Wiadomości - Artykuły

Paszport covidowy - od kiedy i w jakiej formie będzie można uzyskać dokument?

Paszport covidowy także dla ozdrowieńców?

2021-06-04 09:17:40

Podróżowanie w trakcie pandemii może wydawać się wyjątkowo utrudnione. Czy ta sytuacja zmieni się, kiedy w całej Unii Europejskiej będą funkcjonowały paszporty covidowe? Już pierwsze kraje uruchomiły ich działanie. Jak można uzyskać swój dokument?

Paszporyt covidowy

Czym jest paszport covidowy?

Unijny Certyfikat Covid (UCC) ma być dokumentem ułatwiającym podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Będzie się on składał z naszego imienia i nazwiska, a także specjalnego kodu QR podlegającemu weryfikacji. Ma on za zadanie potwierdzić, czy dana osobo została poddana szczepieniu od 14 dni do 365 dni po otrzymaniu drugiej dawki. Paszporty covidowe będą także dostępne dla ozdrowieńców, ich ważność minie jednak po 80 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR. Mogą one zostać przyznane także tym podróżującym na 48 h od uzyskaniu negatywnego testu na COVID-19.

Zobacz też: Jak przebiegają szczepienia na uczelniach dla studentów?

Od kiedy będzie możliwy dostęp do paszportów covidowych?

Według najnowszych informacji dokument ten będzie akceptowany w formacie cyfrowym, jak i tradycyjnym. Paszport covidowy ma jednak posiadać odpowiednie zabezpieczenia, które nie mogą nie pozwolić na jego drukowanie - uzyskanie wersji papierowej najprawdopodobniej będzie możliwe na życzenie pacjenta. Oficjalnie mają one być akceptowane we wszystkich krajach członkowskich już 1 lipca 2021 roku. W Polsce certyfikaty szczepień można otrzymać już od 1 czerwca, kod QR powinien się pojawić na stronie Internetowego Konta Pacjenta. Po 25 czerwca dostęp do niego będzie możliwy także za pomocą aplikacji mobilnej.

Aktualnie już 7 państw Unii Europejskiej zaczęło akceptować już paszport covidowy. Należy do nich Bułgaria, Czechy, Niemcy, Grecja, Dania, Chorwacja oraz Polska. W tych krajach także rozpoczęło się wydawanie odpowiednich certyfikatów. Posiadają one także swoje własne aplikacje mobilne, dzięki którym możliwe jest nie tylko przekraczanie granic, ale także korzystanie z rozrywek, które oferuje miasto.

Korzyści z posiadania paszportu covideowego

Osoby posiadające paszport covidowy przede wszystkim będą miały ułatwione przemieszczenie się po krajach należących do Unii Europejskiej. Oznacza to m.in. że będą zwolnieni z obowiązku poddania się kwarantannie po przyjeździe. Dodatkowo osoby posiadające tego typu dokument, będa mogły korzystać z atrakcji, jakie oferują dane miasta jak: wejścia do restauracji, muzeów, wydarzenia sportowe, czy różnego rodzaju akcje kulturalne.

BS

fot. nappy z Pexels

Źródło: radiozet.pl, wp.pl

Słowa kluczowe: paszport covidowy, paszport covidowy w polsce, paszport covidowy dla ozdrowieńców
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Klub MediaMarkt
Mistrzowskie nagrody w "Klubie niezwyciężonym" w MediaMarkt

Piłkarskie emocje sięgają zenitu w Klubie MediaMarkt.

Polecamy
kuna
Zwyczaje kuny domowej

Poznaj ciekawostki o tym popularnym, małym drapieżniku.

Empik znika z galerii handlowych
Empik znika z galerii handlowych. Firma stawia na sprzedaż online

Empik odstępuje od 40 umów najmu w galeriach handlowych.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kształt serca stworzony z dłoni
Na czym polega Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony 14 czerwca?

Sprawadź, czemu warto oddawać krew i gdzie to zrobić.

Opłata reprograficzna
Opłata reprograficzna - fakty i mity

Wyjaśniamy zasady opłaty reprograficznej.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.