoptycy przewidują mało optymistyczny i nie do końca zimowy scenariusz. W dzień Wigilii w całym kraju przewidywana temperatura to od 5 stopni na wschodzie, do nawet 9 stopni na zachodzie kraju. W całym kraju mogą wystąpić także opady deszczu. Kolejne dni wyglądać będą podobnie – z temperaturą osiągającą w ciągu dnia nawet 10 stopni Celsjusza, nie opuszczać nas będzie także deszcz. Na chwilę obecną możemy więc zapomnieć o zimowym krajobrazie na Boże Narodzenie.

Słowa kluczowe: zima, pogoda, początek zimy, data, pogoda na święta, kalendarz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mobilne kontenery to pomieszczenia, w ktÃłrych moÅźna stworzyć takÅźe sanitariaty.
Sanitariat w kontenerze? To możliwe!

Mobilne kontenery to pomieszczenia, w których można stworzyć także sanitariaty.

bitwa na taniec
Zbliża się 10. Bitwa na Taniec we Wrocławiu Wrocław

Już niebawem tancerze z całej Polski zawalczą o Grand Prix.

Polecamy
Sesja pod hasłem "Mówimy TAK Paraolimpiadzie"
Sesja pod hasłem "Mówimy TAK Paraolimpiadzie"

Efekty tej sesji są naprawdę zdumiewające. Każda z dziewczyn świetnie wywiązała się z powierzonego jej zadania, a my jesteśmy dumni z tego co udało nam się osiągnąć i wyrazić.

Nowy layout dlaStudenta.pl
Nowy layout dlaStudenta.pl

Nowe logicznie pogrupowane bloki tematyczne i ułatwienia dla osób biorących udział w konkursach - 10 lipca 2009 roku portal internetowy dlaStudenta.pl zmienił wygląd swoich lokalnych stron głównych.

Ostatnio dodane
Mobilne kontenery to pomieszczenia, w ktÃłrych moÅźna stworzyć takÅźe sanitariaty.
Sanitariat w kontenerze? To możliwe!

Mobilne kontenery to pomieszczenia, w których można stworzyć także sanitariaty.

Kupony i kody rabatowe